Drewniane domy w Polsce – czy warto inwestować w taki projekt?

drewniany dom

Coraz więcej osób jest zainteresowanych projektami domów drewnianych w biurach architektonicznych na Śląsku. Czy warto kupić taki projekt?

Oglądane w filmach domy wybudowane z drewna potrafią zachwycać. Każdy z nas kojarzy ten widok – biała weranda, na której można napić się gorącej kawy, przytulne i bezpieczne miejsce dla rodziny. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób marzy o własny drewnianym domu. Ten styl budowy jest niezwykle popularny w Ameryce, Kanadzie czy na Skandynawii. Podbija również serca miłośników gór. Drewniane domy coraz częściej są widoczne na Śląsku i Małopolsce.

Jeszcze 10 lat temu niewiele osób w Polsce decydowało się na spełnienie tego marzenia. Drewniane domy są kojarzone z domkami letniskowymi, które nie nadają się do mieszkania podczas zimy – co całkowicie mija się z prawdą. Ten mit powstał w oparciu o przekonanie, że drewniane domy nie utrzymują ciepła tak dobrze jak murowane. To był najczęstszy powód, dlaczego osoby decydujące się na wybudowanie własnych czterech kątów nie wybierały projektu domu z drewna.

Na szczęście świadomość w tej kwestii znacznie wzrosła. Zaprojektowany dom z drewna jest znacznie tańszy w ogrzewaniu, nawet do 50% w porównaniu do domów murowanych. Należy zwrócić tu uwagę na materiał z jakiego zostały wybudowane budynki. Nie trzeba być architektem, aby wiedzieć, że cegła, beton czy kamień bardzo szybko tracą temperaturę, przez co się wychładzają. Drewno bardzo długo utrzymuje ciepło, dlatego nie wymaga tak dużych nakładów energii cieplnej. Dodatkowo ściany są zabezpieczone wełną mineralną, która jest doskonałym izolatorem ciepła. To właśnie dlatego w Kanadzie, Skandynawii czy Grenlandii, które słynną z zimnego klimatu, budowane i projektowane są domy drewniane.

Drugim z najczęściej podawanych powodów, dlaczego ktoś nie zdecydował się na zakup projektu domu drewnianego była obawa, że ten typ budownictwa nie jest trwały. Z pewnością na ten pogląd mają wpływ amerykańskie filmy i obawa przed pożarem. Projekty domów drewnianych różnią się w zależności od klimatu w którym są stawiane. Projekty domów skandynawskich posiadają znacznie grubszą konstrukcję szkieletu budynku, przez co jest on bardziej wytrzymały w porównaniu do amerykańskiego stylu budownictwa. Aktualne rozwiązania technologiczne sprawiają, że ten typ budowli jest odporny na ogień. Biura architektoniczne przygotowują projekty domów drewnianych uwzględniając wszystkie normy bezpieczeństwa. Zadbany i dobrze zaprojektowany dom z drewna może służyć nawet ponad 100 lat swoim właścicielom.

Koszt budowy domu drewnianego jest mniejszy niż murowanego. Wynika to z kilku względów, po pierwsze koszt materiałów jest około 10% tańszy w przypadku domu z drewna w porównaniu do domu murowanego. Między innymi drewniana konstrukcja jest znacznie lżejsza od murowanej, przez co nie wymaga ciężkich fundamentów. Po drugie czas stawiania drewnianego domu w zależności od projektu wynosi od kilku tygodni do 3-4 miesięcy. Czas budowy domu murowanego wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Należy pamiętać, że krótszy czas budowy znacząco wpływa na obniżenie kosztów.

Biuro architektoniczne Artura Rzepusa mieszczące się na Śląsku obsługuje klientów nie tylko z okolic Czechowic, Bielska-Białej czy Pszczyny ale i całej Polski. Architekt Artur Rzepus dzięki swojemu doświadczeniu w projektowaniu domów drewnianych może doradzić i podpowiedzieć najlepsze rozwiązania. Zakup indywidualnego projektu domu drewnianego często jest dość drogi, na jego koszt wpływa wiele czynników. Tańszym rozwiązaniem jest kupno gotowego projektu.