Rodzaj ogrzewania – w którym momencie budowy domu trzeba podjąć decyzję dotyczącą ogrzewania?

Osoba, która planuje budowę domu, musi właściwie w pierwszej kolejności zdecydować się m.in. na jedną z wielu form ogrzewania. Nie jest to prosta decyzja, gdyż wybór jest spory, a każde rozwiązanie ma zalety i wady.

Pytania, które często zadaje sobie inwestor rozpoczynający budowę domu, są związane z ogrzewaniem. Wybór metod grzewczych jest na tyle szeroki, że trudno znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie.

Krok pierwszy – wybór ogrzewania

Kwestie związane z ogrzewaniem domu powinny zostać rozstrzygnięte na etapie wyboru projektu. Piec, pompa ciepła i skład opału muszą mieć swoje miejsce. Podobnie wygląda sprawa rozprowadzenia przewodów, rur i całego oprzyrządowania. Jeśli inwestor poszukuje rozwiązania, które nie zajmie dużo miejsca, może wybrać piec gazowy lub elektryczny dwufunkcyjny. Jeśli jednak na działce nie ma gazu z sieci, konieczne będzie ustawienie zbiornika, który zajmie sporą przestrzeń. Osobnego pomieszczenia potrzebuje natomiast piec na paliwo stałe lub olejowe, jak również piec czy też pompa ciepła, które będą połączone z zasobnikiem wody użytkowej.

Osoby, które chcą zainstalować solary, muszą pamiętać, że na południowej stronie dachu powinno być wystarczająco dużo miejsca. Podobnie ważna jest kwestia dobrego pokrycia, które utrzyma ten ciężar. W przypadku pompy ciepła wskazane jest wygospodarowanie powierzchni na umiejscowienie kolektora gruntowego (http://www.ingro.pl/title,pid,146,newsid,274.html).

Ogrzewanie elektryczne – alternatywa warta uwagi

Choć cena prądu może zniechęcać, warto przyjrzeć się bliżej możliwości ogrzania domu za jego pomocą – zwłaszcza jeśli dom ma niewielką kubaturę i jest bardzo dobrze ocieplony. Sama inwestycja w grzejniki jest niewielka w odniesieniu do kosztów, które poniesie inwestor przy zagospodarowaniu miejsca pod piec i podczas zakupu sprzętu potrzebnego do uruchomienia kotłowni. Bilans, który powstanie po podliczeniu wydatków poniesionych na inwestycję i eksploatację instalacji, dość wyraźnie wskaże, że ogrzewanie prądem może być korzystniejsze. Pozytywy płyną również z właściwości, jakie zapewniają m.in. marmurowe grzejniki zasilane prądem. Żaden inny produkt nie wpływa tak dobrze na mikroklimat panujący we wnętrzu domu.

Trzeba jednak pamiętać, że wyboru sposobu ogrzewania powinno się dokonywać w pierwszej kolejności, a następnie dopiero rozpocząć poszukiwanie projektu, który będzie do niego przystosowany. Inwestor uniknie w ten sposób dodatkowych opłat związanych z przerabianiem systemu grzewczego.