Naturalne piękno drewnianych podłóg

Mistrzami w obróbce i wykorzystywaniu drewna w budownictwie od wieków byli Japończycy. Kiedy w Europie na w zamkach i bogatych domach na podłodze królował kamień, w Japonii powszechnie do tego celu służyło drewno. Pierwsze drewniane posadzki pojawiły się w Europie dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Trudno zresztą mówić o posadzkach. Były to raczej lite podłogi wyłożone drewnianymi deskami montowanymi na legarach, surowe i niewykończone. Swoją przydatność wykazywały po kilku miesiącach użytkowania. W XVII wieku pojawiły się węgierskie parkiety punktowe, przypominające tzw. francuską jodełkę. Natomiast na początku XVIII wieku w Wersalu i Chantilly kładziono parkiety panelowe, w późniejszych latach ozdabiane obramowaniami i bordiurami. Na takie podłogi wciąż mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. W chłopskich chatach dominowało klepisko, jedynie w paradnych izbach wprowadzano nieoheblowane proste deski. Dopiero wiek XX przyniósł triumf podłogi drewnianej, układanej powszechnie w nowych domach i mieszkaniach.

Powrót do tradycji

Dzisiejsze technologie umożliwiają nam znacznie tańsze, chociaż równie trwałe i ciekawe rozwiązania nowoczesnych podłóg: panele, terakotę, wykładziny, panele winylowe. Jest w czym wybierać. Jednak miłośnicy klasycznych rozwiązań z sentymentem wracają do podłóg drewnianych. Na pewno nie jest to rozwiązanie tanie ani oczywiste. Położeniem parkietu czy tradycyjnej podłogi drewnianej z reguły zajmują się wyspecjalizowane firmy. Trwa to dłużej, a i drewniana podłoga wymaga znacznej staranności w konserwowaniu. Takie rozwiązanie ma jednak wielu zwolenników i niezaprzeczalne zalety.

Zalety podłóg z drewna

Podłogi z drewna cenimy ze względu na funkcjonalność i wygląd. Do niewątpliwych zalet zaliczymy:

  • trwałość – deska z drewna litego ma około 20 mm, jest zwarta, niepodatna na standardowe obciążenia i złamania,
  • właściwości izolacyjne – budowa deski powoduje tłumienie rozchodzących się dźwięków (doskonała akustyka), a jednocześnie izoluje od zimnego podłoża,
  • właściwości hipoalergiczne – drewno zapobiega powstawaniu alergenów,
  • w pomieszczeniu tworzy się specyficzny mikroklimat, swoiste ciepło i przytulność,
  • drewnianą podłogę łatwo podać renowacji, po odświeżeniu wygląda jak nowa,
  • drewno harmonijnie komponuje się z różnymi materiałami, barwami i wzorami,
  • jest to materiał naturalny, zawsze modny i dający różnorodne możliwości aranżacyjne.

Na co uważać?

Mimo niewątpliwych zalet podłoga drewniana ma też pewne wady. Przede wszystkim jest dość droga. Z drugiej strony to inwestycja na lata, żeby nie powiedzieć na pokolenia. Niestety podłoga drewniana jest podatna na wilgoć – przynajmniej, jeśli chodzi o gatunki rodzime. Jeśli decydujemy się na położenie podłogi drewnianej w kuchni lub łazience, warto poszukać drewna egzotycznego. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho, między deskami mogą powstawać szczeliny na skutek rozsychania się materiału. Niektórzy za wadę uważają podatność drewna na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku gatunków twardych jak dąb i jesion ta wada praktycznie nie występuje. Jeśli podłoga jest wykonana z drewna miękkiego to rzeczywiście mogą powstać zarysowania, ale to nadaje takiej podłodze charakteru i naturalnej estetyki.

Podłogi z drewna rodzimego

Wśród zwolenników drewnianych podłóg znajdują się osoby wybierające drewno egzotyczne i decydujący się na gatunki rodzime. Tych drugich jest zdecydowanie więcej i to nie tylko dlatego, że drewno z naszych lasów jest tańsze. Specjaliści szczególnie polecają trzy gatunki drewna rodzimego:

  • dąb – drewno tradycyjne wykorzystywane na podłogi w dworach szlacheckich; twarde, wytrzymałe, odporne na wodę, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, stabilne,
  • jesion – drewno cenione przez dekoratorów ze względu na niezwykłą kolorystykę odcieni od żółtawej z bursztynowymi refleksami do karminowo białej, bardzo trwałe, elastyczne, wykorzystywane również w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego,
  • akacja – drewno odporne na wilgoć, o niezwykłym usłojeniu, utrzymuje subtelny zapach przez lata, pięknie się wybarwia i patynuje.

Podłoga z drewna rodzimego jest gwarancją subtelnej elegancji i przywiązania do tradycji. Warto o takim rozwiązaniu pomyśleć, jeśli planujemy aranżację wnętrz.

Artykuł redakcyjny