Dobór dywanu do pomieszczenia

Dywan może znajdować się praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Może on pełnić kilka funkcji. Podstawową rolą dywanów jest oczywiście dekoracja wnętrza, ale może on również zakrywać niedoskonałości podłogi, ogrzewać zimną posadzkę, stanowić miejsce wypoczynku oraz chronić podłogę przed zarysowaniami w miejscach najczęściej używanych. Na jakie dywany się więc decydować, jaki typ będzie odpowiedni do konkretnego pokoju? Oto kilka wskazówek.

Salon

Dywan w salonie powinien być dobrany do wystroju wnętrza. Jeżeli nasz salon wyposażony jest w stare, stylizowane meble lepiej zdecydować się na dywany tradycyjne. Będą lepiej oddawały charakter salonu. We wnętrzach industrialnych, minimalistycznych odpowiedniejsze będą dywany nowoczesne. Jeżeli mamy niedużą powierzchnię do zagospodarowania warto sięgnąć po trójwymiarowe dywany typu Heat- Set. Dodadzą one optycznie przestrzeni w naszym salonie. Zasadą jest również, że odpowiednio dobrany dywan powinien znajdować się 90 cm od każdej krawędzi ściany. Dzięki temu dywan nie utrudni otwierania drzwi, a meble nie zaburzą kształtu dywanu. Można też zdecydować się na mniejsze dywany, ułożone jedynie w miejscach gdzie najczęściej przebywamy, np. obok sofy.

Sklep z dywanami w Warszawie – sprawdź ofertę dywanów do każdego pomieszczenia!

Jadalnia

Jeśli mowa o jadalni to pierwsze skrzypce w tym pomieszczeniu gra stół. Z tego też względu dywan powinien być dobrany właśnie do stołu, a konkretniej do kształtu blatu. Jeżeli stół jest prostokątny, dywan również powinien taki być. W tym momencie znajdziemy wiele modeli dywanów, okrągłych owalnych, prostokątnych, kwadratowych, także z wyborem nie powinno być problemu. Dodatkowe kryterium to wielkość dywanu. Powinien on być o około 120 cm większy od stołu z każdej strony. Ułatwi to ustawienie krzeseł na dywanie, mniejszy dywan mógłby się zwijać i deformować przy przesuwaniu krzesła.

Korytarz i łazienka

Jeśli posiadamy w korytarzu chłodną posadzkę wykonaną z kafli warto ocieplić ją dywanowymi chodnikami. Jeśli posiadamy bardzo długi korytarz, lepiej zastosować 2 mniejsze chodniki. Trochę skrócą przestrzeń. Podobny efekt da niewielki nowoczesny dywan w poziome pasy. Chodnik powinien być o około 10 cm węży i 60 cm krótszy od pomieszczenia.

Podobnie jak w korytarzu w łazience jest zimna podłoga. Jeśli jest to dyskomfort przy braniu kąpieli warto zdecydować się na małe dywaniki. Dobrym wyborem będą włochate i ciepłe dywany shaggy.

Sypialnia

Sypialnia to również jedno z miejsc gdzie często chodzimy boso. Dywan doda więc przytulności, ciepła, ale także ozdobi wnętrze sypialni. Dywan w sypialni nie powinien być duży. Zasadą jest, aby łóżka nie stawiać na dywanie- utrzymanie czystości pod łóżkiem będzie bardzo trudne. Kompromisem są mniejsze dywany z jednej i drugiej strony łóżka. Jest to miejsce gdzie po przebudzeniu kładziemy stopy. Aby w sypialni panował nastrój i harmonia warto wybrać dywany jednobarwne, o długim włosiu, czyli uwielbiane przez użytkowników dywany shaggy.