Fugowanie cegieł klinkierowych

Fugowanie cegieł klinkierowych

Dwie cegły klinkierowe, uderzane o siebie, wydają, charakterystyczny dźwięk, który w języku holenderskim brzmi „klinkien”. I to prawdopodobnie od niego pochodzi nazwa niezwykle popularnej, ciemnobrązowej cegły o gładkiej powierzchni. Swoją trwałość cegła klinkierowa zawdzięcza wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 1300o C). Jest to materiał o niskiej nasiąkliwości, wolny od alergenów i grzybów. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, fakturach i rozmiarach może być wykorzystywany w domach charakteryzujących się różnymi stylami. Cegła klinkierowa jest trudna do uszkodzenia mechanicznego, a także odporna na uciążliwe plamy i ognioodporna. Jest wykorzystywana jako główny materiał budowlany ale i efektowny dodatek. Ma jakieś wady? Oczywiście – jest to wyższa cena, ale przecież za dobry produkt warto więcej zapłacić.

Zaprawa do cegły klinkierowej

W przypadku prac budowlanych ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Obecnie producenci przygotowują materiały wysokiej jakości, dostosowane precyzyjne do danego produktu. Dotyczy to również tak zdawałoby się drobnego elementu jakim są fugi. Innych fug używa się w przypadku cegieł tradycyjnych, a zupełnie innych w przypadku klinkierowych. W sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są odpowiednio przygotowane zaprawy do klinkieru, których skład jest precyzyjnie dobrany. Kolor zaprawy do klinkieru należy wybrać korzystając ze wzorników dostępnych w sklepach i hurtowniach. Warto też upewnić się, czy wybrana zaprawa jest przeznaczona tylko do murowania, czy jednocześnie spoinowania. Jeśli jednak ktoś decyduje się na samodzielne przygotowanie takiej zaprawy musi pamiętać, że trzeba odpowiednio dobrać składniki, dokładnie je wymieszać i przestrzegać zasady, że samodzielnie przygotowana zaprawa nie może zawierać popiołów hutniczych.

Cegła klinkierowa – przygotowanie zaprawy

Zaprawa używana przy fugowaniu musi spełniać określone normy. Jest elastyczna, odporna na przenikanie wody, porastanie pleśnią i grzybami, mrozoodporna i szczelna. Cegła klinkierowa może być fugowana na sucho i na mokro. Pierwsza metoda jest znacznie popularniejsza, bo można ją stosować przy każdym rodzaju cegły klinkierowej. Zaprawę rozrabia się z niewielką ilością wody. Fugowanie na mokro jest stosowane w przypadku cegły pokrytej szkliwem, charakteryzującej się małą nasiąkliwością. Zaprawę klinkierową trzeba przygotowywać w niewielkich ilościach, np. sześć, siedem kielni zaprawy wrzucić do pojemnika i wymieszać ją z wodą w odpowiednich proporcjach. Ważne, by postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Składniki są mieszane tak długo aż uzyska się idealną plastyczną masę. Jak sprawdzić, że masa jest właściwie przygotowana? Należy wziąć odrobinę zaprawy, uformować wałek i kilkakrotnie „przejechać” nim po skórze. Jeśli zachowuje kształt i się nie rozpada – zaprawa jest dobrze wymieszana.

Fugowanie cegły klinkierowej

Fugowanie cegły klinkierowej najlepiej wykonać w ciepły słoneczny dzień. Jeśli jest wilgotno – zaprawa trudniej się wiąże. Zanim przystąpi się do pracy, należy zgromadzić odpowiednie narzędzia ułatwiające pracę. Są to: pojemnik na zaprawę, kielnia do spoin, packa oraz szczotka do czyszczenia powierzchni. Na korytko do spionowania nakłada się przygotowaną wcześniej zaprawę. Za pomocą specjalnej szpachelki do fug wciska się ją między cegły. Spoina musi być dokładnie i równo wypełniona. Do tej czynności można też używać specjalnego pistoletu do spoinowania. Jest on przydatny jeśli wypełnia się dużą powierzchnię. Najpierw wypełnia się spoiny pionowe, a dopiero potem poziome. Nadmiar zaprawy powinno się usunąć za pomocą szpachelki. Po zakończeniu pracy ścianę można wyczyścić gąbką lub szczotką z miękkim i gęstym włosiem.

Fugowanie cegieł klinkierowych – to warto wiedzieć

Cegła klinkierowa jest bardzo efektowna, ale jednocześnie jest to materiał na którym widać wszelkie niedociągnięcia i błędy. Fugowanie musi być wykonane bardzo dokładnie, wręcz precyzyjnie. Pośpiech nie jest tu wskazany. Fuga jest też elementem ozdobnym i dlatego zaleca się, by była nie węższa niż 10 mm. Stosując się do podstawowych zasad można uzyskać niezwykły efekt estetyczny, ciesząc się jednocześnie trwałością materiału.

Artykuł sponsorowany