Dom ze ścianami jedno czy dwuwarstwowymi?

Dom ze ścianami jedno czy dwuwarstwowymi

Budując dom staramy się, by wszystkie jego elementy były starannie i dokładnie wykonane. Analizujemy każdy fragment, długo wybieramy materiały budowlane, testujemy narzędzia, szukamy dobrych firm budowlanych i wykończeniowych. Jedną z ważniejszych decyzji jest ta, czy ściany naszego wymarzonego domu powinny być jedno czy dwuwarstwowe.

Za obiema opcjami przemawiają zalety i wady, a każdy ze sposobów ma zwolenników i zagorzałych przeciwników. Nie ma rozwiązania idealnego, a nasz wybór  będzie na lata decydował o komforcie użytkowania domu. Jeśli korzystamy z projektów gotowych, mamy do wyboru dwa warianty, w przypadku domu, który ma powstać na podstawie projektu indywidualnego, wszystkie elementy muszą być konsultowane z architektem.

Dom ze ścianami jednowarstwowymi

Materiały budowlane mają obecnie coraz lepsze parametry techniczne. Chociaż przepisy budowlane narzucają dość rygorystyczne reguły wytrzymałościowe i termoizolacyjne, na rynku są materiały, które takie normy spełniają. Jeśli inwestorowi zależy na szybkiej budowie, może się w związku z tym zdecydować na ścianę jednowarstwową. Dlaczego budowa posuwa się szybciej? Jest wznoszona z większych, lżejszych elementów i nie jest montowana warstwa ocieplenia.

Do ścian w technologii jednowarstwowej wykorzystuje się przede wszystkim: beton komórkowy, ceramikę poryzowaną, bloczki hybrydowe. Powierzchnię ściany jedynie się wykańcza, najczęściej tynkując ją z obu stron. To jednocześnie powoduje, że taka ściana jest trwalsza. Fachowcy podkreślaj, że kolejną zaletą ściany jednowarstwowej jest większa nośność, co pozytywnie wpływa na całą konstrukcję budynku. Ściany jednowarstwowe są budowane systemowo, co oznacza, że wszystkie elementy takie jak: nadproża, zaprawa murarska, tynki należą do jednego systemu technologicznego, wzajemnie się uzupełniają i do siebie pasują.

Ściana jednowarstwowa jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście za decyzją o wyborze ścian jednowarstwowych powinna stać świadomość, że takie rozwiązanie będzie miało wady. Do najistotniejszych zaliczymy słabsze parametry termiczne i akustyczne. Problemy mogą wystąpić również z wyeliminowaniem mostków termicznych. W przypadku tych ostatnich problem da się zniwelować przy wykorzystaniu właśnie rozwiązań systemowych.

Zalety i wady ściany dwuwarstwowej

Rozwiązaniem najczęściej stosowanym w budownictwie jednorodzinnym są ściany dwuwarstwowe. Co oznacza termin dwuwarstwowa? To ściana, która jest zbudowana za pomocą dwóch różnych materiałów na trwałe ze sobą połączonych. Zasadniczą warstwą jest mur konstrukcyjny (beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty, bloczki z ciepłej ceramiki) połączone z warstwą termiczną.

Ściana dwuwarstwowa może osiągać grubość nawet 50 cm. Jej konstrukcja pozwala osiągnąć bardzo dobre parametry cieplne, chociaż czas wykonania takiej ściany jest zdecydowanie dłuższy. Prace przy wykonaniu muru dwuwarstwowego można jednak rozłożyć na dwa etapy. W pierwszym sezonie budowanym stawiany jest mur nośny, a warstwę ocieplenia i elewację można wykonać w kolejnym. W technologii dwuwarstwowej o dobrej przenikalności cieplnej ściany decyduje warstwa ocieplenia.

Mury można ocieplić zarówno styropianem jak i wełną mineralną. Przy ich układaniu stosuje się najczęściej metodę mokrą, tzn. na mur przymocowuje się płyty dociepleniowe, które następnie pokrywa się warstwą zbrojeniową i cienkowarstwowym tynkiem. Ściana dwuwarstwowa łatwiej “wybacza” drobne niedoróbki. Zaprawą można wyrównać wszelkie niedoskonałości i ubytki. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zwiększenia energooszczędności budynku ze względu na zastosowanie grubszego lub lepszej jakości ocielenia.

Ściana dwuwarstwowa ma też wady. Mury budynku nie powstaną tak szybko jak w przypadku rozwiązania jednowarstwowego. Między postawieniem ściany konstrukcyjnej a jej ociepleniem musi upłynąć jakiś czas. Mur powinien osiąść, a tynki w środku budynku wyschnąć. Dopiero wtedy można przystąpić do kładzenia warstwy drugiej, bardzo dokładnie dobierając grubość izolacji.

Wybór inwestora

Jak zwykle ostateczny wybór zależy od woli inwestora. Po rozważeniu zalet i wad obu rozwiązań, to inwestor podejmie decyzje i będzie zmagał się z jej konsekwencjami.

Artykuł sponsorowany