Smart home – inteligentna technologia w domach i mieszkaniach

Smart home

Jeszcze nie tak dawno określenie „smart home”, czyli inteligentny dom kojarzyło się z dość abstrakcyjnym mieszkaniem lub domem, którego poszczególnymi elementami można sterować z jednego urządzenia. Wydawało się to śpiewem przyszłości, który długo jeszcze nie będzie dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. Tymczasem okazuje się, że technologie coraz pewniejszym krokiem wkraczają w nasze życie i stają się jego niezbywalnym elementem. Obecnie nie jest to dla nas przyszłość, ale teraźniejszość, której oczekujemy, by żyć coraz bardziej komfortowo. Ta dostępność jest też związana z faktem, że technologie smart home są coraz tańsze.

Smart home – przyszłość

To, co kiedyś było swojego rodzaju zabawką dla naprawdę bogatych powoli staje się teraźniejszością. Według najnowszych badan już około 40% Polaków wykorzystuje urządzenia, które są elementami smart home. Rynek inteligentnych rozwiązań dynamicznie się rozwija i proponuje coraz ciekawsze, futurystyczne wręcz rozwiązania. Na targach CES w Las Vegas, które są Mekką dla zwolenników nowych technologii, pokazano np. technologię opartą na sztucznej inteligencji, która potrafi nawet przewidzieć zachowania domowników i dostosować się do ich rozkładu dnia. Dość szybko trafiła ona na rynek nieruchomości.

Elementy inteligentnego domu

Do podstawowych elementów inteligentnego domu można zaliczyć:

  • jednostkę centralną, do której podłączone są wszystkie urządzenia smart home; umożliwia ona jednoczesne sterowanie nimi,
  • urządzenia sterujące, które umożliwiają kontrolę pieca albo oświetlenia,
  • czujniki, dzięki którym można wykryć występowanie trujących gazów albo wykrywające ruch.

Automatyczne systemy zarządzają różnymi funkcjami mieszkania i domu, dodatkowo są wyposażane w aplikacje mobilne dzięki którym można sterować różnymi funkcjami z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy. Dzięki temu nie ma już problemu z żelazkiem zostawionym beztrosko w domu po ostatnim prasowaniu. Możemy je wyłączyć będąc np. w pracy. Spadała gwałtownie temperatura powietrza, a my ustawiliśmy ogrzewanie domowe na najniższym poziomie? Nie ma problemu, możemy zmienić ustawienie i po powrocie z pracy nasze mieszkanie będzie odpowiednio ogrzane…

Pełna kontrola nad mieszkaniem i domem

Istniejące obecnie systemy umożliwiają nam pełną kontrolę. Za pomocą jednego przycisku można zwiększyć lub zmniejszyć ogrzewanie, wyłączyć urządzenia, które podczas naszej nieobecności w domu zużywają niepotrzebnie energię, regulować rolety, otwierać garaż lub zadbać o bezpieczeństwo. Istnieje np. funkcja, która symuluje obecność domowników, podczas gdy tak naprawdę znajdują się na wakacjach. Jeśli mamy ogród, można ustawiać zraszacze, które zadziałają w ustalonym czasie.

Inteligentne mieszkanie – standard

Nowe trendy technologiczne na rynku dostrzegli również deweloperzy. Obecnie, inteligentne technologie stają się standardem w nowo oddawanych mieszkaniach. Tę zmianę niejako wymusiły osoby, które inwestują w zakup nowych mieszkań. Są to najczęściej ludzie młodzi, którzy wychowali się w świecie nowoczesnych rozwiązań. Co, co dla starszego pokolenia może być rozwiązaniem nowoczesnym, dla młodych jest standardem.

Smart Home – także oszczędności

Inteligentny dom cieszy się powodzeniem nie tylko ze względu na ciekawe technologiczne rozwiązania, bezpieczeństwo i możliwość kontrolowania własnego domu, ale i znaczne oszczędności, nie tylko czasu, ale i finansowe. Weźmy choćby kontrolowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych. Potrzeba racjonalnego zarządzania zasobami wodnymi pozwala wykrywać ewentualne awarie, skutkujące choćby niespodziewanym wysiękiem wody. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, woda jest wyłączana z obiegu i możemy być pewni, że podczas nieobecności nie dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. Można też zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli zaprogramujemy system tak, by późnym wieczorem wyłączał światła w domu, jednocześnie do termostatów „idzie” informacja, że w pomieszczeniach albo nikogo nie będzie, albo domownicy idą spać  i wtedy temperatura jest obniżana. To daje całkiem pokaźne oszczędności. Każde urządzenie, pobierające energię, generuje koszty. Już za pomocą prostego komunikatu w smartfonie: „wyjście”, wszystkie urządzenia w domu są automatycznie wyłączone. Dom przechodzi na tryb czuwania, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

To tylko niektóre korzyści płynące z inteligentnej technologii w domu. Najważniejsze, że każdy może wybrać opcję, która jest dla niego najkorzystniejsza.

artykuł sponsorowany