Dlaczego warto zdać egzamin SEP? Co dzięki temu zyskasz?

Egzamin SEP jest ostatnim etapem ubiegania się o uprawnienia energetyczne, gazowe i/lub cieplne. Podchodzą do niego te osoby, które wcześniej ukończyły kurs SEP i uzbrojone w aktualną, fachową wiedzę mogą stanąć przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Bez względu na to, jakie uprawnienia SEP zamierzasz zdobyć, powinieneś wiedzieć, że jest to bardzo dobry pomysł na poprawienie swojej pozycji zawodowej czy wręcz obranie zupełnie innego kierunku w karierze. Kończąc kurs SEP w np. Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Olsztynie czy Poznaniu oraz przystępując do egzaminu państwowego, masz szansę dołączyć do grona rozchwytywanych na rynku pracy specjalistów. Przekonaj się, że warto i już teraz zapisz się na kurs SEP przygotowujący do egzaminu.

Do czego przydadzą Ci się uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym właściwie są uprawnienia SEP. To grupa uprawnień zawodowych umożliwiających wykonywanie specjalistycznych prac w szeroko pojętym sektorze energetycznym. Mamy więc:

  • Uprawnienia energetyczne – nazywane też uprawnieniami elektrycznymi, które są bardzo przydatne w pracy elektryka. Ukończenie kursu SEP i zdanie egzaminu w grupie kwalifikacji G1 pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne – zalicza się je do grupy kwalifikacji G2. Nietrudno się domyślić, że mówimy tutaj o uprawnieniach niezbędnych wszystkim fachowcom pracującym np. w elektrociepłowniach czy odpowiedzialnym za budowę i remonty sieci ciepłowniczych na potrzeby ludności i instalacji technologicznych. Uprawnienia cieplne pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe – chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak przydatne w polskich realiach energetycznych są to uprawnienia. Gaz ziemny, w tym w formie skroplonej, zapewnia naszemu krajowi bezpieczeństwo i jeszcze przez długie lata będzie podstawą naszego systemu grzewczo-energetycznego. Zdobycie uprawnień gazowych (grupa G3) umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Co trzeba zrobić, aby móc przystąpić do egzaminu SEP?

Najpierw trzeba oczywiście zapisać się na kurs SEP, który przygotowuje do egzaminu państwowego z wybranej grupy kwalifikacji – możliwe jest również ukończenie szkolenia ze wszystkich grup, czyli G1, G2 i G3 oraz zdobycie kompletu uprawnień, co już daje fachowcowi ogromny wachlarz możliwości na rynku pracy.

Po ukończeniu szkolenia (zwykle trwa ono jeden dzień – organizatorzy dbają o skondensowanie programu i przekazywanie kursantom wyłącznie przydatnej wiedzy) można już przystąpić do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Uzyskanie pozytywnej oceny jest równoznaczne z tym, że kandydat zdobywa uprawnienia w wybranej grupie kwalifikacji i tym samym może zacząć wykonywać profesjonalne prace w danym sektorze, na przykład energetycznym czy gazowym. Potwierdzeniem tego jest wydanie fachowcowi stosownego certyfikatu, honorowanego również w pozostałych krajach Unii Europejskiej, ale też m.in. w Szwajcarii.

Warto wiedzieć

Uprawnienia SEP nie są przyznawane dożywotnio. Trzeba je odnawiać co 5 lat, co wymaga ponownego zdania egzaminu SEP.

Czy zdanie egzaminu SEP jest trudne?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy tutaj od jakości samego szkolenia SEP, jak również od zaangażowania oraz profesjonalizmu osoby, która stara się o uprawnienia energetyczne, cieplne czy gazowe. Aby realnie zwiększyć swoje szanse na sukces, należy w pierwszej kolejności zainwestować w naprawdę dobry kurs SEP, kierując się zarówno wynikami zdawalności podawanymi przez organizatora szkoleń, jak również opiniami wcześniejszych uczestników, programem i renomą kadry szkoleniowej.

Pod każdym z tych względów na wyróżnienie zasługują szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia. Dodatkowym atutem jest tutaj fakt, że kursy odbywają się praktycznie w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z dostępem do profesjonalnego szkolenia, które świetnie przygotowuje do egzaminu SEP.

Podsumowując: zdanie egzaminu SEP jest dużym sukcesem, który przekłada się na natychmiastowe poprawienie swojej pozycji zawodowej na rynku pracy i pozwala realnie myśleć o znalezieniu atrakcyjnego, dobrze płatnego zajęcia w branży energetycznej, cieplnej czy gazowej. Jest to szczególnie ważne w tak niepewnych dla pracowników czasach. 

Artykuł sponsorowany