Jak wybrać płytki ścienne – trendy 2018

Płytki na ścianę do kuchni czy łazienki, oprócz tego, że muszą być praktyczne, odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości, powinny być także estetyczne i – przynajmniej choć trochę – w trendzie. Oto propozycje na sezon 2018 i wskazówki, jak w tym roku wybrać modne płytki ścienne.

Kolory, kolory i jeszcze raz mocne kolory!

Mimo tego, że „bezpieczne”, stonowane wnętrza, bazujące na bieli, beżu lub szarościach wcale nie wychodzą z mody, w tym sezonie króluje bardziej zdecydowana kolorystyka. Popularne dotychczas pastele zastępowane są powoli wyrazistymi, nasyconymi barwami. W aranżacjach pojawiają się ciemne, głębokie kolory, a także te metaliczne. Granat, turkus, zieleń, ciemny brąz, pomarańcz, fuksja czy miodowy odcień żółtego… to tylko niektóre przykłady z bogatej palety 2018.

Projektanci proponują także dość nieoczekiwane zestawienia kolorystyczne. Coraz chętniej łączy się barwy zimne z ciepłymi albo stawia w aranżacji wyłącznie na ciemne kolory, tylko niekiedy przełamując je neutralną szarością czy naturalną bielą albo beżem.

Czerwień złoto i srebro zajmują szczególne miejsce

Złoto lub srebro powinny w tym sezonie znaleźć się w każdej aranżacji modnego wnętrza. Najczęściej pojawiają się one oczywiście pod postacią dodatków, ale może to być również element dekoracji ściany. Świetnie sprawdzają się w takim przypadku między innymi ozdobne listwy czy choćby płytki na ścianę w formie mozaiki z metalicznym poblaskiem. .

Czerwień to w tym roku także jeden z hitów, ponieważ jednak jest to kolor bardzo odważny i dość „agresywny” w swoim wyrazie, nie każdy decyduje się na meble czy na przykład ściany pokryte w całości czerwonymi płytkami. Można tak, a można inaczej – traktując modną czerwień tylko jako mocny akcent we wnętrzu, zestawiając ją na przykład w mozaice z różnymi odcieniami koloru różowego czy przełamując choćby kremową bielą…

Wszędzie zieleń i kwiaty, kwiaty i zieleń…

I to dosłownie i na ścianie. 2018 rok we wnętrzarstwie upływa pod znakiem zieleni i kwiatów. Aranżacje zdobi się zielonymi kwiatami doniczkowymi (w ostateczności zielenią w wazonie), a na ściany wybiera płytki, na których widnieją motywy roślinne, szczególnie kwiatowe, koniecznie w rozmiarze XXL – im bardziej egzotyczne gatunki, tym lepiej.

Geometria nie wychodzi z mody i nie schodzi ze ścian

Podobnie jak w poprzednim sezonie, także w tym, geometryczne motywy na płytkach mają się bardzo dobrze. Odważne, „ostre” wzory na ścianach dodają każdej aranżacji charakteru, dynamiki i nowoczesnego stylu. Kwadraty, trójkąty, heksagony – co się komu podoba.

Strukturalne płytki ścienne – to jest to!

Zabawa niegładką i / lub nierówną powierzchnią płytek ściennych oraz odpowiednie ich doświetlanie dla uzyskania fascynującej niekiedy gry światła i cienia czy trójwymiarowych efektów, to ciągle gorący trend w aranżacjach wnętrz. Dzięki ciekawej strukturze na ścianie nawet „nudny”, niepozorny kolor wygląda niezwykle interesująco. Płytki tego typu sprawdzają się szczególnie dobrze w monochromatycznych aranżacjach, w których różnicuje się ściany nie barwą, a strukturą właśnie…

Aranżacje inspirowane naturą… ściany także!

Trend ekologiczny i inspiracje czerpane wprost z natury goszczą we wnętrzach już jakiś czas i raczej nie zanosi się na zmiany. Kolory ziemi, naturalne materiały, rysunek drewna czy kamienia na ścianach i podłodze… To wszystko już było, ale nadal jest na topie – stąd popularność płytek o wyglądzie cegły, desek czy marmuru lub innego kamienia.

Na koniec coś nietypowego i dość zabawnego…

… bo przecież ściana w łazience czy kuchni nie musi być traktowana dosłownie i bardzo serio. 

Płytki na ścianę z najnowszych kolekcji można obejrzeć i nabyć na https://www.leroymerlin.pl/plytki-ceramiczne-i-gipsowe/plytki-scienne,a2992.html

Grafika: pexels.com

Artykuł sponsorowany