Dlaczego warto postawić na blachę?

garaż blaszany

Blaszaki, czyli blaszane konstrukcje wykonane z dobrego jakościowo materiału, mogą być obiektami bardzo trwałymi i odpornymi na działanie różnych czynników atmosferycznych. Ich zaletami są również niski koszt budowy i szybki montaż.

Garaże, magazyny, hale, pomieszczenia gospodarcze, wiaty, bramy garażowe czy różnego rodzaju schowki na narzędzia lub artykuły budowlane to przykłady konstrukcji, które najczęściej wykonywane są z blachy. W zależności od zapotrzebowania użytkowników mogą one mieć rożne wymiary. Blaszaki wykonuje się z takich materiałów, jak np. blacha ocynkowana ogniowo obustronnie (ma kolor srebrny), blacha ocynkowana elektrolitycznie jednostronnie lub obustronnie (w czarnym kolorze) czy też blacha trapezowa pokryta akrylem (różne kolory). Dzięki zastosowanym technikom większość z nich wytrzymuje 2 lata lub dłużej bez konserwacji antykorozyjnej. Natomiast po dodatkowym zabezpieczeniu przed korozją tego typu obiekt będzie służył jeszcze przez wiele lat, a śnieg, deszcz, grad czy słońce nie powinny wpływać na niego niszcząco.

Co prawo na „blaszaki”?

Czy postawienie blaszanej konstrukcji wiąże się z jakąś dokumentacją lub pozwoleniem na budowę? Np. garaż blaszany przytwierdzony śrubami do płyty betonowej zgodnie z art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego jest traktowany jako tymczasowy obiekt budowlany, gdyż nie posiada trwałego połączenia z gruntem. Art. 28 ust. 1 tej samej ustawy z kolei wspomina o tym, że roboty budowlane można rozpocząć tylko na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a tę wydaje miejscowy starosta. Ważny jest również jeszcze jeden fakt – trzeba być właścicielem działki, na której ma stanąć garaż lub mieć odpowiednią zgodę na jego postawienie (źródło: http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/dokumenty-wymagane-do-budowy-garazu-blaszanego).

Szybki montaż, niski koszt

Podstawową zaletą blaszanych konstrukcji jest ich szybka budowa (trwająca zazwyczaj kilka-kilkanaście dni) oraz montaż. Ponieważ jest to prosta konstrukcja (tworzy ją bowiem metalowy szkielet oraz poszycie z blachy), jej postawienie przebiega bardzo sprawnie – wymaga w zasadzie tylko skręcenia poszczególnych części za pomocą specjalnych śrub. W zależności od przeznaczenia blaszaki mogą mieć również kilka pomieszczeń oraz okna. Indywidualnie dobiera się również rodzaj dachu (np. dwuspadowy, płaski etc.). Są przy tym o wiele tańszym rozwiązaniem niż np. garaż murowany. Sam materiał potrzebny do wykonania blaszaka jest mniejszym wydatkiem niż cegły czy inne surowce, nie wspominając już o relatywnie niższych kosztach utrzymania takiej konstrukcji.

Trwała lub tymczasowa konstrukcja

Garaże metalowe czy inne tego typu obiekty mają jeszcze jedną zaletę – można je szybko zdemontować i przetransportować w dowolne miejsce. Jeśli jednak zależy nam na dłuższym użytkowaniu blaszaka, to można go dodatkowo ocieplić i przygotować odpowiednie podłoże, np. z fundamentów, trylinek betonowych, wylewki betonowej czy płyt chodnikowych. W ten sposób nie będzie on już konstrukcją tymczasową, lecz trwałą.