Łóżko, czyli najważniejszy element sypialni – jak wybrać odpowiedni materac?

Eksperci są zgodni, że dobry sen jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie i poprawę naszego zdrowia. Materac ma ogromny wpływ na zdolność do dobrego snu, jednak wiele osób nie dostrzega jego znaczenia i używa materaca, który nie zapewnia wystarczającego podparcia i komfortu.

Nowy materac może być sporą inwestycją, ale podjęcie tego kroku może odblokować Twoją zdolność do lepszego snu. Jak przy każdym większym zakupie, chcesz mieć pewność, że wybierasz mądrze. Aby pomóc Ci zorientować się, jak wybrać materac, przedstawiamy kluczowe informacje kawałek po kawałku. Dzięki temu przewodnikowi zdobędziesz wiedzę, jak znaleźć najlepszy materac o odpowiedniej twardości i właściwościach, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i zapewni wspaniały sen noc po nocy.

Rodzaje materacy

Jeśli dopiero zaczynasz szukać nowego materaca, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że liczba opcji może być oszałamiająca. Pomocnym sposobem na ustalenie orientacji jest zastanowienie się nad rodzajami materacy. Prawie wszystkie materace można zidentyfikować jako jeden z pięciu rodzajów — piankowe, sprężynowe, hybrydowe, lateksowe lub dmuchane. Materace sprężynowe są najbardziej znane i tradycyjnie były ostoją w domach w całym kraju. Jednak w ostatnich latach inne rodzaje materacy zyskały na popularności. Te inne typy materacy rozszerzyły swój zasięg przede wszystkim oferując bardziej dynamiczne działanie. Stały się również bardziej przystępne cenowo i dostępne wraz z rozwojem branży materacy online. Znajomość podstaw każdego z tych typów może służyć jako podstawa, na której możesz kontynuować poszukiwania najlepszego materaca.

Pianka: Te materace są wykonane w całości z pianki i bez zwojów sprężyn. Zwykle zapewniają ponadprzeciętne konturowanie ciała, odciążenie i izolację ruchu, dzięki czemu są dobre dla osób śpiących na boku i par. Wśród pianek stosowanych w tych materacach najbardziej znana jest pianka z pamięcią kształtu.

Sprężynowy: Materac z wewnętrznymi sprężynami ma system nośny oparty na zwojach sprężyn i kilka warstw izolujących. Chociaż sprężynu zapewniają pewne podparcie, często nie zapewniają odciążenia. Ich powierzchnia do spania jest bardziej sprężysta i ma ograniczoną izolację ruchu. Dzięki niższej cenie są one bardziej popularne wśród kupujących z ograniczonym budżetem.

Hybryda: Hybrydy mają dwa centralne elementy: wewnętrzny rdzeń wspierający sprężynę i znaczny system komfortu z pianki. Warstwy zapewniające komfort mogą zawierać piankę lub lateks, a czasem nawet krótszą warstwę zwojów (zwanych mikrozwojami). Materace te zapewniają mieszankę sprężystości i konturów przy niskim zatrzymywaniu ciepła i mogą być dobrze dopasowane dla osób śpiących w dowolnej pozycji, w zależności od tego, jak są zbudowane.

Lateks: Kiedy wszystkie warstwy materaca są wykonane z gumy lateksowej, niektórzy nazywają go całkowicie lateksowym lub prawdziwym materacem lateksowym. Dla uproszczenia używamy po prostu terminu materac lateksowy. Zapewniają one doskonałe odbicie i trwałość przy umiarkowanym konturowaniu. Wykonane z naturalnego i organicznego lateksu są najlepszym wyborem wśród kupujących ekologicznie.

Łóżko powietrzne: Łóżka powietrzne są zbudowane z komorą powietrzną jako rdzeniem nośnym. W materac wbudowana jest pompka — sterowana za pomocą smartfona lub pilota — w celu dodawania lub usuwania powietrza za naciśnięciem przycisku, zapewniając śpiącym maksymalną elastyczność. Pary uwielbiają materace dmuchane, ponieważ z każdej strony można ustawić inny poziom twardości.

