Wiertarko-wkrętarki

Wiertarko-wkrętarki

Wiertarko-wkrętarki można by nazwać niezbędnym narzędziem każdego domowego majsterkowicza, ale ich zaletami cieszą się także profesjonaliści oraz zupełni amatorzy. Istnieją dwa rodzaje wiertarko-wkrętarek – akumulatorowe oraz sieciowe. Różnią się one kilkoma parametrami, dlatego warto poznać bliżej szczegóły charakterystyczne dla każdej z nich. Na co zwrócić uwagę przed zakupem tego narzędzia ? Co warto o nim wiedzieć ?

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i sieciowe

Modele akumulatorowe mają pewną zaletę, która zadecydowała o ich niesamowitej popularności – mianowicie, nie potrzebują być podłączone do prądu, by działać. To decyduje o ich wygodzie użytkowania i ustala nieco przewagę w porównaniu z wkrętarkami sieciowymi. Te z kolei zazwyczaj mają większą moc i są dużo lżejsze. Co oznaczają jednak pewne parametry oraz jaka wiertarko-wkrętarka będzie dla nas odpowiednia ?

  • napięcie – narzędzia do 10V służą raczej do drobnych prac remontowych, mało wymagającego majsterkowania, takiego jak skręcanie mebli, czy wiercenie w stosunkowo miękkich materiałach.

-Wiertarko-wkrętarki o napięciu 10-14V to już nieco bardziej zaawansowane urządzenie, zwłaszcza wiercenie jest tutaj możliwe w twardszych materiałach. Często również w tych narzędziach występują wtedy co najmniej dwa biegi, które umożliwiają dostosowanie mocy wkrętarki do wykonywanej pracy. Przy jednym z biegów zazwyczaj jest włączany wyższy moment obrotowy, lecz mniejsza szybkość – takie funkcjonowanie sprawdza się przy wkręcaniu. Drugi bieg zwykle ma niższy moment obrotowy, ale zdecydowanie większą szybkość, co umożliwia łatwiejsze wiercenie.

– Urządzenia o napięciu 14-18V (i wyższej) są już z górnej półki cenowej, a także i jakościowej. Nadają się do ambitniejszych prac i dla profesjonalistów. Świetnie sprawdzą się przy wierceniu w materiałach takich jak beton, bloczki, cegły.

  • moment obrotowy – podawany jest w Nm (niutonometrach) i określa siłę wkręcania

– modele z momentem obrotowym do 12 Nm służą do najprostszego jedynie wkręcania i wykręcania

-modele z momentem obrotowym od 12-30 Nm są stosowane do obróbki miękkich materiałów, takich jak drewno, czy płyty

-modele z momentem obrotowym wyższym niż 30 Nm nadają się świetnie do obróbki dużo cięższych materiałów, takich jak np. metal

  • waga – jest to także istotny parametr przy wyborze wiertarko-wkrętarki, gdyż zbyt ciężki model nie pozwoli nam na wygodną i długą pracę, gdyż ręka będzie się szybko męczyć. Dotyczy to zwłaszcza wkrętarek akumulatorowych.
  • czas pracy i ładowania – dotyczy także modeli z akumulatorem. Warto zwrócić uwagę na to, jak długo wiertarko-wkrętarka będzie mogła pracować bez ładowania oraz ile ono trwa.
  • rodzaje akumulatorów :

– NiCd – tak zwany niklowo-kadmowy akumulator jest raczej niezbyt korzystnym rozwiązaniem. Tak naprawdę ma jedyną zaletę, która przemawia na jego korzyść i jest to niska cena. Niestety narzędzia z tego rodzaju akumulatorem łatwo się psują, a ponadto czas użytkowania do następnego ładowania jest naprawdę krótki. Ponadto można go ładować dopiero po całkowitym rozładowaniu.

– NiMH – akumulator niklowo-wodorkowy charakteryzuje się podobnymi właściwościami co NiCd, a jego cena jest nieco wyższa, więc nie jest to popularne rozwiązanie. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak brak toksycznego kadmu.

– Li–Ion – ten rodzaj akumulatora zdecydowanie wypada najlepiej na tle poprzedników. Akumulator litowo-jonowy ma krótki czas ładowania (20-60min.) i można to robić w dowolnym momencie. Ponadto jego pojemność jest dość duża, co oznacza dłuższy czas pracy. Kupując wiertarko-wkrętarkę z tego typu akumulatorem na pewno też zauważymy jej lekkość.

  • dodatkowe wyposażenie – wiele modeli ma do zaoferowania kilka akcesoriów, które mogą ułatwić pracę, a są to lampki, walizki, czy dodatkowe akumulatory.