Włoski styl w mieszkaniu – charakterystyka

włoski styl w aranżacji wnętrz

Włosi słyną z wyrafinowania i zarazem prostoty nie tylko w modzie, ale i w urządzaniu wnętrz. Gdyby zadać pytania, z czym kojarzy się nam włoski styl w urządzaniu wnętrz, zapewne wielu odpowiedziałoby, że z perfekcyjnym wzornictwem, doskonałym rzemiosłem, połączeniem elegancji i wygody. I rzeczywiście takie są mieszkania w Italii. Włosi słyną z zamiłowania do prostych klasycznych linii, wyrafinowanych dodatków i modnych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy urządzić mieszkanie w stylu włoskim?

Prostota i wyrafinowanie

Włoskie wzornictwo meblowe jest znane na całym świecie. Podobnie jak w przypadku ubrań, stolicą nowoczesnego designu jest Mediolan i to już od stu lat. Dowody? To tam, od lat dwudziestych ubiegłego wieku odbywa się międzynarodowa ekspozycja najbardziej prestiżowych osiągnięć światowego dziedzictwa materialnego – La Triennale di Mediolan. Włosi z rzemiosła artystycznego uczynili sztukę użytkową, która jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Włoskie – to dobre

Decydując się na zakup mebli i dodatków, Włosi korzystają z rodzimych projektów. Nic dziwnego, charakteryzują się one perfekcyjnym wzornictwem i wykonaniem na najwyższym światowym poziomie. W słonecznej Italii nie uznaje się półśrodków. Mieszkania, domy urządza się na lata, więc we wnętrzach nie ma miejsca na kompromisy. Przede wszystkim stawia się na naturalne materiały: drewno, kamień, marmur, skórę, jedwab, porcelanę. Pomieszczenia mieszkalne są znacznie obszerniejsze niż w Polsce. Wiele z nich znajduje się w starych eleganckich kamienicach, które mają wszystkie nowoczesne udogodnienia, ale wciąż w nich drzemie lekkość i elegancja tradycji. Widać to w perfekcyjnie wykończonych ścianach i drewnianych albo marmurowych podłogach.

Tradycja i nowoczesność

Włoskie wnętrza nie są jednostylowe. To, co je wyróżnia, to idealnie skomponowana mieszanka. Obok zabytkowej serwantki, wypełnionej szkłem z Murano, zobaczymy nowoczesne meble o prostych liniach lub fotel z podnóżkiem z serii UP, zaprojektowany przez Gaetano Pesce, przypominający korpus kobiety. Nie są to jednocześnie wnętrza na pokaz. Mają zapewnić wygodę i komfort, stąd tak wiele miękkich sof, foteli, kanap. Są one tapicerowane albo plecione. Do tapicerowania używa się tkanin o doskonałej jakości, wyraźnych. ale spójnych wzorach. Wzory są bardzo często w kształtach geometrycznych, co zresztą powtarza się na dywanach.

Dużo zieleni

Włoskie mieszkania bardzo często mają duże balkony, tarasy, loggie. W samych pomieszczeniach też jest dużo akcentów zieleni. Najpopularniejsze są rośliny duże, w efektownych donicach. Nie ustawia się roślin na parapetach. Wyjątkiem jest kuchnia, gdzie często całe parapety są zastawione świeżymi ziołami.

Kuchnia najważniejsza

Kuchnia we włoskim domu jest często najważniejszym pomieszczeniem. Duża, jasna, widna i przytulna. Preferowane są barwy delikatne i pastelowe: beże, biel, jasne odcienie brązu, które są wypunktowane mocnymi i soczystymi barwami dodatków. Najważniejszym meblem jest tradycyjny stół. Musi być duży i solidny taki, by mógł pomieścić wszystkich domowników i gości. Kuchnie w stylu włoskim nie są przepełnione nadmiarem elementów. Wnętrza są funkcjonalne i uporządkowane, a jednocześnie przytulne. Preferowane są naturalne materiały. Bardzo często jest używany marmur, nie tylko jako blat mebli, ale i na podłogi a nawet ściany. W ciepłym klimacie Italii absolutnie nie przeszkadza jego pozorny chłód – jest bardziej zaletą. Meble są najczęściej wykonywane z drewna. Prostota materiału jest połączona z ozdobnością detali. Zabudowy kuchenne są ozdobione eleganckimi uchwytami, precyzyjnymi rzeźbieniami na frontach. Wszystko jednak jest gustowne, nie przeładowane. Ostatni szczegół to dodatki. Cenione są piękne zasłony, obrusy, ceramika. Dodatki są wybierane starannie, bo mają tworzyć spójną całość. Kuchnia nie jest przeładowana tymi elementami, za to każdy z nich jest najwyższe jakości. To wszystko sprawia, że kuchnia jest po prostu przytulna – to miejsce przygotowania posiłków i spotkań

Wnętrza w stylu włoskim

Chcąc stworzyć mieszkanie w stylu włoskim, powinniśmy bazować na jakości. Wnętrze powinno być jasne, z dużą ilością słońca, wyrafinowane i eleganckie. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie czujemy się dobrze, możemy przyjmować gości i wypoczywać. Włoski styl to perfekcja i wygoda.

artykuł sponsorowany

Domy w nowoczesnym stylu – jak wybrać projekt?