Filtry do wody jako część instalacji wodnej

Niestety woda z naszych studni oraz wodociągów mocno odbiega od ideału. Zawiera wiele zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych. Wielokrotnie przeprowadzane badania wskazują na to, że znajdują się w niej pestycydy, chlor, azotany czy nawet pozostałości leków. Ponadto w większości miejsc w Polsce woda jest bardzo twarda. Co to dla nas oznacza? Między innymi to, że będzie negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry i włosów,  podlewanych przez nas kwiatów, a nawet na żywotność sprzętów mających z nią częsty kontakt.

Obecnie pojawia się coraz więcej możliwości niwelujących ten problem. Jednak nadal najbardziej efektywny i wygodny jest system filtrowania wody wmontowany w domową instalację.

Zmiękczacze kompaktowe

Charakteryzują się niewielkimi wymiarami, niskim zużyciem wody oraz soli potrzebnej do ich regeneracji. Posiadają automatyczny sterownik, który cyfrowo generuje pracę na odpowiednim poziomie. Urządzenie jest montowane tuż za wodomierzem, aby mieć pewność, że cała woda trafiająca do domu, została przefiltrowana przez zmiękczacz. Na podstawie oceny jakości wody w danym gospodarstwie, osoba specjalnie do tego wykwalifikowana może zaprogramować dane urządzenie. Od stanu naszej wody zależy również okres samoregeneracji sprzętu. Przy bardzo twardej wodzie przeprowadzana jest co 4 dni, a przy średnio-miękkiej lub miękkiej nawet co dwa tygodnie.

Odwrócona osmoza

To jedna z najdokładniejszych metod oczyszczania wody w gospodarstwie domowym. Filtr ten posiada półprzepuszczalną membranę osmotyczną, która wykorzystuje naturalny proces osmozy. Jej zadaniem jest wyeliminowanie zanieczyszczeń mechanicznych, bakterii czy związków metali ciężkich, nawet do 96%. Poprawia także smak i zapach wody. Wkłady w tego typu filtrach należy wymieniać raz w roku, co zwiększa jego efektywność oraz chroni urządzenie przed awarią. Membrana osmotyczna ma większą żywotność, ponieważ jej wymiany można dokonywać co 2 lub 3 lata. Trzeba jednak pamiętać, że oczyszczona w ten sposób woda nie zawiera już cennych dla nas minerałów, które są niezbędne dla naszego organizmu. Dlatego producenci, wychodząc naprzeciw swoim klientom, mają już w swoich ofertach specjalne wkłady mineralizujące.

Stacje uzdatniające i zmiękczające

Podstawowe stacje uzdatniające zajmują się głównie wyeliminowaniem z wody manganu i związków żelaza. To one odpowiadają za to, że woda jest pożółkła, niesmaczna i powoduje zacieki lub plamy po praniu. Dostępne są także stacje zmiękczające wodę w całym budynku, czyli wychwytujące jony wapnia i magnezu. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ wszelkie urządzenia typu zmywarki czy pralki również będą pobierały zmiękczoną wodę, a tym samym nie będą w dużym stopniu narażone na zniszczenia spowodowane kamieniem. Zazwyczaj oba rodzaje stacji montowane są razem, aby woda była jak najwyższej jakości. Jednak wówczas bardzo ważna jest kolejność montażu poszczególnych filtrów. Tym zajmuje się wykwalifikowany specjalista z firmy, u której zakupiony został sprzęt.

Filtry multifunkcyjne

To jedne z najdroższych i najwygodniejszych rozwiązań, jakie są dostępne obecnie na rynku. Usuwają z wody mangan, żelazo, amoniak, substancje organiczne oraz zmiękczają ją w całym domu. Urządzenia wymagają miejsca, ponieważ ich wymiary odpowiadają wielkością niewielkiej pralce. Jednak są niezwykle komfortowe, gdyż za pomocą wyświetlacza oraz wbudowanego wifi, informują, kiedy zbiornik ze specjalnymi tabletkami soli jest pusty i należy je uzupełnić. W razie ewentualnej awarii sprzętu wysyła do nas  informację sms-em lub e-mailem. Wyświetlacz pokazuje nam również średnie zużycie wody danego dnia, przepływ wody na minutę oraz kiedy nastąpi kolejna samoregeneracja urządzenia. W tym wariancie również możemy liczyć na fachowe doradztwo, sprawdzenie jakości wody oraz profesjonalny montaż sprzętu.