Rusztowania, podesty, podnośniki i windy – kiedy zdecydować się na ich wykorzystanie?

rusztowanie

Zarówno duże inwestycje, jak i drobne prace budowlane wymagają obecności ludzi na określonych wysokościach. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy oraz wysoką jakość wykonania robót, warto skorzystać z odpowiednich rusztowań, a także wind i podnośników.

Branża budowlana z reguły mierzy wysoko, lecz absurdem byłoby korzystanie z drabin. Nie gwarantują one bowiem personelowi ani pełnej zdolności ruchowej, ani też bezpieczeństwa – zwłaszcza wraz ze wzrostem wysokości. W takich przypadkach o wiele lepiej spisują się rusztowania, podesty, windy czy podnośniki, które umożliwiają swobodną pracę, zapewniając przy tym niezbędne miejsce dla narzędzi, jak również zabezpieczają przebywających na nich ludzi i sprzęt przed upadkiem. Szerokie spektrum prac budowlanych wymaga zastosowania różnych rozwiązań. Warto wiedzieć, kiedy skorzystać z podnośnika, gdzie najlepiej sprawdzają się windy oraz jakie rusztowanie będzie optymalne w danej sytuacji.

Rusztowania i podesty

Prace budowlane bywają najróżniejsze – od wykończeniowych wewnątrz mieszkań i domów po termoizolację wieżowców. Użycie adekwatnego rusztowania znacznie ułatwia pracę. W przypadku domów czy budynków gospodarczych, gdzie prowadzi się roboty o niewielkim zakresie, najlepiej spisują się podesty i rusztowania warszawskie. Prosta konstrukcja pozwala stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków przy między innymi: murowaniu, tynkowaniu i malowaniu ścian, myciu okien, czyszczeniu elewacji, drobnych pracach konserwatorskich itp. Należy pamiętać, że z podestów skorzystamy na wysokości maksymalnie do 2 metrów.

Do prac wymagających wejścia wyżej bezpieczniej zastosować rusztowania warszawskie. Podstawą tejże konstrukcji jest stalowa rama, a cechą charakterystyczną tego rodzaju rusztowań są połączenia przegubowe, co wyklucza błędy montażowe. Całość montowana jest w formie wieży, na żądaną wysokość. Stabilność konstrukcji gwarantują blaty robocze, przekątnie oraz ściągi. Dodatkowo rusztowanie można wyposażyć w kółka i używać jako kolumny przesuwnej, jednak jej wysokość nie może wówczas przekraczać 4 metrów. Należy pamiętać, że przepisy BHP wymagają, by cała konstrukcja nie mierzyła więcej niż 10 metrów..

Podobne zastosowanie mają aluminiowe rusztowania jezdne. Szybki montaż i lekka konstrukcja to ich znaki rozpoznawcze. Przewaga tego typu rusztowań nad warszawskimi to możliwość rozbudowania ich do nawet 14 metrów wysokości – przy zachowaniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Duże inwestycje, jak prace przemysłowe czy termoizolacyjne, wymagają użycia rusztowań elewacyjnych. Są to rusztowania systemowe składające się z ram pionowych i pomostów roboczych zabezpieczonych poręczami. Konstrukcje te są zakotwiczone do ścian, na których dostęp do każdej kondygnacji gwarantują podesty z drabinkami. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania do każdego typu budynku poprzez oplecenie go pajęczyną rur. Rusztowanie jest wówczas jednocześnie stabilne i bezpieczne.

Windy i podnośniki

Dla terminowego wykonania robót równie ważne jest zaopatrzenie, które – szczególnie na dużych wysokościach i stromych dachach – najszybciej i najbezpieczniej dostarczają windy. Konstruktorzy tych maszyn podzielili je na cztery rodzaje: budowlane wyciągi towarowe, windy dekarskie, inspekcyjne oraz wyciągi magazynowe. Zastosowanie w budownictwie znajdują dwa pierwsze typy, które umożliwiają sprawny i bezpieczny transport materiałów na żądaną wysokość. I tak, póki trwa budowa, przy pomocy windy budowlanej można stale dostarczać surowce, dzięki którym powstają ściany nośne i działowe, a nieco później na każde piętro da się dowieźć okna. Natomiast na dachach odznaczających się dużym kątem nachylenia najlepiej sprawdzą się windy dekarskie dowożące więźbę, dachówkę czy arkusze blachy. W nowoczesnych wyciągach funkcjonowanie mechaniczne zastąpiono hydraulicznym, co znacznie usprawniło ich pracę. Ponadto charakteryzują się one lekką i wytrzymałą konstrukcją, co gwarantuje niskie koszty eksploatacji.

Przy mniejszych inwestycjach, takich jak np. domy jednorodzinne lub niskie budynki biurowe, wystarczy zastosować podnośniki osobowe i towarowe, które również działają w oparciu o układy hydrauliczne i zajmują niewiele miejsca. Można je wyposażyć w dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę, jak np. wsporniki do okładziny tynkowej czy uchwyty do szkła. Podnośniki idealnie sprawdzają się przy pracach instalacyjnych, montażowych oraz naprawach i konserwacjach.

Rusztowania towarzyszą branży budowlanej od niepamiętnych czasów. Bez nich nie powstałyby ani wysokie konstrukcje, ani domy. Trudno byłoby też wykonać jakiekolwiek prace konserwatorskie czy naprawy. Na rynku jest dostępny duży wybór rusztowań, jednakże warto wiedzieć, jaki typ najlepiej sprawdzi się przy aktualnie wykonywanych pracach. Dodatkową pomoc stanowią windy oraz podnośniki oszczędzające czas i ludzkie siły. Należy przy tym pamiętać, by korzystać z atestowanego sprzętu, co zaowocuje sprawną i bezwypadkową pracą.