Sterowniki do instalacji firmy TECH Sterowniki – nowa jakość w zarządzaniu ogrzewaniem

Automatyka służąca do zarządzania pracą urządzeń grzewczych powoli staje się standardem w nowoczesnych budynkach. Za montażem sterowników przemawia przede wszystkim wygoda oraz oszczędność. Firma TECH Sterowniki z Wieprza koło Andrychowa, wprowadzając do sprzedaży nowoczesne sterowniki do integracji instalacji grzewczych, poszła o krok dalej w zapewnieniu w pomieszczeniach komfortu cieplnego.

Z urządzeniami ST-407n, ST-408n oraz ST-409n, dedykowanymi do zarządzania wieloma źródłami ciepła, sterowanie jest jeszcze szybsze, łatwiejsze i oszczędniejsze.

Jak działają sterowniki do zarządzania wieloma źródłami ciepła?

Pompy ciepła, podobnie jak rekuperatory czy kolektory są polecane przez inżynierów i ekspertów budownictwa, ze względu na liczne korzyści, wynikające z ich montażu. Inwestowanie w odnawialne źródła energii jest rozsądnym działaniem, jednak to dopiero połowa sukcesu. Aby generować oszczędności, trzeba wiedzieć jak zarządzać systemem z wieloma urządzeniami grzewczymi. Myśl o konieczności zmiany parametrów pracy na kilku urządzeniach sterowniczych z osobna nie brzmi zachęcająco. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w sterowniki, które zintegrują urządzenia w sprawnie działający system i pozwolą z jednego miejsca sprawnie nimi zarządzać. Do tego właśnie służą sterowniki do instalacji. Z ich pomocą będziemy wygodnie zarządzać różnymi systemami grzewczymi oraz obiegami, przykładowo grzejnikowym, podłogowym itp. Sterowniki do instalacji mając kontrolę nad wartościami różnych parametrów, w odpowiednim momencie załączą kocioł, instalację solarną czy będą dystrybuować ciepło z kominka.

Montaż sterownika ST-407n, ST-408n lub ST-409n to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie musimy uczyć się obsługi poszczególnych urządzeń czy zagłębiać się w poznawanie parametrów pracy różnych obiegów, ponieważ tym zajmie się sterownik. Odpowiednio skonfigurowane w systemie urządzenia będą pracować samodzielnie, a uzyskaną w wyniku ich pracy energię będzie można wykorzystywać wtedy, gdy jest na nią realne zapotrzebowanie.

Co więcej, sterowanie wieloma źródłami ciepła wcale nie musi odbywać się w kotłowni. Zmiany parametrów można przeprowadzać z poziomu regulatora z komunikacją RS. Wszystkie wejścia urządzeń są dokładnie opisane, co zmniejsza ryzyko pomyłki montażowej. W czasie konfiguracji kluczowe znaczenie odgrywa określenie, który czujnik będzie dla danego zaworu źródłem ciepła. W zależności od tego, jak bardzo skomplikowany będzie układ i występujące w jego obrębie urządzenia czujniki źródła ciepła będą różne. Aby to uprościć, najkorzystniej jest podpisać, które urządzenie oraz z którego czujnika ma zaczynać pracę.

Najważniejsze cechy ST-407n, ST-408n i ST-409n

Urządzenia do integracji pracy urządzeń grzewczych firmy TECH Sterowniki umożliwiają podłączenie dwóch źródeł ciepła oraz dodatkowego urządzenia. Ponadto sterowniki te posiadają dwa wyjścia beznapięciowe, które pozwalają na uruchomienie kolejnej pompy CO, CWU, cyrkulacyjnej, zaworów elektromagnetycznych czy urządzenia, którym można sterować wybierając program tygodniowy.

Każdy z trzech oferowanych modeli jest wizualnie identyczny. Ich wspólną cechą jest duży, kolorowy wyświetlacz LCD 4,3” oraz trwała obudowa, wykonana z materiałów odpornych na zmiany temperatur.

Różne są jednak ich możliwości, o czym decyduje ilość zaworów, które może obsłużyć sterownik. Najważniejsze informacje na temat sterowników do instalacji firmy TECH Sterowniki przedstawiamy na grafice.

