Podsumowanie trendów na rynku budownictwa ekologicznego

W ostatnim czasie możemy zaobserwować niezaprzeczalny przełom w budownictwie. Wzrost cen energii, nowe regulacje techniczne oraz wymogi związane z efektywnością ekologiczną, wymuszają na inwestorach szereg zmian. Odpowiedzią okazuje się budownictwo ekologiczne, które już na dobre zagościło w branży nieruchomości. Świadczy o tym powstawanie większej ilości energooszczędnych i zielonych inwestycji, takich jak osiedla, biura czy magazyny. A wszystko to w myśl zrównoważonego rozwoju.

Najpopularniejsze trendy na rynku budownictwa ekologicznego

  • Energooszczędne i niskoemisyjne technologie

Ceny energii nieustannie rosną, dlatego deweloperzy starają się wdrożyć do swoich projektów, rozwiązania energooszczędne. Szczególnie popularne są inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem, oświetlenie LED, inteligentne windy, a nawet – energooszczędne okna. Nie można oczywiście zapomnieć o fotowoltaice, która jest względnie tania i umożliwia pozyskanie prądu z promieniowania słonecznego.  Oszczędzanie i pozyskiwanie energii służy naturze, otoczeniu oraz człowiekowi. 

  • Infrastruktura dla zwierząt

Rosnącą świadomość ekologiczna inwestorów odczują zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Przebojowym trendem, który mocno zakorzenił się w roku 2022, jest budowanie ,,hoteli dla owadów”. Kierowane są one szczególnie dla pszczół, które są gatunkiem zagrożonym, a jednocześnie niezwykle ważnym dla natury. Eksperci JW+A przewidują, że ogromną rolę w zrównoważonym budownictwie odegra również sadzenie obszarów zielonych oraz przekształcenie terenów przy inwestycyjnych w łąki kwietne. Takie rozwiązanie pomoże okolicznym zwierzętom znaleźć schronienie i umożliwi człowiekowi symbiozę z naturą.

  • Ogrody deszczowe

W obecnych czasach mamy wiele wyzwań ekologicznych, a racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi, to jeden z trzonowych aspektów w tej kwestii. Występujące coraz częściej susze można uznać za niemalże dosłownie – płonący problem, którego nie należy lekceważyć. Na szczęście, rynek zielonego budownictwa znalazł na to rozwiązanie w postaci ogrodów deszczowych. Jest to specyficzny rodzaj terenów zielonych, który stanowi konstrukcję hydrotechniczną. Umożliwia ona zebranie wody deszczowej z okolicznego terenu i jej ponowne wykorzystanie w ekosystemie. Kosztem alternatywnym tworzenia ogrodów deszczowych jest zwiększenie estetyki osiedli mieszkalnych i zadowolenie okolicznych najemców. 

  • Tereny zieleni o funkcjach ekologicznych

Specjaliści z JW+A wspólnie uważają, że obecność terenów zielonych podnosi atrakcyjność osiedli i przyciąga przyszłych lokatorów. Jest ona kluczowa w zielonym budownictwie, a deweloperzy coraz chętniej tworzą pasma zieleni w swoich przedsięwzięciach. Jednak obecność rozległej roślinności nie ma na celu jedynie wpłynąć na panującą estetykę. Głównym zastosowaniem tego ekologicznego trendu, jest oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji, które powstają na skutek spalin samochodowych. Roślinność stała się na tyle ważna, że deweloperzy na czas budowy obiektu, zabezpieczają okoliczne drzewa, by później przesadzić je w dogodne miejsce. 

Praktyką, która również cieszy się popularnością są akcje sadzenia drzew – organizowane przez firmy deweloperskie. W wydarzeniach biorą udział okoliczni mieszkańcy, organizacje publiczne oraz pozarządowe. 

Trendy w budownictwie stale się zmieniają. Rynek nieruchomości wymusza i tworzy alternatywne rozwiązania, które pomagają środowisku naturalnemu. Z roku na rok możemy zaobserwować coraz większy nacisk na zrównoważone budownictwo i inwestycję w zielone zagospodarowanie terenu. 

Fot. pexels-photo-305833

Źródło: JW+A

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*