Karmniki dla ptaków w ogrodzie

Karmniki dla ptaków w ogrodzie

Wielu dorosłych pamięta, jeszcze ze swojego dzieciństwa, mroźne i śnieżne zimy, kiedy dokarmianie ptaków było koniecznością, bo wiele z nich nie przetrwałoby tego trudnego okresu. Na pewno też pamiętamy karmniki budowane na zajęciach wychowania technicznego, w wykonywanie których angażowały się nieraz całe rodziny. Dzisiaj to wszystko się zmieniło i nawet ogrodowy karmnik może stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu zimowego. Pozostaje tylko pytanie, czy karmienie ptaków w ogrodzie jest dobrym pomysłem?

Czy dokarmiać ptaki?

To pytanie jest przedmiotem sporów. Niektórzy ornitolodzy twierdzą, że dokarmianie ptaków jest niepotrzebnym ingerowaniem w ekosystem. Przy łagodnych zimach ptaki doskonale radzą sobie same. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że dokarmianie ptaków, pod warunkiem, że jest prawidłowo wykonywane, to dobry pomysł, bo pozwala wielu gatunkom przetrwać chłody, przyczynia się do szybszego gniazdowania i wzrostu populacji. A wiadomo, że ptaki w naturalny sposób niszczą wszystkie szkodniki, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie.

O czym należy pamiętać?

Karmnik musi być czysty i suchy, Należy go tak umiejscowić, by nie miały do niego dostępu ptaki drapieżne i koty. Dobrym pomysłem jest karmnik wiszący niedaleko ściany budynku, która dodatkowo kumuluje ciepło. Nigdy nie stawiajmy karmników blisko szyby. Ptak może w nią uderzyć, oślepiony słońcem. Należy zadbać o odpowiednią wielkość karmnika, istotny jest zwłaszcza dach, który ma chronić nie tylko ptaki, ale przede wszystkim karmę przez zamoknięciem.

Z czego wykonać karmnik?

Możliwości jest sporo. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Poznanie ich pozwoli wybrać właściwy materiał na karmnik.

  • Metalowy – jest bardzo trwały, praktycznie niezniszczalny, można go łatwo czyścić.
  • Drewniany – naturalny, dobrze wygląda w ogrodzie, przyjazny dla ptaków; niestety trudniej go czyścić.
  • Szklany – to nowoczesne rozwiązanie dla osób poszukujących oryginalnych pomysłów. Wykonane z hartowanego szkła są solidne, łatwe do czyszczenia, odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych; stanowią ciekawy element małej architektury ogrodowej.
  • Porcelanowy – jest precyzyjne wykonany, nowoczesny, z ciekawym designem; odporny na działanie wiatru. Jego dodatkową zaletą jest to, że ma dozownik, który umożliwia ptakom korzystanie z jedzenia, bez konieczności wejścia do środka karmnika. To zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości.
  • Z tworzyw sztucznych – przyjazny dla ptaków, wykonywany w różnych formach, czasami wręcz futurystycznych, lekki, ale jednocześnie stabilny.

Rodzaje karmników ze względu na lokalizację

Generalnie karmniki można podzielić na stojące i wiszące.

Karmniki stojące- wygląd karmnika stojącego zależy jedynie od fantazji i wyobraźni. Tego typu karmniki trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by bywalcy ptasiej stołówki nie stali się pokarmem dla kotów i kun. Najlepiej taki karmnik umieścić na gładkiej podpórce. Nie może to być drewno, bo kot łatwo się po nim wspina. Na pewno egzamin zdadzą rurki plastikowe lub metalowe. Karmnik musi być umocowany przynajmniej półtora metra ponad ziemią.

Karmniki wiszące- trzeba umieścić w miejscu, które będzie osłonięte przed deszczem i śniegiem. Nie należy go umieszczać na grubych konarach drzew (uwaga na drapieżniki) ani zbyt blisko szyby okiennej. Karmnik wiszący jest idealny choćby dla sikorek i gili.

Rośliny – karmnik naturalny

Montowanie karmników to nie jedyny sposób na zapewnienie ptakom pokarmu zimą. Bardziej ekologicznym i naturalnym sposobem jest sadzenie roślin, których owoce ptaki uwielbiają. Do ogrodu ptaki będą się zlatywać chmarami, jeśli posadzimy: bez czarny, cisy, dereń jadalny, dziką różę, głóg, jarzębinę.

Karmnik jako ozdoba ogrodu

Karmnik ma przede wszystkim funkcję praktyczną – jest stołówką dla ptaków mieszkających w ogrodzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nie stał się elementem dekoracyjnym. Różnorodność konstrukcji, kształtów, materiałów, pozwala wybrać karmnik, który idealnie wkomponuje się w styl ogrodu. To, co praktyczne, może być też piękne.

Artykuł sponsorowany