Wymiana płytek podłogowych – jak usunąć starą nawierzchnię?

Płytki ceramiczne wymagają wymiany po około kilkunastu latach użytkowania, w zależności od klasy ścieralności. Do pomocy przy skuwaniu płytek ceramicznych przyda się pneumatyczna młotowiertarka z funkcją kucia.

Do usunięcia płytek ceramicznych można wykorzystać pneumatyczna młotowiertarkę z funkcją kucia, albo stalowego przebijaka i młotka. Praca polegająca na usuwaniu starej powłoki ceramicznej jest czasochłonna i wymaga poświęcenia sporo czasu. Podłoże po usunięciu płytek ceramicznych wymaga odpowiedniego przygotowania i wyrównania przed ułożeniem nowej warstwy wykończeniowej.

Skuwanie płytek

Najmniej obciążającą metodą jest skuwanie płytek młotem pneumatycznym. Płytki można skuwać za pomocą młotka i przebijaka. Zamiast przebijaka można wykorzystać płaski śrubokręt. Można skuwać płytki uderzając przebijakiem i młotkiem, albo poprzez podkuwanie płytki od spodu. Po skuciu płytek podłoże musi zostać oczyszczone, a następnie wyrównane. Do usunięcia pozostałości po kleju przyda się młotowiertarka, młotek i szpachla, albo szlifierka z tarczą diamentową do szlifowania betonu. Do usunięcia pyłów i drobnych zabrudzeń przyda się odkurzacz przemysłowy. Natomiast do wyrównania podłoża najczęściej wykorzystuje się wylewkę samopoziomującą.

Odpowiednia segregacja odpadów

Po skuciu płytek z podłogi powstanie gruz, który należy zapakować w worki ze sztucznego tworzywa lub folii i oddać w terminie wywozu tego typu odpadów w danej gminie. Można również wywieźć gruz do punktu selektywnej zbiórki odpadów w gminie.

Przyklejenie nowych płytek na stare

Niektórzy rezygnują ze skuwania starych płytek i wykonują okładzinę z płytek ceramicznych na starej powierzchni. Ta metoda nie sprawdzi się jednak, jeżeli stare płytki są odspojone częściowo od podłoża. Poluzowane płytki muszą zostać usunięte, a ubytki wypełnione. Dlatego ostatecznie może się okazać, że bardziej opłacalne będzie skucie starych płytek i wyrównanie podłoża.

Poza tym, nowo przyklejane płytki muszą być lekko przesunięte w stosunku do starej okładziny. Klej powinien być nakładany metodą ciągłą. Klej należy nakładać w tym przypadku na podłoże i cienką warstwą.

Zakrycie starej okładziny innym materiałem

Folia pokryta laminatem w stylowe wzory jest trwałą powłoką zakrywającą starą okładzinę z płytek ceramicznych. Starą okładzinę z płytek można przykryć panelami wykonanymi ze szkła, tworzywa sztucznego, albo MDF.

Artykuł redakcyjny