Czy warto montować duże okna?

Czy warto montować duże okna

Planując budowę domu mamy do podjęcia wiele decyzji. Jedną z nich jest m.in. wielkość okien. Jeśli chodzi o konstrukcję samego budynku to ważna jest rozpiętość nadproży oraz wytrzymałość międzyokiennych filarów. Powiększanie okien nie zawsze jest dobrym wyborem, dlatego też w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto montować duże okna?

Co mówią przepisy o wielkości okien?

Jeśli chodzi o przepisy prawne to narzucają one nam pewne minimum. Okna muszą znajdować się w pokojach dziennych, sypialniach oraz gabinetach. Dopuszczalna wielkość to nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. W innych pomieszczeniach może to być 1/12 powierzchni podłogi, dodatkowo łazienka może być nawet bez okien.

Czy warto zrezygnować z montowania okien?

Brak okien w pomieszczeniu jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak warto rozważyć dobrze tą decyzję. Okno, nawet niewielkie pozwala na wpuszczenie światła do wnętrza. Nie musimy zatem za każdym razem zapalać go, wchodząc do pokoju. Dodatkowym plusem jest możliwość przewietrzenia. Bez okien pomieszczenie będzie ciemne i nieprzyjemne.

Jak duże okna można montować w domu?

Pamiętajmy, aby nie przesadzić z wielkością. Zbyt duże przeszklenie bez osłon przeciwsłonecznych doprowadzi do dość mocnego nagrzania pomieszczenia latem. Dlatego warto zachować rozsądek i starać się nie przekroczyć ¼ powierzchni podłogi.

Jakie są plusy i minusy montowania dużych okien?

Duże przeszklenie sprawi, że zimą otrzymamy dodatkowe nasłonecznienie. Większa dawka światła słonecznego poprawia nastrój osób przebywających w domu. Szczególnie odczuwalne jest to jesienią, gdy dopada nas depresja jesienna. Dzięki odpowiednio dużym oknom pomieszczenia zyskują na przestronności i stają się jaśniejsze. Okna na nasłonecznionej elewacji dają możliwość wykorzystania energii słonecznej w okresie chłodów, duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie.

Do minusów można zaliczyć gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, powstawanie mostku termicznego. Brak ochrony przeciwsłonecznej daje się we znaki latem, dlatego warto pomyśleć o niej wybierając wielkość okien. Duże okna zwiększą także koszty całkowite budowy.

Jaką wielkość okien wybrać?

Obecne możliwości techniczne są spore. Jedno skrzydło okienne może posiadać nawet kilka metrów kwadratowych powierzchni. Oczywiście należy się liczyć z tym, że będzie je ciężej wykonać i zapłacimy za nie więcej niż w przypadku mniejszych okien. Jeśli zależy nam na dużych oknach to pamiętajmy, by nie były one zbyt szerokie, a za to wysokie. Dzięki temu rozpiętość nadproży będzie zdecydowanie mniejsza.

Bardzo dobrze znany jest fakt, iż brak światła wpływa negatywnie na samopoczucie nasze i domowników. Dzięki zastosowaniu dużych okien rozświetlimy nawet najciemniejsze zakątki domu. Zyska on nowoczesny design i zaskakujący efekt. Dodatkowym plusem będą piękne widoki dostępne na wyciągnięcie ręki. Duże okna posiadają wiele zalet, jednak zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Z pomocą mogą przyjść specjaliści z Okien Kraków, którzy po ocenie pomieszczenia zaproponują najlepsze rozwiązanie.