Podłoga w łazience – trwała i bezpieczna

Ciepła, łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji, odporna na działanie grzybów oraz pleśni – to tylko niektóre wymogi, które powinna spełniać podłoga do łazienki. Wybierając odpowiedni materiał, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także parametry techniczne.

Wybór adekwatniej do potrzeb podłogi to jedna z podstawowych czynności podczas aranżacji łazienki. Warto przy tym zadbać o to, aby była nie tylko ładna i pozostawała w harmonii z wyglądem ścian, ale także odznaczała się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Płytki ceramiczne na podłodze, mimo że wciąż cieszą się dużą popularnością wśród klientów, powoli odchodzą do lamusa. Obecnie na topie są kamienie i drewna naturalne.

Granit

Granit jest najtrwalszą i najmniej porowatą skałą magmową. Nie wymaga on impregnacji i jest odporny na działanie niemal wszystkich środków czyszczących oraz wilgoci. Co więcej, dzięki swojej strukturze, nie ściera się i nie pęka. Jest dostępny w szerokiej gamie kolorów, począwszy od perłowej bieli przez odcienie wszystkich barw aż do głębokiej czerni.

Drewno

Deski, klasyczny parkiet lub parkiet przemysłowy – drewniane podłogi powoli wkraczają do przestrzeni łazienkowych. Do pomieszczeń wilgotnych powinniśmy wybierać drewno o możliwie jak najniższym współczynniku skurczu objętościowego oraz wysokiej klasie stabilności, np. tek, iroko, merbau czy bambus. Także drewno jesionowe, akacjowe oraz dębowe dzięki procesowi wygrzewania może być z powodzeniem stosowane do wykładania parkietu. Niezależnie jaki gatunek drewna wybierzemy, pamiętajmy, że podłoga taka musi zostać odpowiednio zabezpieczona przez olejowanie lub pokrycie specjalnymi lakierami. Przykładowe modele paneli podłogowych i desek znaleźć można na stronie domeko.com.pl.

podłoga

Korek

 Osoby ceniące wysoki komfort cieplny chętnie wybierają podłogę korkową. Korek jest materiałem niehigroskopijnym, a także odpornym na działanie grzybów i pleśni. Występuje w dwóch postaciach – klejonych płytek do wylewki bądź paneli montowanych na podobnej zasadzie co podłogi pływające.

Wykładziny winylowe

Winylowe panele samoprzylepne lub wykładziny z rolki są nie tylko tanie, ale także łatwe do samodzielnego wyłożenia. Panele są wodoodporne, a dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu poliuretanowemu łatwe do utrzymania w czystości. Wykładziny mogą być z kolei nakładane bezpośrednio na stare podłoże; przy zastosowaniu spawania na zimno ich połączenie jest niemal niewidoczne i wodoszczelne.

Osoby, którym zależy na podwyższeniu komfortu cieplnego, mogą ponadto zdecydować się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego, szczególnie użytecznego w łazience.