Znaki przeciwpożarowe i sprzęt gaśniczy w budynkach

podręcznych sprzętów gaśniczych

Podczas pożaru najważniejsza jest szybka reakcja, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć mienie oraz życie. Dlatego tak ważne jest stosowane odpowiednich znaków oraz sprzętu gaśniczego w budynkach, w których często przebywają ludzie.

Jak zabezpieczyć budynek przed pożarem?

To pytanie powinno paść jeszcze na etapie planowania oraz samej budowy. Obiekty projektuje się tak, aby pomieszczenia i korytarze były jak najbardziej przestronne. Należy zadbać o to, aby konstrukcja pozostawała nośna przez jak najdłuższy czas, a dym powstały podczas pożaru nie rozprzestrzeniał się po całym budynku lub został z niego usunięty przez kanały wentylacyjne. Często sięga się także po specjalistyczne materiały lub pokrywa się materiały konstrukcyjne farbami i lakierami przeciwpożarowymi. Do zabezpieczania budynków służą też sprzęty gaśnicze, których lokalizację oznacza się za pomocą dedykowanych znaków bezpieczeństwa.

Cechy charakterystyczne znaków przeciwpożarowych

Znaki bhp to bardzo szeroka grupa tabliczek, jednak w kontekście pożaru najważniejsze są oczywiście znaki przeciwpożarowe. Ich głównym zadaniem jest oznaczanie rozmieszczenia sprzętu gaśniczego oraz technicznych środków przeciwpożarowych, które zostały zastosowane w budynku.

W zdecydowanej większości przypadków znaki ppoż cechują się czerwono-białą kolorystyką. Znaleźć można wśród nich także kilka żółtych znaków ostrzegawczych oraz znaków zakazu (na przykład zakaz palenia oraz zakaz używania otwartego ognia), jednak są to wyjątki. Standardowy znak przeciwpożarowy to kwadratowa lub prostokątna czerwona tabliczka, na której umieszczone zostały białe lub lekko żółtawe elementy w postaci piktogramów lub krótkich napisów. Całość otoczona jest jeszcze przez ramkę w kolorze białym lub lekko żółtym. Symbole oraz komunikaty zawarte na takich oznaczeniach są związane z pożarem oraz sprzętami służącymi do jego ugaszenia.

Znaki przeciwpożarowe są fluorescencyjne, co oznacza, że pochłaniają oraz magazynują światło z różnych źródeł (zarówno naturalnych jak i sztucznych), a w razie potrzeby świecą w ciemności. Jest to bardzo ważna cecha zwłaszcza w przypadku pożaru, kiedy to często w budynkach odcina się prąd, aby nie doprowadził on do jeszcze większych szkód.

Najważniejsze znaki przeciwpożarowe

Tabliczki należące do tej kategorii oznaczeń można podzielić na takie podstawowe oraz bardziej specjalistyczne. Do podstawowych możemy zaliczyć znak zawierający symbol gaśnicy oraz hydrantu. Są to jedne z głównych podręcznych sprzętów gaśniczych, jakie można znaleźć w budynkach, a ich umiejscowienie musi być oznaczone właśnie przez stosowny znak bhp. Dzięki temu znalezienie ich w sytuacji awaryjnej będzie prostsze, co jest ważne nie tylko dla osób przebywających wewnątrz budynku, ale też wezwanych do pomocy służb ratunkowych. Często można spotkać też znaki wskazujące na lokalizację alarmu przeciwpożarowego oraz telefonu alarmowego.

Specjalistyczne znaki przeciwpożarowe nie są aż tak często zauważane, jednak wcale nie oznacza to, że nie występują w wielu budynkach. Po prostu znajdują się one w miejscach, do których dostępu nie mają osoby nieupoważnione, jak na przykład służbówki czy przejścia techniczne. Takie tabliczki są stosowane do oznaczania między innymi klap dymowych, aplikatorów mgły wodnej, butli gaśniczych, dźwigów przeciwpożarowych, zaworu hydrantowego czy systemu oddymiania. Ich obsługa wymaga już pewnej wiedzy oraz przeszkolenia. Nie zmienia to jednak faktu, że bez tabliczek przeciwpożarowych odnalezienie sprzętu gaśniczego byłoby wręcz niemożliwe.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*