2-nowoczesne-urzadzenia-do-integracji-instalacji-grzewczych

W standardzie wszystkie sterowniki posiadają złącze RS, przez które można podpiąć do urządzenia moduł internetowy albo GSM, a także rozbudować go o dwa dodatkowe zawory. W rezultacie sterownik ST-408n może zarządzać pracą maksymalnie 4 siłowników zaworu, natomiast ST-407n oraz ST-409n – 5 siłowników zaworu. Sterowanie dodatkowymi zaworami, w przypadku rozbudowy urządzenia odbywa z wykorzystaniem modułu ST-431n.

Przykładowe schematy instalacji

W budynku mieszkalnym tylko od nas zależy, ile źródeł ciepła będzie pracować oraz w jaki sposób. W instrukcjach instalacji urządzeń grzewczych oraz w materiałach projektowych często można znaleźć schematy, które pokazują jak sensownie połączyć ich pracę. Sterownik pełni w takim układzie funkcję integratora, który łączy różne urządzenia w system o odmiennych możliwościach, w zależności od konfiguracji. Poniżej dla przykładu ilustrujemy trzy schematy instalacji z wykorzystaniem sterownika ST-408n, z możliwością obsługi dwóch zaworów. Pozostałe dwa modele sterowników, czyli ST-407n i ST-409n również gwarantują optymalną pracę urządzeń w przedstawionych konfiguracjach, a dodatkowo ST-409n może obsłużyć trzeci zawór mieszający, a ST-407n ponadto prosty system solarny.

Schemat 1

Wykorzystanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma obiegami wyposażonymi w zawory mieszające oraz obieg CWU

schematy-24ateneopng

Sterownik obsługuje dwa zawory mieszające, dwie pompy zaworów, pompę CWU oraz cyrkulacyjną. Poprzez styk beznapięciowy sterownik wysyła sygnał do rozpalenia kotła gazowego.

Schemat 2

Wykorzystanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma źródłami ciepła

schematy-18ateneopng

Sterownik obsługuje dwa zawory mieszające, dwie pompy zaworów, pompę CWU oraz pompy kominka, przed i za wymiennikiem płytową. Poprzez styk beznapięciowy sterownik wysyła sygnał do rozpalenia kotła gazowego, Kocioł gazowy uruchamia się za pomocą styku beznapięciowego wtedy, gdy w kominku jest wygaszone.

Schemat 3

Wykorzystanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma źródłami ciepła oraz buforem

schematy-22

Sterownik obsługuje dwa zawory mieszające, dwie pompy tych zaworów, pompę CWU oraz pompę cyrkulacyjną, Za pomocą styku beznapięciowego sterownik przesyła sygnał do rozpalenia kotła peletowego, który ma za zadanie utrzymać temperaturę zadaną w buforze. Kocioł gazowy w tym zestawieniu uruchamiany jest za pomocą drugiego styku beznapięciowego w momencie, gdy kocioł peletowy nie może dogrzać zbiornika buforowego w określonym czasie.

Co można zyskać integrując wiele źródeł ciepła?

Stworzenie jednego systemu, w którym poszczególne urządzenia będą pracować możliwie najwydajniej to rozwiązanie, które przynosi korzyści związane zarówno z oszczędnością, jak i z komfortem. Najważniejsze zalety montażu sterowników do instalacji zebraliśmy poniżej.

  • oszczędności spowodowane niskim kosztem eksploatacji
  • wydajna i efektywna praca urządzeń wchodzących w skład systemu
  • wygodny sposób montażu
  • wyższy komfort cieplny
  • zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa domowego
  • możliwość podłączania i odłączania urządzeń wchodzących w skład systemu
  • ułatwiony serwis i dokonywanie przeglądu instalacji
  • automatyczne działania systemu – sterownik sam dobiera czas załączenia poszczególnych urządzeń i zarządza ich pracą
  • możliwość programowania planu pracy w zależności od użytkownika
  • ograniczenie awaryjności systemu grzewczego

Oszczędzanie przez integrowanie

Wprowadzenie na rynek sterowników do zarządzania ogrzewaniem, otworzyło przed użytkownikami instalacji grzewczych zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości. Inteligentna automatyka ułatwia regulację temperatury, a dodatkowo pozwala sporo zaoszczędzić. W kontekście rosnących cen paliw wprowadzenie do swojego domu alternatywnych źródeł ciepła sterowanych z jednego urządzenia to klucz od sukcesu. W efekcie ich pracy można osiągnąć optymalny komfort cieplny i dodatkowe oszczędności. Czy potrzeba czegoś więcej?