Kiedy zdecydować się na sufit podwieszany? Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu

Sufit podwieszany to sprytne rozwiązanie, wykorzystywane zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Za jego pomocą możemy ukryć instalacje przebiegające pod sufitem, a także zmienić proporcje pomieszczenia. Dzięki niemu zmniejszymy rachunki za ogrzewanie i skutecznie wyciszymy wnętrze.

Sufit podwieszany – jak to działa?

Nowoczesne rozwiązania, takie jak sufit podwieszany, dają bardzo duże możliwości aranżacji pomieszczeń. Dzięki nim możemy zmienić wnętrze nie do poznania, niewielkim nakładem pracy i środków. Sufit podwieszany może być wykonany z różnego rodzaju płyt z tworzyw sztucznych, z płyt gipsowo-kartonowych, z drewna, a także z metalu. Dzięki tak bogatej palecie możliwości, sufit podwieszany dopasować można do wnętrz w różnym stylu. Co więcej, na rynku znajdziemy sufity podwieszane gładkie i lite, a także perforowane, dekoracyjne. Ciekawą odmianą sufitu podwieszanego jest sufit pływający, czyli zamocowany za pomocą linek, a więc sprawiający wrażenie unoszącego się w powietrzu.

Izolacja termiczna i akustyczna

Sufit podwieszany ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest izolacja termiczna pomieszczenia. Dzięki ograniczeniu kubatury wpływamy na zmniejszenie ilości energii, potrzebnej do ogrzania wnętrza. Co więcej, sufity podwieszane wykonane z niektórych materiałów (na przykład z drewna), zapobiegają uciekaniu ciepła na wyższe piętra. Jeśli zależy nam na dociepleniu mieszkania, warto zdecydować się na dodatkową warstwę wełny mineralnej, która znacząco wpłynie na poprawę komfortu termicznego. Ponadto sufit podwieszany ma również właściwości wyciszające – jeśli przeszkadzają nam dźwięki wydawane przez sąsiadów mieszkających piętro wyżej, sufit podwieszany będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Działa to także w drugą stronę. Jeśli lubimy głośno słuchać muzyki lub ktoś z domowników ćwiczy grę na instrumencie, sufit podwieszany ograniczy przedostawanie się dźwięków na inne piętra.

Sufit podwieszany a proporcje wnętrza

Sufit podwieszany to nie tylko względy praktyczne, ale również liczne walory estetyczne. Dzięki niemu możemy optycznie obniżyć pomieszczenie, podwyższyć je lub powiększyć. Sufit podwieszany nie musi zajmować całej powierzchni stropu. Bardzo ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest umieszczenie go w wybranej strefie, dzięki czemu podkreślimy jej odrębność. Kolejną istotną kwestią jest odbijanie światła przez sufit podwieszany; dzięki temu, że stanowi on dużą powierzchnię, odbijając naturalne światło wpadające przez okna, rozjaśni wnętrze i sprawi, że będzie się ono wydawało większe i bardziej przestronne. Co więcej, biały sufit pozwoli oszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ będziemy mogli ograniczyć ilość sztucznych źródeł światła.

Sufit podwieszany to doskonałe narzędzie aranżacji wnętrza. Dzięki niemu ukryjemy stary, zniszczony strop oraz przebiegające pod nim instalacje, optycznie wpłyniemy na postrzeganie proporcji wnętrza. Sufit podwieszany poprawi także izolację termiczną i akustyczną mieszkania.