Budowa i wykończenie domu – o czym należy wiedzieć?

Budowa i wykończenie domu

Budowa domu to często największe przedsięwzięcie w życiu Polaków. Oprócz potężnych środków finansowych, często kosztuje nas też bardzo dużo nerwów. Istnieje bowiem mnóstwo informacji i niuansów, które dobrze znać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Zanim przejdziesz do przyjemnych kwestii urządzania domu, musisz przebrnąć przez ciężki etap budowy. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się na co należy zwrócić szczególną uwagę. Z pewnością pozwolić Ci to zaoszczędzić sporo pieniędzy i zdrowia.

Pozwolenie na budowę – co trzeba wiedzieć?

Kluczowym aspektem przy tej inwestycji jest oczywiście uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez tej decyzji administracyjnej nie powinieneś rozpoczynać prac. Niestety, prace bez otrzymania dokumentu pozwolenia na budowę mogą skutkować koniecznością rozbiórki wybudowanego domu bądź bardzo wysoką karą finansową. Czas oczekiwania na decyzję administracyjną to przeważnie około dwóch miesięcy (jest to zależne od gminy). Warto zatem złożyć dokumenty odpowiednio szybko.

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku – pozwolenie na budowę?

Niestety zanim złożymy wniosek o pozwolenie na budowę domu, musimy zebrać szereg dokumentów. Należy do niego dołączyć projekt budowlany, plan zagospodarowania terenu, który zostanie wykonany przez architekta. Ponadto potrzebować będziesz również wypisu z rejestru gruntów oraz potwierdzenie, że Twoja działka ma dostęp do drogi publicznej, a także wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W późniejszym terminie będziesz zobowiązany dostarczyć warunki przyłączenia do poszczególnych sieci.

Hydraulika i elektryka w domu – co muszę wiedzieć?

Niewątpliwie kluczowe aspekty przy budowanie domu to hydraulika oraz elektryka. Ważne, aby w tych kwestiach zdać się na sprawdzonych, polecanych fachowców i zaufać im w kwestiach rekomendowanego asortymentu. Bardzo istotne są dobrej jakości zawory do wody. Zakup odpowiednich sprzętów pozwala na ich długie użytkowanie. 

Rury, kołnierze stalowe, złączki, zawory wodne –  wszystkie te części są szalenie ważne przy tworzeniu systemu hydraulicznego Twojego domu. Pamiętaj, że mają służyć Ci na lata, dlatego w tych kwestiach nie warto oszczędzać, gdyż naprawa całego systemu hydraulicznego bywa bardzo kosztowna. Lepiej zatem zainwestować środki w profesjonalne materiały.

Bez elektryczności nie sposób się już obejść. Zwłaszcza, że wiele ludzi decyduje się na elektryczne systemy ogrzewania. Upewnij się zatem, że fachowcy, których zatrudniłeś do podpięcia elektryki w Twoim domu zrobią to w sposób profesjonalny. Warto zadbać o materiały na najwyższym poziomie, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo mieszkańców. 

Na czym mogę zaoszczędzić przy budowie domu?

Budując dom i mierząc się z ogromnymi kosztami, niestety często musimy szukać oszczędności. Warto rozważyć wybór projektu domu, w którym garaż będzie wkomponowany w dom, ponieważ wybudowanie go odrębnie to większy koszt. Innym aspektem, na którym można zaoszczędzić będzie tymczasowe ogrodzenie domu siatką. Zabezpieczy to budowę np. przed dzikimi zwierzętami albo złodziejami. Często inwestorzy pozostawiają organizację solidniejszego ogrodzenia na późniejsze miesiące bądź lata.

Utwardzenie działki – jak to zrobić niskobudżetowo?

Innym czynnikiem, na którym możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy jest utwardzenie działki. Jeśli budżet na budowę pozwala nam na to, oczywiście najlepiej utwardzić część terenu kostką budowlaną, aby nie tworzyło się błoto. Jeżeli jednak musisz szukać oszczędności, rozważ tymczasowo nawiezienie żwiru, bądź kamienia. Jak widzisz są na to tańsze sposoby.

Kolory ścian – jakie wybrać?

Gdy już zakończymy kwestie wykończeniowe, możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu, jakim jest urządzanie domu. Zacznij od zaplanowania kolorów ścian i podłóg. Warto wybierać w miarę klasyczne kolory, zwłaszcza w pokojach, gdzie będzie spędzało się dużo czasu. Na przykład zbyt intensywne barwy w gabinecie mogą rozpraszać Cię podczas pracy. W sypialni także polecane są stonowane kolory, które pozwolą nam efektywniej wypoczywać. 

Artykuł sponsorowany

Fot. Pixabay, xesisex