Twardość

Komfort jest subiektywny, co oznacza, że ​​znalezienie odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie. Twardość opisuje, jak twarde lub miękkie jest łóżko. Aby porównać opcje, posługujemy się skalą od 1-10. Nie jest to całkowicie naukowe, ale pomaga przekazać, jak czuje się materac i dla kogo może być najbardziej odpowiedni.

Niektórzy ludzie wolą po prostu bardziej miękki lub twardszy materac lub mogą mieć inne czynniki – takie jak ból pleców lub bioder – które wpływają na to, jaki materac jest odpowiedni. Jeśli nie masz pewności, jaki poziom twardości jest dla Ciebie odpowiedni, istnieje kilka sposobów, aby określić, co może być najlepiej dopasowane: Rozważ swoją wagę i pozycję do spania, aby zawęzić zakres. Zastanów się, czy chciałeś mieć twardszy lub miękki materac, gdy używasz obecnego materaca w domu, czy też niedawno przebywałeś w hotelu. Dla porównania, większość materacy hotelowych to materace od średniej do średniej twardej, które mają najszerszy ogólny urok. Odwiedź lokalny sklep z materacami jako misję badawczą i wypróbuj kilka łóżek. Pamiętaj, aby pozostać na materacu przez co najmniej 10-15 minut, aby naprawdę ocenić, co jest wygodne.

Jak wybrać materac na ból pleców?

Istnieje niezliczona ilość potencjalnych przyczyn bólu pleców, ale niewspierający materac jest jednym z czynników, którego nie należy lekceważyć. U osób bez problemów z plecami odpowiednie wsparcie może zapobiec powstawaniu bólu, a u osób, które już mają problemy z plecami, odpowiedni materac może pomóc w amortyzacji i wygodzie. Wybór najlepszego materaca na ból pleców oznacza rozważenie natury tego bólu wraz z innymi potrzebami i preferencjami dotyczącymi materaca. Niektóre bóle pleców są krótkotrwałe i pojawiają się nagle. Nazywa się to ostrym bólem pleców. Innym razem ból utrzymuje się przez długi czas i jest znany jako przewlekły ból pleców. Problemy z plecami mogą rozpocząć się jako ostre, na przykład od urazu, i stać się przewlekłe.

Osoba z ostrym bólem pleców może potrzebować tylko chwilowej ulgi od materaca. Może to oznaczać użycie dodatkowych poduszek lub dostosowanie pozycji do spania. W przypadku przewlekłego bólu pleców mogą być potrzebne bardziej znaczące kroki, takie jak wybór twardszego lub bardziej miękkiego materaca. Znalezienie odpowiedniego poziomu komfortu oraz odciążenia może pomóc w utrzymaniu prawidłowej orientacji kręgosłupa podczas snu. Optymalny materac może również zależeć od tego, gdzie dana osoba odczuwa ból pleców.

Ból dolnej części pleców

Ból w dole pleców dotyka pięciu dolnych kręgów (L1-L5) w okolicy lędźwiowej. Jest to najczęstszy rodzaj bólu pleców i jeden z głównych powodów, dla których pacjenci odwiedzają swojego lekarza. Ten obszar pleców jest podatny na zginanie i skręcanie, które mogą uszkodzić mięśnie i sam kręgosłup. Spędzanie zbyt wielu godzin w złej pozycji do spania może powodować bóle w dole pleców. W przypadku osób śpiących na boku może się to zdarzyć, jeśli ramiona i biodra nie są podparte, co wypacza cały kręgosłup. W przypadku osób śpiących na plecach i brzuchu może to być spowodowane zbyt miękkim lub zbyt twardym materacem, wywierającym nacisk na naturalną krzywiznę odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby śpiące na boku powinny szukać materacy średnio miękkich do średnio twardych, które mogą amortyzować ich punkty uderzenia. Osoby śpiące na plecach i brzuchu powinny szukać łóżek średnio twardych do twardych, które mają tylko lekkie dopasowanie. Ból środkowej i górnej części pleców Bóle środkowej i górnej części pleców są znacznie rzadsze. Anatomia w tych regionach jest bardziej stabilna, co zmniejsza prawdopodobieństwo skręceń i nadwyrężeń spowodowanych ruchami skrętnymi. Ból w tych obszarach może wiązać się z poważniejszymi problemami i powinien zostać zbadany przez lekarza. W niektórych przypadkach zła postawa może powodować nadmierne napięcie w środkowej lub górnej części pleców. Materac zmniejszający ucisk, który przyczynia się do wyrównania kręgosłupa, może zmniejszyć ryzyko tego rodzaju bólu. Posiadanie wysokiej jakości poduszki z odpowiednią ilością strychu może również zapewnić odpowiednie podparcie szyi i górnej części kręgosłupa.

Pozycje do spania

W jakiej jesteś pozycji, kiedy zwykle zasypiasz? A w jakiej pozycji znajdujesz się po przebudzeniu? Odpowiedzi na te pytania mogą dostarczyć kluczowych informacji, które pomogą wybrać materac. Części ciała, które potrzebują większego wsparcia w celu utrzymania wyrównania kręgosłupa, różnią się w zależności od pozycji podczas snu. Z tego powodu wybór materaca dopasowanego do pozycji do spania może zwiększyć komfort i pomóc uniknąć bólu.

Spanie na plecach

Osoby śpiące na plecach wywierają największy nacisk na dolną część pleców. Jeśli materac jest zbyt miękki, tors może zagłębić się głębiej niż górna część pleców i dolna część ciała, a ten kształt litery U może powodować obciążenie. Jeśli materac jest zbyt twardy, nie będzie akomodacji lekkiej krzywizny w dolnej części pleców. W rezultacie osoby śpiące na plecach najlepiej radzą sobie z materacem średnio twardej do twardej o lekkich lub umiarkowanych konturach.

Spanie na boku

Osoby śpiące na boku mają ostre punkty nacisku, w których ciało jest najszersze, zwłaszcza na ramionach i biodrach. Na zbyt miękkim materacu punkty te będą wypadać poza linię kręgosłupa. Na zbyt twardym materacu odczują uderzenie w tych punktach i będą podatne na niewspółosiowość. W związku z tym  najlepiej radzą sobie z materacami średnio miękkimi do średnio twardych. Takie materace znajdziecie w sklepie https://www.materacesuwalki.pl

Spanie na brzuchu

Osoby śpiące na brzuchu są jak osoby śpiące na plecach i wywierają największy nacisk na kręgosłup lędźwiowy. Zwykle najlepiej radzą sobie z twardym materacem, który może utrzymać je z dala od kształtu litery U i który nie będzie się dusił, gdy leży na materacu twarzą do dołu.

Spanie w różnych pozycjach

Osoby śpiące na brzuchu są jak osoby śpiące na plecach i wywierają największy nacisk na kręgosłup lędźwiowy. Zwykle najlepiej radzą sobie z twardym materacem, który może utrzymać je z dala od kształtu litery U i który nie będzie się dusił, gdy leży na materacu twarzą do dołu.

Osoby śpiące w różnych pozycjach znajdują się w więcej niż jednej pozycji przez całą noc. Zazwyczaj powinny wybrać materac w oparciu o pozycję, w której spędzają najwięcej czasu. Jeśli nie ma podstawowej pozycji, materac średnio twardy oferuje najlepszy wybór we wszystkich pozycjach do spania. Osoby śpiące w taki sposób powinny również szukać elastycznego materaca, który ułatwia poruszanie się po łóżku. W takim wypadku materac 160×200 cm. będzie optymalnym wyborem ponieważ zapewni wystarczająco dużo miejsca do zmiany pozycji.

Artykuł sponsorowany