Zaprawa murarska

zaprawa murarska

Murowanie ścian w domu? Tej czynności nie można wykonać bez zaprawy budowlanej. Czym jest zaprawa budowlana? Jest to mieszanina cementu, drobnego kruszywa (piasek, żwir) i wody.

Jakiej zaprawy użyć?

Gotową zaprawę możemy kupić w sklepie, albo przygotować w betoniarce. Który sposób jest lepszy? Jeśli zależy nam na czasie, to kupimy zaprawę w sklepie, markecie budowlanym. Jest ona wtedy pakowana w 25- lub 30-kilogramowe worki. Warto przed zakupem sprawdzić, czy zawartość worków nie jest wilgotna lub mocno zbrylona. Jeśli  mieszanka swobodnie przesypuje się w worku, oznacza to, że jest świeża i tylko taką kupujmy. Trzeba przechowywać ją w odpowiednich warunkach. Najlepiej pod zadaszeniem, gdzie nie jest narażona na wilgoć. Taką gotową zaprawę mieszamy z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Mieszankę zawsze dodajemy do wody, a nie odwrotnie. Aby uzyskać m3 zaprawy murarskiej potrzeba około 1700 kg suchej mieszanki.  Pamiętać trzeba, że kupno gotowej zaprawy jest opcją droższą, chociaż łatwiejszą i szybszą. Zaprawa z betoniarki jest propozycją tańszą, ale wymaga więcej przygotowań.

Rodzaje zaprawy

Zaprawy murarskie możemy podzielić ze względu na składniki, które są wykorzystywane i stosowane proporcje. Wyróżniamy:

  • Zaprawy cementowe, które stosuje się do murowania ścian i fundamentów, wykonywania podkładów, wylewek i okładzin. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i niską nasiąkliwością. Są jednocześnie trudne do urobienia i mają wysoki współczynnik przenikania ciepła.
  • Zaprawy wapienne można nakładać praktycznie na każdą powierzchnię mineralną bez używania środków gruntujących. Jest to produkt, który stosowany jako tynk, zwiększa wytrzymałość powierzchni, charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni. Zaprawy wapienne nie są niestety trwałe.
  • Zaprawy cementowo-wapienne są bardzo popularne, gdyż łączą zalety obu rodzajów zapraw. Są często stosowane w mechanicznym podawaniu. Przez fachowców wykorzystywane do murowania fundamentów i ścian, kładzenia gładzi oraz tynków. Można nią murować różne materiały: beton komórkowy, bloczki wapienno-piaskowe, elementy ceramiczne. Zaprawa tradycyjna występuje w postaci gotowej mieszanki, sprzedawanej w sklepach i marketach budowlanych. W tym wypadku, do jej rozrobienia, nie potrzeba nawet betoniarki. Może też być przygotowywana bezpośrednio na budowie.
  • Zaprawy gipsowe – są stosowane jako zaprawy wyrównujące albo tynkarskie. Sucha mieszanka w połączeniu z wodą przyjmuję formę gęstej masy. Ponieważ są mało odporne na wilgoć, powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Zaprawą gipsową tynkuje się ściany i stropy, wykonuje gładzie, muruje ściany z elementów ceramicznych i gipsowych. Podobne zastosowanie mają zaprawy gipsowo-wapienne.

Zaprawa murarska – jakie powinna mieć parametry?

Zaprawa murarska ma bardzo istotny wpływ na solidność i trwałość budynku. Nie tylko łączy elementy murowane, ale jest odpowiedzialna za równomierne rozłożenie obciążeń. Pełni też ważną rolę w zachowaniu prawidłowych parametrów cieplnych i konstrukcyjnych ścian. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry wytrzymałości i przyczepności do podłoża. Wytrzymałość jest oznaczona literą M i symbolami liczbowymi. Powinna być ona zgodna z zaleceniami architekta, ujętymi w projekcie. Zaprawa murarska ma zachować wymaganą wytrzymałość, a na to ma wpływ właściwe dobranie składników. Jeśli jest za dużo wody lub proporcje są nieodpowiednie, może dojść do obniżenia wytrzymałości, co ma wpływ na konstrukcję budynku. Jeśli natomiast zaprawa jest zbyt wytrzymała, może dojść do pęknięć. Inny istotny parametr to przyczepność do podłoża. Dzięki zaprawie połączenie elementów muru powinno być mocne i szczelne, co oznacza, że jak największa część powierzchni musi przylegać do podłoża. Różne elementy wymagają różnego stopnia przyczepności i dlatego produkt musi być dobrany do stosowanego materiału budowlanego. Warto też zwracać uwagę na tzw. urabialność, konsystencję i plastyczność zaprawy. Ważny jest też czas zachowania właściwości roboczych.

Zaprawa murarska to najpowszechniejszy materiał budowlany. Chociaż jej rola wydaje się ograniczona, to ma kolosalną funkcję przy budowie domu. Warto poznać wszystkie aspekty przygotowania i położenia zaprawy, by dom był solidną konstrukcją na lata.

Artykuł sponsorowany