Urządzamy wygodną piwnicę

Piwnica to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim funkcjonalne. Powinno być urządzane tak, aby wszystkie potrzebne sprzęty znajdowały się pod ręką. Jak się okazuje, wcale nie jest łatwo urządzić wygodną i komfortową piwnicę. Problem jest jeszcze większy, gdy piwnica ma mikroskopijne rozmiary.

W piwnicy urządzamy najczęściej magazynek rzeczy nieużywanych na co dzień. Dotyczy to głównie posiadaczy niewielkich mieszkań w blokach. W przeciętnym M3 nie ma miejsca na narty, łopaty do śniegu, sanki, rower lub przetwory wytwarzane jesienią w hurtowych ilościach. Piwnica w blokach jest zamykaną na kłódkę komórką. Ma niewielkie rozmiary i zwykle jest zabudowana od góry do dołu. Bardziej przypomina graciarnię niż zgrzebną piwniczkę.
Nieco inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych. Tutaj piwnica nierzadko jest spiżarnią na przetwory, przechowalnią wina i zapasów żywności. Często też znajduje się miejsce na urządzenie w środku warsztatu do majsterkowania. Gdy warunki na to pozwalają, w piwnicy można urządzać także suszarnię z pralnią.

Tak estetycznie wyglądająca piwnica to efekt wysiłku właścicieli. Drewniane regały wykonane na wymiar, ściany obite białą boazerią i wygładzona twarda podłoga składają się na ciekawy efekt. Jeśli dodamy dom tego codzienną dbałość o utrzymanie porządku, uzyskamy przyjemną piwnicę.

Niezależnie od tego, jak wielka jest nasza piwnica oraz co w niej przechowujemy, jest to pomieszczenie, którego urządzenie nie może być chaotyczne. Koniecznie trzeba określić jej przyszłe przeznaczenie, a następnie zaplanować ilość półek, regałów i pozostałych sprzętów, które zechcemy umieścić w środku.

Jeśli w piwnicy ma znajdować się pralnia z suszarnią, wówczas konieczne jest zainstalowanie wydajnej wentylacji. Gdy w środku mają znajdować się ciężkie sprzęty, takie jak meble ogrodowe lub rowery, kosiarki, tudzież wózki dla dzieci, wówczas należy zastanowić się koniecznie nad tym, jak zniesie to podłoga: powinna być twarda, odporna na zarysowania. Zwykle w takim przypadku nie sprawdzi się linoleum ani też płytki ceramiczne. Jeśli na podłodze jest beton, można pokusić się o pozostawienie go w spokoju – doskonale zniesie przesuwanie, szuranie i przestawianie ciężkich przedmiotów. Warto również przyjrzeć się ścianom. W celu zabezpieczenia ich przed wnikaniem wilgoci, należy pokryć je nieprzemakalną farbą. Jeśli zaobserwujemy na ich powierzchni zaczątki powstawania pleśni, należy je dokładnie usunąć i potraktować środkami chemicznymi. Ściany następnie należy dokładnie wysuszyć. Pleśń jest nie tylko nieestetyczna, ale też jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia człowieka korzystającego z jedzenia przechowywanego w zawilgoconej piwnicy.

Piwnica, w której znajduje się pralnia, powinna zostać wyposażona w sprawny system wentylacyjny

Gdy podłogi i ściany są już przygotowane, należy przystąpić do wyposażenia piwnicy w meble. Podstawą są dobrej jakości regały. W najprostszej i najtańszej wersji mogą to być regały przemysłowe wykonane z drewna. Mają prosty wygląd, dostępne są w każdym markecie budowlanym. Zwykle wykonane są z surowego drewna. Należy je wówczas pomalować farbą ochronną lub zabejcować. Dzięki temu, będą zabezpieczone przed butwieniem, a konsekwencji: przed przedwczesnym zniszczeniem.

Poszczególne półki w regałach powinny być różnej wielkości. Dlatego warto kupować je w takim sklepie, który oferuje szeroki wybór poszczególnych modułów. Na zdjęciu: drewniany regał, fot. sklep Pan Majster

Szukając regałów do piwnicy, warto znaleźć taki sklep, w którym będzie możliwość dopasowania poszczególnych modułów do wymiarów naszej piwnicy. Nie zawsze obstawienie całych ścian monolitem o jednolitych wymiarach będzie dobrym pomysłem. Worki z ryżem, mąką lub ziemniakami oraz zgrzewki z butelkami potrzebują zwykle głębszych półek niż słoiczki z przetworami. Pamiętajmy, aby konstrukcja kupowanych regałów była na tyle mocna, aby mogła wytrzymać przewidywane ciężary. Według obiegowych opinii najmocniejsze (a co za tym idzie również najdroższe) są regały metalowe. Z pewnością są najlepsze, gdy na półkach będą przechowywane znaczne ciężary. Z drugiej jednak strony, praktyka pokazuje, że również regały drewniane i plastikowe, o ile pochodzą od renomowanego producenta, sprawdzają się dobrze w piwnicach.

Regały plastikowe, o ile pochodzą od renomowanego producenta, mogą mieć nośność zbliżoną do modeli wykonanych z drewna lub metalu. Na zdjęciu: regał plastikowy, fot. sklep Pan Majster

Możemy ustawić na nich słoiczki, puszki, pojemniki z jedzeniem, butelki z napojami, narzędzia ogrodnicze i wszelkiego rodzaju szpargały. Kupując regał, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie przewidywane przez producenta dla danego modelu. Dla najcięższych przedmiotów warto zainstalować półki umieszczone na prowadnicach – znacznie ułatwi nam to korzystanie z piwnicy.

Często popełnianym błędem podczas uradzania piwnicy jest zabudowanie każdej ze ścian regałami. Kończy się to niestety tym, że pewne obszary regałów nie są wykorzystywane, bo dostęp do nich jest zastawiony przez rowery, wózki, meble, skrzynie lub inne większe przedmioty, które nieuchronnie będą musiały znaleźć miejsce w naszej piwnicy. Dlatego, zapobiegliwi, pozostawiają jedną ze ścian wolną. Na wolnej przestrzeni warto zainstalować wówczas haki do zawieszania ubrań lub stojaki ścienne na rowery.

Piwnica to zwykle miejsce, w którym musi zmieścić się wszystko: rowery, narzędzia ogrodnicze, zapasy jedzenia, a nawet meble ogrodowe. Warto urządzić pomieszczenie tak, aby wszystko było „pod ręką”

Na końcu, pamiętajmy o efektywnym oświetleniu. Jeśli piwnica jest pozbawiona okna, konieczne jest zaplanowanie poszczególnych punktów oświetleniowych w taki sposób, aby w środku nie było żadnych ciemnych przestrzeni. Świetnie sprawdzą się energooszczędne taśmy Led oraz najróżniejsze elementy oświetlenia punktowego. Niestety, jedna żarówka zawieszona w okolicach środka sufitu nie będzie spełniała swoich funkcji.
Na koniec warto wspomnieć, że dobre rozplanowanie aranżacji piwnicy to połowa sukcesu. Aby piwnica była funkcjonalna, konieczne jest też zmobilizowanie się do utrzymywania jej w porządku, na które składa się odkładanie wszystkiego na swoje miejsce i regularne sprzątanie. Piwnice należy też wietrzyć, przecierać jej ściany suchą szmatką. Regularnie też trzeba sprawdzać, czy zapasy jedzenia zgromadzone w pomieszczeniu nie uległy zepsuciu.