Wełna mineralna do wdmuchiwania. Czemu warto ją wybrać?

Poddasze to część domu w największym stopniu narażona na wpływ czynników atmosferycznych. Latem silne promienie słoneczne sprawiają, że szybko rośnie tam temperatura, zaś zimą – pomieszczenia błyskawicznie się wychładzają.

To niekorzystnie wpływa nie tylko na komfort ich użytkowników, ale też znacznie podnosi koszty ogrzewania (a przy okazji – przyczynia się do niepotrzebnej emisji gazów cieplarnianych). Termomodernizacja poddasza to więc inwestycja w jakość życia, obniżenie kosztów eksploatacji domu i ekologię. Inwestorzy do wyboru mają szeroki wachlarz metod. Jedną z najpopularniejszych jest obecnie wełna wdmuchiwana. Na czym polega docieplenie z użyciem tego materiału? Jakie zalety on oferuje? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Termomodernizacja poddasza wełną wdmuchiwaną

Termomodernizacja przeprowadzona za pomocą wełny wdmuchiwanej cechuje się dużo się bardzo dużą skutecznością. Dzięki niej inwestor może zmniejszyć straty ciepła z pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu nawet o 30 procent. Wynika to z równomiernego – oczywiście pod warunkiem odpowiedniego wykonania – rozmieszczenia materiału. Ta cecha jest wynikiem sposobu umieszczenia go w izolowanych przestrzeniach. Polega ona na wdmuchiwaniu pod ciśnieniem wełny w postaci drobnego granulatu, który ściśle wypełnia nawet trudno dostępne miejsca.

Jak wspomnieliśmy, by w pełni wykorzystać potencjał ocieplenia poddasza z użyciem wełny wdmuchiwanej, prace należy powierzyć profesjonalnej ekipie. Ta powinna składać się co najmniej z dwóch osób, z których jednak zajmuje się kontrolą wdmuchiwania wełny, a druga pracuje poza poddaszem, dosypując granulat do maszyny. Nie tylko ze względu na umiejętności wiedzę i doświadczenie, ale też z uwagi na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu.

Inwestycję najlepiej rozpocząć od badania budynku za pomocą kamery termowizyjnej. Dzięki niemu możliwe będzie wykrycie mostków cieplnych – miejsc, w których ciepło w największym stopniu „ucieka” z pomieszczenia ze względu na niedostateczną izolację. Prace warto też połączyć z wymianą pokrycia dachowego – pozwoli to na wycięcie otworów technologicznych na zewnątrz i tym samym usprawni cały proces.

Wełna wdmuchiwana – czemu warto ją wybrać?

Docieplenie budynku wełną mineralną do wdmuchiwania wiąże się dla inwestora z szeregiem zalet. Najważniejsze z nich to:

  • różnorodne zastosowanie: wełna do wdmuchiwania nadaje się do ocieplenia stropodachów, podłóg, ścian lub dachów skośnych;
  • możliwość dotarcia w trudno dostępne miejsca: dzięki wykorzystaniu specjalnych dysz, wełna tego typu może zostać umieszczona nawet w przestrzeniach, do których dostęp prowadzi przez kilkucentymetrowe przesmyki;
  • sprawne i szybkie prace: ze względu na to, że wełna wdmuchiwana jest bezpośrednio do ocieplanej powierzchni, podczas prac nie dochodzi do zabrudzenia poddasza. Samo docieplenie jest też bardzo szybkie – w przypadku 100-metrowego dachu zajmuje zaledwie 4 godziny;
  • brak odpadów: zużyta zostaje tylko taka ilość wełny, jaka jest potrzebna do wypełnienia przestrzeni, co ma duże znaczenie zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia;
  • niezależność od pogody: prace można przeprowadzić właściwie w każdych warunkach atmosferycznych;
  • bardzo dobre parametry: współczynnik przenikania ciepła w przypadku wełny wdmuchiwanej wynosi 0,034 (podobnie jak w przypadku mat przy porównywalnej do nich cenie).

Zarówno matę do wdmuchiwania, jak i inne materiały izolacyjne wykonane z użyciem wełny mineralnej oferuje marka Knauf Insulation, z której produktami można zapoznać się na https://www.knaufinsulation.pl. Grupa Knauf należy do ścisłego grona światowych liderów swojej branży, a jej materiały są cenione przez profesjonalistów w 80 krajach.

artykuł sponsorowany