Rodzaje lamp do sypialni

Odpowiednio wybrane oświetlenie do naszego domu odgrywa gigantyczną rolę. Sami widzimy, że potrafi podkreślić zalety poszczególnych miejsc, doświetlić tam, gdzie powinno być doświetlone, ukryć mankamenty. Funkcje oświetlenia są różne w różnych miejscach. Inaczej oświetlimy salon, a inaczej kuchnię. Inny rodzaj lamp wybierzemy do jadalni, a inny do gabinetu. Operowanie światłem to prawdziwa sztuka i nic nie może być przypadkowe. A jak powinno wyglądać oświetlenie sypialni, na co trzeba zwrócić uwagę, jakie są funkcje oświetlenia?

Funkcje oświetlenia sypialni

Sypialnia to bardzo specyficzne miejsce w naszym domu. Jest to strefa prywatna, do której z reguły nie zapraszamy gości, która jest tylko nasza, służy do odpoczynku, relaksu, dobrego snu. Oświetlenie w sypialni ma uspokoić, wyciszyć po trudnym dniu. Tu chowamy się przed wszystkimi problemami. Dobre oświetlenie jest też potrzebne, by poczytać, obejrzeć ulubiony program przed snem. Odpowiednio zaaranżowane pozwala paniom zrobić idealny makijaż przy toaletce, ewentualnie odszukać potrzebne rzeczy w szafie. Jak widać z powyższych wyliczeń, oświetlenie w sypialni spełnia różnorodną rolę i już teraz wiemy, że nie może to być jeden punkt świetlny.

Podział lamp w sypialni

Lampy, które montuje się w sypialni można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnimy:

  • lampy sufitowe, które są głównym źródłem światła w pomieszczeniu,
  • lampy stojące, umieszczane np. przy fotelu lub szezlongu, pełniące funkcję typowo dekoracyjną,
  • punktowe oświetlenie umieszczane przy toaletce, jeśli taka znajduje się w sypialni,
  • lampki oświetlające szafę, by łatwiej odnaleźć poszukiwaną garderobę,
  • lampki nocne zainstalowane przy szafkach nocnych, rozjaśniające mrok,
  • lampki do wieczornego czytania, jeśli ktoś nie może zasnąć bez lektury.

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Zanim przystąpimy do wyboru oświetlenia naszej sypialni, powinniśmy się zastanowić, jakie czynności będziemy w tym pomieszczeniu wykonywać. Przecież nie zainstaluje się lampek przy toaletce, jeśli takiej w sypialni nie ma. Istotna jest też wielkość pomieszczenie, jego styl i umeblowanie. Na pewno jednak nie obędziemy się bez oświetlenia. W dużych i bardzo wysokich sypialniach możemy zdecydować na tradycyjne lampy wiszące. Jednak tego typu pomieszczenia są bardzo rzadkie. Jeśli jednak upieramy się przy takiej lampie, powinna być ona tak umieszczona, by światło nie padało bezpośrednio na łóżko. Bezpieczniejszym wyborem będzie niewielki żyrandol, lampa sufitowa albo plafon. Starajmy się, by główne światło było łagodne, bezpieczne, przyjazne i rozproszone.

Lampki nocne

Lampki nocne to coś, co w sypialni być powinno. Zazwyczaj stoją po dwóch stronach łóżka, co wprowadza do pomieszczenia pewną harmonię i symetrię. To jednak nie jest obowiązkowe. Lampka nocna równie dobrze może się znajdować tylko po jednej stronie łóżka. Tak się może stać, kiedy mamy niewielka sypialnię albo śpimy sami. Wtedy taka jedna lampka może być bardziej efektowna i większa. To, co istotne w przypadku lampki nocnej, to emitowane światło. Nie może być ono rażące i zbyt nocne. Ma uspokajać i wprowadzać nastrój skłaniający do snu. Zatem lampka musi mieć odpowiedni abażur i żarówkę, aby światło nie raziło w oczy. W wielu sypialniach rezygnuje się z lampek nocnych na rzecz kinkietów, zainstalowanych po obu stronach łóżka. Kinkiety sprawdzają się zwłaszcza w przypadku sypialni niewielkiej. W dodatku można je dowolnie ustawiać, by światło było kierowane w pożądanym dla nas kierunku.

Oświetlenie toaletki w sypialni

Panie bardzo często ustawiają w sypialni toaletkę. Jest to miejsce, gdzie wykonują makijaż przygotowują się do snu lub – do pracy. Dodatkowe oświetlenie tego miejsca jest bardzo ważne. Światło powinno być stosunkowo mocne, ale jednocześnie nie może dominować nad całym pomieszczeniem. Ważna jest barwa i nasycenie światła. Źródła światła należy ustawić tak, by znajdowały się na wysokości twarzy osoby siedzącej przed toaletką. Aby osiągnąć taki efekt, można zamontować dwa kinkiety na górnej ramie lustra lub zamontować listwę z kilkoma lampkami. Dobre oświetlenie sypialni potrafi zbudować odpowiedni nastrój i sprawić, że stanie się oazą relaksu.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska fot. Pixabay

Artyku redakcyjny