Praktyczna kuchnia w domu i mieszkaniu

optymalna kuchnia

Kuchnia to serce każdego domu. To właśnie tam powstają smaki rodzinne przeplatane rozmowami o rzeczach ważnych i codziennych.

Wspólne gotowanie łączy nie tylko rodziców z dziećmi ale także znajomych, przyjaciół i dalszą rodzinę. Warto więc zastanowić się jaka powinna być ta idealna, wymarzona kuchnia, by każdy czuł się w niej komfortowo.

Nie za duża, nie za mała

Wielkość pomieszczenia to istotny czynnik wpływający na samopoczucie przebywającego w nim człowieka. Idealna kuchnia nie może być zbyt ciasna. Trudno w małym pomieszczeniu zaplanować odpowiedni dla tego pomieszczenia rozstaw sprzętu i mebli. Bo przecież w kuchni musimy znaleźć miejsce na lodówkę, zamrażarkę, piecyk gazowy lub elektryczny z płytą grzewczą, zlewozmywak, szafki kuchenne, a nawet stół i krzesła.

Regułą przy urządzaniu kuchni jest ustanowienie trójkąta o bokach: lodówka, kuchenka, zlewozmywak. Odległość między nimi nie powinna być większa niż 7 metrów i nie mniejsza niż dwa metry. Przy projektowaniu kuchni należy pamiętać, że lodówka nie powinna sąsiadować z kuchenką i piekarnikiem. Natomiast zmywarka powinna znajdować się obok zlewu i kosza na śmieci, który najwygodniej jest umieścić w szafce pod zlewozmywakiem.

Co na ścianie?

Kuchenne ściany są szczególnie narażone na zabrudzenia. Zarówno w okolicach zlewu jak i kuchenki powinniśmy zadbać o łatwo zmywalną powierzchnię. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zabezpieczenie ścian poprzez położenie płytek ceramicznych. Niestety to dość kosztowna inwestycja. Tańszą i równie odporną powierzchnię, stanowić mogą szklane płyty, położone w odpowiednich miejscach. Szkło może pełnić też funkcję dekoracyjną, jeśli wybierzemy płyty z zadrukowaną powierzchnią.

Oprócz płytek ceramicznych i szklanych tafli stosuje się też tapety winylowe lub wykonane z włókna szklanego. Są one odporne na wilgoć i wysokie temperatury.

Wentylacja

Tym o czym w żadnej mierze nie wolno zapomnieć projektując kuchnię jest jej odpowiednia wentylacja. Ilość zanieczyszczeń powietrza a także wilgoć, wymagają skutecznego systemu wentylacyjnego. Część problemów związanych z parowaniem można rozwiązać poprzez instalację okapu. Nie zawsze jednak okap wystarcza. Dlatego najlepiej jest, gdy pomieszczenie kuchenne zostaje wyposażone w okno ze specjalnym systemem wywietrznika  (np. Awilux). Jeśli istnieje taka możliwość można też umieścić w kuchni kratkę wentylacyjną. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w kuchni jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania.

Okno w kuchni

Oprócz czysto praktycznego zastosowania jako części układu wentylacyjnego, okno w kuchni może pełnić również rolę dekoracyjną. Jeśli ozdobimy je odpowiednio np. zazdrostkami do których dodamy elementy ozdobne np. aniołka z porcelany czy serce wykonane z drewna.
Okno kuchenne pozwala też na lepszą widoczność i dopływ światła dziennego. W czasie gotowania spoglądając przez okno można podziwiać piękny ogród czy też rzucić okiem na to co robią dzieci na podwórku.

Optymalnie zaprojektowana kuchnia jest więc nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna i piękna.