Wojskowe mosty składane

Wojskowe mosty składane

Na co dzień wielu z nas korzysta z konstrukcji umożliwiających przeprawę pomiędzy brzegami rzeki lub nierównościami terenu. Mosty służą nam wszystkim, a także są przydatnym elementem podczas działań taktycznych w wojsku.

Wybudowanie konwencjalnego mostu podczas symulacji bojowych mija się z celem. W końcu kilkumiesięczna praca na polu walki to wieki. Do tej pory oponent zdoła się przegrupować, a konflikt zakończyć. W związku z tym potrzebne są rozwiązania, które można szybko wprowadzić do użytku, a także wielokrotnie zastosować w różnych sytuacjach. Podobne potrzeby dotyczące sprawności działania są dzisiaj wykorzystywane w wersjach cywilnych. Odpowiednim rozwiązaniem do różnych zadań będzie most stalowy zbudowany z modułów.

Budowa mostów stalowych

Wojskowe mosty składane wykonane są z modułów. Oznacza to, że kompozyty mają różne wymiary i można je w prosty sposób dostosować do długości przeprawy, jaką trzeba pokonać. Przęsła sięgają nawet 100 m, a ich wytrzymałość pozwala na zorganizowanie zarówno przejścia dla pieszych i lekkich sprzętów, jak i dla ciężkich pojazdów. Do tego typu zadań można podejść na różne sposoby. Ich wybór determinuje rodzaj zastosowanej konstrukcji. Do wyboru jest wiele wersji modułów w tym most belkowy, most kratownicowy lub most skrzynkowy. Wariant i rozmieszczenie taktyczne, a także ich funkcjonalność pozwala na przydzielenie ich do konkretnych jednostek.

Zdobądź przewagę

Na podstawie zapisków Sun Tzu i Sun Pin powstała książka znana pod polskim tytułem „Sztuka Wojny” autorstwa Sun Zi. Bogato opisane różnego rodzaju sytuacje konfliktowe, taktyki i uwypuklone kwestie dotyczące ukształtowania terenu, dają cenne źródło wiedzy strategicznej. O ile jest to pozycja dostępna powszechnie, o tyle wojsko zwykle nie dzieli się publicznie swoimi taktykami. Nie mniej czasami jesteśmy światkami pewnych decyzji militarnych. Zwykle ciężko je zrozumieć, ale poddane analizie ekspertów są bardziej klarowne dla szerokiej opinii publicznej. Pokazuje to, jak ważna w wojsku jest strategia. Jej realizacja jest możliwa dzięki dobrym planom, ćwiczeniom oraz wyposażeniu. Wśród ostatniej wymienionej pozycji są wojskowe mosty składane, które mają szerokie zastosowanie. Można je więc wykorzystać do operacji taktycznych, jak i do realizacji zadań szeroko rozumianego zaplecza.

Szybko i solidnie

Most stalowy w różnych wariantach jest prosty do złożenia. Mając określone wytyczne zespoły techniczne przy odpowiedniej obstawie, są w stanie bardzo szybko złożyć potrzebną do przeprawy konstrukcję. Istnieje możliwość zbudowania jednego lub kilku pasów, a także dróg dla jednostek pieszych. Solidna metalowa konstrukcja posiada dużą nośność, co umożliwia szybki przerzut znacznych ilości żołnierzy oraz zaopatrzenia. Po wykonaniu operacji równie szybko ów konstrukcję można zdemontować i przetransferować w inne miejsce lub zostawić w pogotowiu w razie konieczności odwrotu. Tego typu rozwiązania każdego dnia stosowane są w różnych miejscach świata. W końcu budowa lub modernizacja mostów to kwestia fundamentalna pod względem bezpieczeństwa. Chcąc ograniczyć korki lub wielokilometrowe objazdy, jednostki zlecające modernizację mostów mają do dyspozycji skuteczne alternatywy, które pozwolą zachować ciąg komunikacyjny. Z kolei po oddaniu mostu do użytku, konstrukcja jest rozbierana i przenoszona w inne miejsce, gdzie będzie potrzebna.

Mosty zarówno cywilne, jak i te wojskowe mają wiele zastosowań. Wersje modułowe pozwalają na szybki montaż i demontaż, co jest dużym atutem podczas dynamicznych wydarzeń na polu walki. Dzięki mostom stalowym można w prosty sposób wykonać transfer zasobów przez rzeki lub niekorzystnie ukształtowane dla transportu kołowego tereny. Z pewnością jest to przydatne i praktyczne rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany