Zraszacz czy wąż ogrodowy? A może oba rozwiązania?

Regularne nawadnianie ogrodu, roślin oraz trawnika to bardzo istotna kwestia. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia, między innymi zraszacz oraz wąż ogrodowy. Jakie są zalety ich używania? Czy warto zdecydować się tylko na jedno z nich, czy lepiej stosować je jednocześnie? Sprawdź, która z tych opcji będzie dla ciebie idealna.

Wąż ogrodowy – kiedy najlepiej go wybrać?

Masz niewielki ogród, który dotychczas podlewałeś przy użyciu konewki? Nawadnianie pójdzie ci znacznie szybciej i łatwiej, jeśli wybierzesz zamiast tego wąż ogrodowy z pistoletem. Dodatkowo, jeśli zaopatrzysz się w model wyposażony w różnego rodzaju dysze, będziesz mógł sam ustawić odpowiednie rozproszenie.  Zakup przełoży się również na oszczędność wody, ogrodu nie podlewa się cały czas jednakowo silnym strumieniem.

To rozwiązanie świetnie sprawdzi się także wtedy, gdy twój trawnik rośnie na nierówno ukształtowanym terenie . W tym wypadku zainstalowanie systemu nawadniającego mogłoby być trudne i kosztowne. Z kolei zraszacze byłyby w tej sytuacji niedokładne i nawadniały trawę nierównomiernie.

Stacjonarne zraszacze ogrodowe dobrze nawodnią trawnik

Stacjonarne zraszacze można znaleźć już za naprawdę niewielką kwotę. Warto więc pomyśleć o takim rozwiązaniu, jeśli twój trawnik czy ogród jest sporych rozmiarów. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie montować specjalnych instalacji. Wystarczy, że podłączysz zraszacz do węża ogrodowego oraz ustawisz w odpowiednim miejscu. W ten prosty sposób bez żadnego wysiłku twój trawnik będzie regularnie podlewany właściwą ilością wody.

Przed zakupem takiego zraszacza do węża ogrodowego warto sprawdzić przede wszystkim, jaki jest jego zasięg. Trzeba też zdecydować się na jeden z rodzajów zraszacza. Do wyboru są między innymi: statyczne, pulsacyjne, wahadłowe oraz obrotowe. Te ostatnie świetnie sprawdzają się na niewielkich obszarach.

Automatyczne nawadnianie zwolni cię z obowiązku podlewania ogrodu

Jeśli zastanawiasz się, jaki zraszacz do ogrodu wybrać, a niezbyt podobają ci się wymienione wcześniej opcje, powinieneś wziąć pod uwagę zraszacz automatyczny. Jest to co prawda rozwiązanie najbardziej kosztowne, ale dzięki niemu oszczędzisz swój czas. Istnieją zraszacze, które można ukryć w ziemi. Unoszą się one dopiero podczas nawadniania powierzchni. Jest to wygodne zwłaszcza podczas koszenia trawy. Będziesz zadowolony z takiego rozwiązania również wtedy, jeśli bardzo zależy ci na estetyce ogrodu.

Metod na nawadnianie ogrodu czy też trawnika jest kilka. Ta, którą wybierzesz, powinna odpowiadać w pełni twoim wymaganiom oraz być dobrana odpowiednio do terenu, na jakim będziesz jej używać. Wąż ogrodowy świetnie sprawdzi się tam, gdzie obszar, który trzeba nawodnić, jest niewielki albo dość skomplikowany. Z kolei zraszacz automatyczny to dość droga opcja. Dobrze sprawdzi się połączenie zraszacza oraz węża ogrodowego – jest to metoda niedroga, a bardzo efektywna. Szeroką ofertę produktów do nawadniania znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ogrod/nawadnianie-ogrodu,397006,s.

Grafika: shutterstock

Artykuł sponsorowany