Sposoby na zabezpieczenie garażu przed włamaniem. Porady iVolta

iVolta

Zabezpieczenie garażu to konieczna czynność, o którą warto zadbać już na samym początku korzystania z niego. Dobry zamek i specjalna brama antywłamaniowa to podstawy, które jednak nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Z rozwiązaniem przychodzą nowoczesne narzędzia zabezpieczeniowe i systemy alarmowe.

Zabezpieczenie garażu od strony konstrukcyjnej

Bez względu na to, czy buduje się murowany garaż na posesji, czy korzysta z wynajętego garażu szeregowego, w każdym przypadku należy zwrócić uwagę na jego zamek. Niestety wciąż wiele garaży nie jest odpowiednio zabezpieczona, co skutkuje licznymi włamaniami. Garaż pozbawiony zamka antywłamaniowego jest łatwym kąskiem dla każdego przestępcy. Więcej informacji o tym, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swojego garażu, domu i mieszkania, można znaleźć na stronie iVolta.

Solidny zamek garażowy powinien być wykonany z wytrzymałych, antykorozyjnych materiałów. Najlepsze urządzenia charakteryzują się pogrubionym korpusem i wzmocnionym pałąkiem. Zdecydować się można także na zamek elektroniczny, który będzie obsługiwany zdalnie za pomocą pilota. Istnieją również rozwiązania łączące obydwa sposoby – zamek tradycyjny z zamkiem elektronicznym.

Oprócz wysokiej jakości zamka konieczny jest wybór wzmocnionej, antywłamaniowej bramy garażowej. Jeżeli nie posiada się dostępu do takiego produktu, warto wzmocnić konstrukcyjną część bramy. Posłużyć do tego mogą między innymi systemy dociążeniowe. Dbają one o stabilność drzwi garażowych w pozycji zamkniętej i skutecznie zabezpieczają przed wyłamaniem skrzydła lub oddolnym podważeniem całej bramy za pomocą łomu. Ostatecznie jednak najważniejsza jest sama jakość bramy i to, z jakich komponentów została stworzona. Złodzieje mogą bowiem wykorzystywać różne metody. Popularne jest nawet przewiercanie się przez drzwi za pomocą szlifierki.

Nowoczesne metody zabezpieczenia garażu – monitoring, czujki, alarmy

Zwykle, gdy złodziejowi uda się przedrzeć przez bramę, to nic już nie stoi na przeszkodzie, aby ukradł cenne rzeczy lub auto. Wiele osób zapomina, że na ten etap też należy się przygotować.

Z rozwiązaniem przychodzą systemy monitoringu połączone z alarmem. Inteligentny monitoring IP może być połączony z czujnikami. Sposób rejestrowania może przebiegać poprzez wiązkę podczerwieni, badającą temperaturę obiektów, przed którą żaden włamywacz się nie ukryje. Głośny alarm zaskoczy włamywacza i w większości przypadków spowoduje jego ucieczkę.

System zabezpieczenia garażu można dodatkowo wzmocnić poprzez instalację kontaktronów. Te inteligentne urządzenia zamontowane np. na długości bramy spowodują włączenie alarmu w momencie, gdy intruz przekroczy rejestrowaną, niewidoczną linię. Wszystkie powyższe działania nie zapewnią całkowitego bezpieczeństwa, ale w praktyce mogą skutecznie uchronić przed działaniem włamywaczy. Oprócz tego samo umieszczenie syren alarmowych i kamer na zewnątrz będzie pełniło funkcję prewencyjną.