Gdzie najlepiej przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodowy?

Masz mieszkanie – masz piwnicę, w której możesz przechowywać wszystko to, na co nie ma miejsca w domu. Masz dom – masz jeszcze więcej rzeczy, na które potrzeba tego miejsca, a piwnicy brak. Gdzie zatem przechowywać narzędzia, sprzęt ogrodniczy i wszystko to, czego potrzebujemy podczas pracy przy domu?

Jest coś, czego brakuje w polskim budownictwie. Nasze domy jednorodzinne – zupełnie inaczej niż ma się to w przypadku tych budowanych przez Amerykanów – nie mają piwnic. Z reguły, bo oczywiście każdy może dopasować projekt domu do swoich potrzeb, ale prawda jest taka, że jest to dodatkowy koszt, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.

Przyścienny domek narzędziowy z metalu, fot. Ogrodosfera.pl

Polaków sposoby na przechowywanie

Piwnice zastępują nam strychy oraz garaże. Czy to jednak wystarczające rozwiązanie? Garaż powinien być miejscem, w którym bezpiecznie zaparkujemy auto, bez obaw o to, że przy otwieraniu drzwi zarysujemy je stojącymi pod ścianą gratami. Niestety jedyną alternatywą, jaką mamy, jest strych, a tam dużo trudniej dostać się, żeby odstawić zbędne rzeczy. Z tego powodu trafiają do garażu, stoją w przedsionkach domów albo oparte o ścianę budynku. Kto z nas nie ma narzędzi ogrodowych opartych o elewację domu? A można inaczej – lepiej i estetyczniej.

Drewniany domek ogrodowy Narwik, fot. Ogrodosfera.pl
Drewniany domek ogrodowy Narwik, fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe?

Zyskującą coraz więcej popularności alternatywą są domki narzędziowe. Tego typu wolnostojące, niewielkie pomieszczenia gospodarcze są idealnym rozwiązaniem do ogrodu. Znajdzie się w nich miejsce na wszystko to, czego zazwyczaj nie mamy gdzie schować – łopaty, grabie, kosiarki, elektronarzędzia, innego typu narzędzia ogrodnicze, a także nawozy, worki z ziemią lub korą.

To oczywiście nie wszystko, bo domki narzędziowe przydadzą się nie tylko zapalonym ogrodnikom. Jeśli nie lubimy kopać w ziemi, sadzić i uprawiać roślin, taki domek możemy wykorzystać jako wiatę śmietnikową, żeby zdjąć z widoku mało estetyczne kosze na śmieci. Da się też w nim przechowywać zabawki, którymi dzieci bawią się na dworze, a także rowery, hulajnogi i sprzęty do uprawiania sportu, na które zazwyczaj trudno znaleźć sensowne miejsce w domu.

Duży plastikowy domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

Rodzaje domków narzędziowych

Jaki domek narzędziowy wybrać? To oczywiście zależy od naszych potrzeb – tego, ile miejsca potrzebujemy i co planujemy przechowywać w domku. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się bliżej ofercie sklepów takich jak ogrodosfera.pl, bo wybierać możemy nie tylko w wielu rozmiarach domków, ale też dopasowywać je do siebie pod kątem materiałów, z jakich je wykonano.

Najpopularniejsze są:

  • domki narzędziowe drewniane – bardzo efektowne, estetyczne i świetnie wpisujące się w naturalne, rustykalne i wiejskie ogrody; niestety wymagają odpowiedniej konserwacji, aby przetrwały lata w tak dobrym stanie, jak na początku;
  • domki narzędziowe plastikowe – brakuje im nieco, jeśli chodzi o wygląd, ale nadrabiają niską ceną; warto jednak pamiętać, że wraz z upływem lat mogą płowieć od słońca, a plastik może kruszyć się i stawać bardziej podatnym na uszkodzenia;
  • domki narzędziowe blaszane – bardzo trwałe są domki wykonane z blachy, zwłaszcza gdy jest ona ocynkowana, a więc odporna na korozję; wytrzymują dużo, wyglądają estetycznie i nie wymagają regularnej konserwacji, więc dla wielu będą dobrym wyborem.