Jakie mogą być powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Po drodze może zdarzyć się dużo nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego banki dokładnie analizują każdy złożony wniosek. Kredyt kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wiąże się z ogromnym ryzykiem. To powoduje, że możesz spotkać się z odmową udzielenia Ci kredytu hipotecznego. Jednak jeśli dobrze się przygotujesz przed złożeniem wniosku, zwiększasz swoje szanse kilkukrotnie. Jak ro zrobić? Jakie mogą być powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Jakie mogą być powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Banki rozpatrują każdy wniosek indywidualnie. Analizują stopień ryzyka w oparciu o poszczególne dane, które otrzymają od Ciebie, od Twojego pracodawcy, a także innych wierzycieli. Dokładnie przeanalizują Twój status materialny i życiowy. Bank sprawdzi ile zarabiasz i jakie masz rokowania na utrzymanie swojej obecnej pracy i poziomu wynagrodzeń. Zweryfikuje Twoją zdolność na podstawie zebranych informacji.

Powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku jest brak zdolności kredytowej. Oznacza to, że Twoje zarobki czy też status materialny nie są wystarczające, aby taki kredyt spłacić. Wpływ na to może mieć także brak stabilnego zatrudnienia czy też niepewne źródło dochodów. Brak zdolności kredytowej może wiązać się także z innymi, już zaciągniętymi zobowiązaniami, czyli kredytami, jakie obecnie posiadasz. A jeśli zdarzyło Ci się mieć opóźnienia w ich spłacie, to Twoje rokowania spadają diametralnie. W międzybankowym systemie informacji oraz biurach informacji kredytowej banki sprawdzą dokładnie Twoją historię zaciąganych zobowiązań. To też jeden z czynników, które mają wpływ na Twój scoring. Scoring, czyli ocenę Ciebie, jako zaufanego kredytobiorcy. Im wyższą punktację posiadasz, tym większe szanse na uzyskanie kredytu. To też powód, dla którego warto posiadać jakąkolwiek historię kredytową. Nawet pożyczek ratalnych. Spłacona terminowo pożyczka to dodatnie punkty na Twoim koncie. Odmowa kredytu hipotecznego – co dalej?

Co robić, gdy bank odmówi kredytu hipotecznego?

Jeśli bank odrzuci Twój wniosek ze względu na brak zdolności kredytowej, to nie musi to oznaczać konieczności porzucenia marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Możesz poprawić swoją zdolność i to na wiele różnych sposobów. Jeśli z jednego źródła pracy uzyskujesz niskie dochody, to warto rozważyć dodatkowe albo porozmawiać z szefem o zasłużonej pożyczce, a jeżeli to nie możliwe, może uda Ci się znaleźć lepiej płatną pracę. Oczywiście poprawa zdolności nie musi się wiązać od razu ze zmianą pracy czy też z pracą na dwa etaty. Przyjrzyj się swoim wydatkom i przeanalizuj domowy budżet. Być może to dobry czas na spłatę innych zobowiązań, a jeśli ich nie posiadasz to na oszczędności. Gdy zadbasz już o poprawę zdolności, to przygotuj się przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego.

Jak przygotować się do zawarcia umowy kredytu?

Przed złożeniem wniosku do banku, możesz sprawdzić, który z nich oferuje najlepsze warunki. Zrobisz to w internetowej porównywace kredytów hipotecznych. Dowiesz się z niej także, jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy kredytu w danym banku. Będziesz mógł oszacować swoją zdolność kredytową na podstawie wysokości raty konkretnego zobowiązani. Porównasz oprocentowanie kredytu w konkretnym banku. Taka porównywarka to swoisty ranking kredytów hipotecznych, który wskazuje istotne informacje jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania i całkowity koszt kredytu. Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Bądź przygotowany. Przeczytaj więcej o kredytach hipotecznych na tej stronie: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/

artykuł sponsorowany