Termowentylator idealny do domu – jak go wybrać?

termowentylator

Idealny grzejnik do domu jest mały, wydajny i estetyczny. Te trzy cechy spełnia termowentylator, znany również pod nazwą farelka i często kojarzony z kempingowaniem. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w domu oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wybierania.

Czym jest termowentylator?

Termowentylator – inaczej zwany farelką – to rodzaj grzejnika elektrycznego wykorzystywanego w różnych sytuacjach, najczęściej w niewielkich pomieszczeniach. Z uwagi na obecny w nim wiatrak dokładnie rozprowadza ciepło – lub zimno, ponieważ wybrane modele można wykorzystywać także do ochładzania pomieszczeń! Jego podstawowe działanie opiera się na wciąganiu powietrza, przepuszczaniu go przez grzałkę i wypuszczaniu z drugiej strony.

Farelkę można z równym powodzeniem wykorzystywać jako urządzenie do ocieplania całego pomieszczenia, jak i ogrzewania kierunkowego. Działa natychmiastowo – od razu po podłączeniu do prądu. Do jej słabych stron należą szybka utrata ciepła – przestaje grzać w momencie odłączenia od prądu – a także wysuszanie powietrza.

termowentylator

Na co zwracać uwagę przy wyborze farelki?

Tak jak przy wyborze innych urządzeń elektrycznych, podczas kupowania termowentylatora powinniśmy patrzeć na moc. To ona informuje o możliwościach grzewczych, a także o tym, ile wyniesie nas eksploatacja. Słabsze modele mogą osiągać ok. 750 W, lepsze i droższe zaś 2000 W. Tak czy inaczej, to wciąż grzejniki dedykowane niewielkim przestrzeniom.

Z mocą powiązana jest jej regulacja. Jeśli zdecydujemy się na farelkę o mocy ok. 2000 W, warto zadbać o to, by pozwalała na dostosowywanie temperatury do aktualnych potrzeb. Nie zawsze bowiem ma się ochotę na duże ciepło – czasem wystarczy drobne, np. aby coś wysuszyć bądź ogrzać zmarznięte po spacerze stopy.

Nowoczesne termowentylatory umożliwiają programowanie ich zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Jeśli mają wbudowany termostat, będziemy mogli ustawić interesującą nas temperaturę. Jeśli w pomieszczeniu zrobi się chłodniej, farelka włączy się sama, by dogrzać powietrze i zatrzyma działanie w chwili osiągnięcia zaprogramowanej wartości.

Chłodzenie pomieszczeń to udogodnienie, które może się przydać wiosną i latem. Po przełączeniu trybu pracy na chłodzący uruchomi się sam wiatrak – grzałka nie.

termowentylator

Jaki model termowentylatora sprawdzi się najlepiej?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie jest najlepsze, wszystko bowiem zależy od tego, czy chcemy zamontować je na stałe, czy używać przenośnie (to dwa inne rodzaje farelek!), gdzie chcemy je stawiać (tu ważna jest m.in. długość przewodu) i jak duża jest powierzchnia wymagająca ogrzewania (im większa, tym większej mocy wymaga). W mieszkaniu ładniej będzie się prezentować urządzenie małe i o ładnej obudowie, ale warto pamiętać, że większy rozmiar wpływa także na większą wydajność – coś trzeba poświęcić.

Różnice w cenach termowentylatorów nie są znaczące, dlatego dobrze wybierać urządzenia droższe, bo są wydajniejsze i mają więcej dodatkowych opcji. W poszukiwaniu rad i opinii warto przeszukać internet. Spostrzeżenia użytkowników farelek zostały uwzględnione np. w tym artykule: Jaki termowentylator? Poznaj opinie naszych klientów. Sprytnie jest także prześledzić fora i portale zbierające głosy wraz z wypowiedziami. Stamtąd dowiemy się o wadach, które są częste dla danego modelu, ale także o zaletach i zastosowaniach, o których producent może nawet nie pomyślał.