Rodzaje wiertarek – najpotrzebniejsze informacje

Istnieje kilka rodzajów wiertarek, o zróżnicowanych parametrach, wyposażeniu i sposobie zasilania. Wybierając model odpowiedni do użytku domowego, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych typów oraz zasięgnąć porady specjalisty.

Do użytku domowego

Jeśli planujemy zakup wiertarki do zastosowania w podstawowych pracach domowych, możemy rozważyć kilka typów. Po pierwsze – wiertarki ręczne, napędzane siłą mięśni. Nadają się one wyłącznie do wiercenia otworów w miękkim drewnie oraz tworzywach sztucznych. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które używają tego narzędzia sporadycznie. Drugi typ, wiertarki bezudarowe, o mocy do 700 W, to dobry wybór dla osób częściej posługujących się tym urządzeniem. Nie nadają się one jednak do wielogodzinnych prac, na przykład podczas remontu; szybką ulegną zużyciu ze względu na niską odporność na obciążenia. Narzędzia te mogą być wyposażone w regulację prędkości i momentu obrotowego, ogranicznik głębokości wiercenia oraz blokadę włącznika. Jeśli jednak planujemy samodzielne wiercenie otworów w materiałach twardych, warto rozważyć trzeci typ, to jest wiertarkę udarową. Amatorskie modele o mocy około 700 W pozwolą na wykonanie otworu w betonie, o średnicy maksymalnie 16 mm. Warto wspomnieć w tym miejscu także o wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych, o poszerzonym zakresie działania. To doskonałe narzędzie dla kogoś szukającego uniwersalnego zestawu narzędzi, do różnego rodzaju prac domowych. Ich zaletą jest także odmienny sposób zasilania, pozwalający na przeprowadzenie pracy także tam, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego, na przykład w ogrodzie lub na działce.

Do warsztatu i na budowę

Do poważniejszych prac budowlanych oraz do profesjonalnego zastosowania w warsztatach stolarskich czy ślusarskich, konieczny jest zakup sprzętu o większej mocy. Wspomniane już wiertarki udarowe o mocy dochodzącej do 1000 W przeznaczone są dla profesjonalistów. Udar, czyli połączenie ruchu obrotowego wiertła z ruchem posuwistym, pozwala na pracę z materiałem bardzo twardym. Rozróżnić można udar mechaniczny, wymagający dociskania narzędzia do opracowywanej powierzchni, oraz udar pneumatyczny, który takiego zabiegu nie wymaga. Minusem udaru pneumatycznego są odczuwalne podczas pracy drgania, które po dłuższym czasie mogą stać się uciążliwe. Wiertarki udarowe do zastosowania profesjonalnego charakteryzują się zwiększoną trwałością obudowy oraz dodatkowym uszczelnieniem silnika, co przedłuża ich żywotność.

Najcięższy kaliber

Do specjalistycznych prac, takich jak wykonywanie dużych otworów w betonie bądź kruszenie asfaltu, stworzone zostały młotowiertarki oraz wiertarki pionowe, zwane inaczej młotami pneumatycznymi. Są to narzędzia o bardzo dużej mocy, a co za tym idzie, także o wielkich rozmiarach i znacznej wadze. Ostatni rodzaj wiertarki, o którym należy wspomnieć, to narzędzie stołowe. Zaprojektowane zostało z myślą o warsztatach ślusarskich. Ze względu na wielkość i dużą moc nie znajdzie ono zastosowania w pracach domowych.

Bogaty wybór wiertarek na rynku pozwala na wybranie odpowiedniego modelu do pracy, jaką zamierzamy wykonać. Przed dokonaniem zakupu warto więc zastanowić się, jakie będzie zastosowanie tego narzędzia w naszych rękach i skorzystać z porad ekspertów.