Urządzanie łazienki, na to koniecznie zwróć uwagę!

Twoja łazienka powinna być funkcjonalna i jednocześnie łatwa w użytkowaniu. Zaprojektowanie łazienki na miarę twoich potrzeb wymaga nie tylko dbałości o szczegóły, ale przede wszystkim praktycznego podejścia do zagospodarowania przestrzeni. Pod uwagę należy wziąć wszystkie elementy wyposażenia i stworzyć plan. Do dzieła!

Podstawowe pytania podczas urządzania łazienki

Wyjście spod prysznica wprost w zimne powietrze łazienki nie jest przyjemne, dlatego rozwiązaniem jest grzejnik łazienkowy. Najlepsze grzejniki to takie, które szybko i efektywnie nagrzewają pomieszczenie. Grzejniki mogą być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania lub do źródła prądu. Grzejniki elektryczne są więc całoroczne. Jeśli decydujesz się na grzejnik wodny, wybierz model z wbudowanym ekranem i zaworem termostatycznym, dzięki któremu można dostosować temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku modelu elektrycznego – ważne, by miał przełącznik, którym można regulować moc. Pozwala to nie tylko na szybkie podniesienie temperatury w łazience, ale również chroni przed przegrzaniem.

wanny wolnostojące
Łazienka, fot. Ceneo

A co z podgrzaniem wody?

Ekonomicznym i polecanym przez specjalistów rozwiązaniem jest przepływowy podgrzewacz wody. Z ciepłej wody można wówczas korzystać bez ograniczeń – jej podgrzanie, czyli pobór energii elektrycznej, następuje jedynie podczas przepływu wody. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Odwieczny dylemat – wanna czy prysznic?

Pierwszym zadaniem, przed którym stoi każdy, kto urządza łazienkę jest odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic? Przede wszystkim decyduje o tym ilość miejsca do zagospodarowania. Jeśli jest go dużo – postaw na wannę. Wanna z zaokrąglonymi bokami będzie wyglądać elegancko i jest bardziej oszczędna, czego przeciwieństwem jest wanna w kształcie kwadratu. Warto pamiętać, że wanna służyć może również jako prysznic – jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj o głowicy prysznicowej i zasłonce. Jeśli pomyślisz o wszystkim już podczas etapu projektowania, poszczególne elementy będą do siebie pasować pod względem estetyki. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, postaw na wolnostojącą kabinę prysznicową.

Słów kilka o toalecie

Dobrze jest, gdy toaleta znajduje się w osobnym pomieszczeniu niż łazienka. To zwiększa poczucie komfortu i prywatności, szczególnie gdy w domu mieszka większa ilość osób. Jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w grę – warto pomyśleć o półściance. Ważne natomiast jest to, by blisko toalety była umywalka, co zwiększa poziom higieny.

Akcesoria ułatwiające funkcjonowanie

Urządzając łazienkę pomyśl, jakie akcesoria powinny być w łazience po to, by ułatwić codzienne funkcjonowanie. Poniżej znajduje się lista, która może okazać się niezwykle pomocna podczas planowania zakupów:

  1. suszarka i prostownica
  2. lustro nad umywalką
  3. kosz na brudne ubrania
  4. półka na kosmetyki
  5. mydelniczka
  6. uchwyty na ręczniki.
wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca, fot. Ceneo

Łazienki mogą być trudnymi pomieszczeniami do urządzenia, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z małym lub wąskim pomieszczeniem, czy też dużą przestrzenią. Jednak odpowiednie umeblowanie i przemyślany dobór akcesoriów pomoże ci stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. Podstawą jest dobre ułożenie planu zagospodarowania i dobór dobrej jakości elementów, które będą tworzyć wspólną całość.

artykuł sponsorowany

Oświetlenie łazienki – na co zwrócić uwagę?