Siłowniki do bram, co to?

Siłowniki do bram

Brzmi szalenie tajemniczo, jednak w rzeczywistości znacząco poprawia jakość życia. Automatyka do bram to system otwierania bram, furtek, drzwi bez konieczności wysiłku fizycznego użytkownika. Jakie jest jej zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

Siłowniki do bram, zastosowanie

Siłowanie się z bramą, zwłaszcza podczas śnieżycy lub sążnistej ulewy z pewnością nie należy do przyjemności. O ileż łatwiej wykorzystać siłowniki do bram, które za pośrednictwem pilota umożliwiają wjazd na posesję, bez konieczności wychodzenia z przytulnego wnętrza auta.

Oczywiście same mechanizmy nie wystarczą. Potrzebne jest jeszcze dedykowane do nich oprogramowanie, co w sumie składa się na w pełni funkcjonalne urządzenie sterowane na odległość.

Siłowniki nadają się także do zastosowania w oknach, furtkach, drzwiach, barierkach parkingowych, a nawet roletach. Jednym słowem, wyręczają ludzi tam, gdzie istnieje potrzeba przesunięcia lub podniesienia skrzydeł uchylnych w płaszczyznach poziomej, lub pionowej.

Pełnią także funkcję zabezpieczającą przed nieautoryzowanym wtargnięciem na teren prywatny osób do tego nieupoważnionych.

Dla laika wybór odpowiedniej technologii może wydać się sprawą skomplikowaną, stąd idea powstania niniejszego artykułu.

Bramy dzielimy na następujące kategorie:

 • bramy przesuwne;
 • bramy rozwierane.

Różnica wynika ze sposobu wykorzystania oraz z konstrukcji bramy. Jest to o tyle istotne, że w przypadku bramy przesuwnej siłownik nie jest dodatkowo obciążony ciężarem skrzydeł bramy, których waga może dochodzić nawet do kilkuset kilogramów.

Właśnie ich waga oraz długość jest jednym z istotniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając siłowniki do bram.

Siłowniki do bram, parametry wyboru:

 • waga skrzydła bramy;
 • długość skrzydła bramy;
 • głębokości osadzenia zawiasu na skrzydle bramy;
 • moc silnika mierzona w watach (W);
 • przewidywana liczba cyklów;
 • sposób sterowania urządzeniem.

Zadaniem nowoczesnej automatyki do bram jest nie tylko umożliwienie wejścia lub wjazdu na posesję, lecz także zapewnienie komfortowej obsługi bramy z wnętrza pojazdu lub budynku, bez konieczności ingerencji fizycznej człowieka.

Przyjmuje się, iż moc siłownika powinna być o około 30 procent wyższa od wymaganej. Należy pamiętać, iż w wielu przypadkach na skrzydło bramy będą oddziaływać siły niezależna np. silne podmuchy wiatru, ciężar śniegu itp. Stosownych obliczeń powinien dokonać specjalista, dlatego warto skonsultować zakup z profesjonalistą z EC System, liderem w branży automatyki bram od ponad 25 lat.

Siłowniki do bram, rodzaje

Jak łatwo się domyślić rodzaj siłownika powinien odpowiadać rodzajowi bramy. Mechanizm przeznaczony do bramy rozwieranej musi zapewnić odpowiednio szeroki zakres uchylenia skrzydła, utrzymując je w określonej pozycji. Z tego względu kolejnym istotnym parametrem będzie długość i waga skrzydła mające wpływ na dobór ramienia siłownika.

Liczba siłowników musi odpowiadać liczbie skrzydeł, zgodnie z zasadą, iż silnik obsługuje jedno skrzydło.

Dokonując wyboru, niezbędne jest uwzględnienie informacji zawartych w specyfikacji zestawu. Producenci siłowników do bramy skrzydłowej podają trzy podstawowe parametry: maksymalną długość i wagę skrzydła bramy, z którą siłownik może pracować oraz maksymalną odległość osadzenia zawiasu na słupku bramy.

W przypadku bram przesuwnych sprawa jest zdecydowanie prostsza. Skrzydło z reguły wsparte jest na rolkach, dzięki czemu funkcja silnika ogranicza się w znacznym stopniu do przeciągnięcia lub wypchnięcia bramy w płaszczyźnie poziomej. Wszystko odbywa się przy współudziale odpowiednich przekładni, najczęściej śrubowych.

Nieco tajemniczo brzmi określenie „przewidywana liczba cyklów”, co ono oznacza? W pełnym cyklu pracy siłownika mieści się otwarcie i zamknięcie bramy. Dobrze jest określić przewidywaną liczbę cyklów dziennie, ponieważ ma to wpływ na wybór odpowiedniej mocy siłownika.

Siłowniki do bram, akcesoria

Oprócz wymienionych urządzeń równie istotna jest możliwość sterowania nimi z bezpiecznej i wygodnej pozycji. W tym celu niezbędne będą dodatkowe akcesoria uzupełniające automatykę bram np. piloty. Ważne, by były to urządzenia w pełni kompatybilne wzajemnie, dlatego zaleca się nabywanie całych zestawów u jednego doświadczonego dostawcy.

Przykładowe akcesoria:

 • piloty do bram;
 • obudowy odbiorników radiowych;
 • anteny radiowe;
 • fotokomórki;
 • osłony fotokomórek;
 • lampy sygnalizacyjne;
 • moduły rozszerzeń;

I wiele innych.

W kontekście osłon mowa o zabezpieczeniu sprzętu przed czynnikami atmosferycznymi oraz skutkami działań osób, którym obce są normy współżycia społecznego.

Lampa sygnalizacyjna spełnia niezwykle ważną funkcję, zabezpieczając otoczenie przed skutkami nieświadomego wejścia w obszar przesuwu skrzydeł bramy. Trzeba pamiętać, iż siłownik dysponuje ogromną energią, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Siłowniki do bram, czy warto?

Komfort, bezpieczeństwo i wygoda, to trzy istotne argumenty przemawiające za zainstalowaniem automatyki do bram. Dzięki niej teren prywatny i firmowy oraz wszystko, co się na nich znajduje, będzie w pełni bezpieczne i pod pełną kontrolą.

Zatem odpowiedź na postawione wcześniej pytanie może być tylko jedna. Warto!

Artykuł sponsorowany