Smart home a automatyzacja – czym to się to różni?

Smart home

Ostatnimi czasy coraz większe zainteresowanie budzi technologia smart home. Niegdyś system ten uznawany był jedynie za gadżet. Obecnie dostrzega się jednak, że technologia smart home stanowi nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także pozwala zoptymalizować koszty eksploatacji domu oraz w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo jego mieszkańców, przez co systemy te cieszą się coraz większą popularnością.

Automatyzacja domu

Automatyzacja domu to każde urządzenia mające sprawić życie domowników wygodniejszym. Przykładem automatyzacji domu mogą być:

  • termostaty zapewniające utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu 
  • wentylatory łazienkowe samoistnie wyłączające się w przypadku osiągnięcia żądanego poziomu wilgotności 
  • automatyczne podnoszenie lub opuszczanie rolet zewnętrznych o wskazanej godzinie. 

Wskazane powyżej rozwiązania stanowią jednak samodzielne urządzenia. Nie są w żaden sposób ze sobą połączone i każde z nich spełnia tylko swoje określone, wąskie funkcje. 

Smart home – coś więcej niż automatyzacja

Smart home to całościowy, inteligentny system, na który składają się komponenty funkcjonalne (tj. czujniki, gniazdka, oświetlenie, kamery czy alarmy) oraz komponenty sterujące (tj. panele, przyciski, piloty oraz sterowniki), a także centralka. Elementy te są ze sobą połączone, co pozwala domownikom nad kontrolowaniem połączonych z nimi urządzeń za pomocą urządzenia mobilnego, np. smartfonu czy tabletu. Dzięki technologii smart home domownik ma możliwość włączyć i wyłączyć światło, zasłonić rolety czy przełączyć utwory w odtwarzaczu za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji mobilnej. Co istotne, technologia smart home umożliwia sterowanie domem nie tylko w jego pobliżu, ale wręcz z każdego miejsca na świecie, o ile tylko domownik ma w nim dostęp do Internetu. 

System smart home to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo i oszczędności. System może bowiem zostać zaprogramowany w taki sposób, że poinformuje mieszkańców, jeżeli wykryje np. obecność dymu, gazu czy otwarcie okna. 

Co składa się na system smart home?

Komponenty funkcjonalne systemu smart home mają za zadanie poszerzyć możliwości systemu. Można wśród nich wyróżnić komponenty multimedialne, klimatyczne oraz zabezpieczające. Do komponentów funkcjonalnych zaliczają się:

  • czujniki (pozwalają wykryć ruch, dym czy ulatniający się gaz); 
  • systemy alarmowe (syreny) oraz kamery do monitoringu); 
  • inteligentne oświetlenie oraz ogrzewanie; 
  • inteligentne gniazdka (umożliwiają włączać oraz wyłączać urządzenia, oświetlenie czy ogrzewanie za pomocą aplikacji mobilnej).

Komponenty sterujące to natomiast elementy, które umożliwiają domownikom kontrolę urządzeń w mieszkaniu. Należą do nich panele i przyciski pozwalające na uruchomienie konkretnej funkcji. Czynności te można co prawda wykonać za pomocą aplikacji, jednak dzięki komponentom sterującym można zarządzać sprzętami bezprzewodowo. 

Elementem, który łączy ze sobą komponenty jest centralka. To właśnie dzięki niej mieszkańcy domu mają możliwość sprawnego zarządzania urządzeniami. 

Należy jednak pamiętać, że wskazane powyżej urządzenia są niezbędne do funkcjonowania systemu smart home, jednak ich odpowiednie funkcjonowanie możliwe jest dopiero po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania. Możliwości wyboru oprogramowania są niezwykle szerokie. Na rynku dostępne są gotowe systemy, ale również wersje darmowe. Wybierając jednak bezpłatny system oprogramowania, konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu do prawidłowego zaprogramowania smart home.

Artykuł sponsorowany