Nie ma jednego wzorca urządzania ogrodów. Jedni lubią połacie uporządkowanych trawników, z lekka ozdobione wybranymi krzewami. Inni zachwycają się kwietnymi łąkami, które wyglądają jakby rozsiały się same. Jeszcze inni za wzór biorą tradycyjne ogrody wiejskie lub inspiracji szukają w ogrodach śródziemnomorskich. Jakby ogród jednak nie wyglądał, zazwyczaj posiada kącik rekreacyjny, w którym na moment przysiadamy, pijemy poranną kawę lub przyjmujemy gości. Jeśli kąciki rekreacyjne mają spełniać swoją funkcję, to powinny być odpowiednio urządzone. I w tym momencie dochodzimy do mebli. Jedną z najpowszechniejszych propozycji są meble drewniane. Dodajmy jednak, że propozycją dość wymagającą.
Zalety drewnianych mebli ogrodowych
Jakie są zalety drewnianych mebli ogrodowych? Przede wszystkim jest to uniwersalność, szlachetna faktura, ciepło… Z tym wszystkim kojarzy się nam drewno, które nigdy nie wychodzi z mody. Przy odpowiedniej pielęgnacji, bardzo dobrze znosi promieniowanie słoneczne, wilgoć i zmiany temperatury. Drewno jest eleganckie, pięknie łączy się z naturą, zachwyca naturalnością. Idealnie wpisuje się w każdy ogród.
Z jakiego drewna meble do ogrodu?
Najtańsze i powszechnie dostępne jest drewno sosnowe. Jest stosunkowo tanie i dlatego wykorzystuje się je do tworzenia również mebli ogrodowych. Niestety, jego trwałość jest niska. Dodatkowo jest narażone na siniznę powodującą brzydkie przebarwienia. Z drzew iglastych najlepszej jakości jest drzewo modrzewiowe. Twarde, więc trudne w obróbce, gwarantuje jednocześnie wieloletnie użytkowanie. Drewno modrzewiowe jest piękne, cenione ze względu na kolor i usłojenie. Z drzew liściastych największym uznaniem cieszy się dąb, wykorzystywany do produkcji mebli salonowych, ale i ogrodowych. Ciężkie, eleganckie, odporne na szkodniki… Ma tylko jedną, ale poważną wadę – nie toleruje wilgoci. Jeśli więc zdecydujemy się na dębowe meble ogrodowe, to koniecznie powinny być chowane pod zadaszeniem. Jeśli ktoś posiada zasobniejszy portfel i koniecznie chce mieć drewniane meble ogrodowe, powinien pomyśleć o meblach z drewna egzotycznego. Takie drewno zawiera wiele garbników i jest bardzo twarde. Przede wszystkim jest też odporne na wilgoć, bo pozyskiwane jest z drzew rosnących w wilgotnych lasach tropikalnych. Jednym z najpopularniejszych w tym segmencie jest drewno tekowe, pochodzące z Azji.
Impregnowanie mebli ogrodowych
Słabo zabezpieczone drewniane meble ogrodowe są narażone na działanie słońca, opadów, a nawet… wiatru. W efekcie mogą się na nich pojawić nieestetyczne pęknięcia, uszkodzenia i odbarwienia. Należy działać, zanim do takich zmian dojdzie. Dobrym sposobem jest impregnacja mebli. Impregnacja polega na nasyceniu drewna specjalnymi środkami, aby uchronić je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także działaniem grzyba, szkodników, pleśni. Interesujące jest, że już w starożytnym Egipcie cenne meble impregnowano olejem cedrowym. Potem, przez wieki, używano do impregnacji przetworzonej smoły drzewnej. Obecnie dysponujemy szeregiem środków do impregnacji, zaczynając od naturalnych olejów po impregnaty na bazie żywicy.
Kiedy impregnować meble ogrodowe?
Impregnacja mebli domowym sposobem nie może być przeprowadzana kiedy jest zbyt ciepło lub za zimno. Optymalną temperaturą jest 5-10°C. To oznacza, że najlepiej zabieg impregnacji przeprowadzać na wiosnę, jeszcze przez „ogrodowym” sezonem. Warto przypomnieć, że meble w okresie zimowym powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Meble impregnuje się raz na cztery-pięć lat, dokładnie stosując się do instrukcji producenta wytwarzającego wybrany impregnat.
Jaki wybrać impregnat do pielęgnacji drewna?
Jakość impregnatów dostępnych na rynku jest ogólnie bardzo dobra. Praktycznie można taki produkt wybrać „ w ciemno”. Niemniej dobrze jest wiedzieć, że impregnaty dzielimy na dwie zasadnicze grupy, różniące się od siebie właściwościami: wodne i rozpuszczalnikowe. Te pierwsze chronią przed wilgocią, szkodnikami i pleśnią. Szybko schną i są bardzo wydajne. Można nimi impregnować nawet drewno, które jest lekko wilgotne. Wadą jest krótszy okres ochrony. Impregnaty o formule rozpuszczalnikowej mocno wnikają w drewno, dobrze chronią przed promieniowaniem UV i wilgocią, a czas ich działania to nawet 6-7 lat. Dobrze też sprawdzają się w przypadku starych mebli ogrodowych. Poważną wadą jest nieprzyjemny zapach.
Jak zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?
Przed impregnowaniem, koniecznie trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię ze zgromadzonego tłuszczu, kurzu, zabrudzeń, wcześniej wykorzystywanego produktu. W przypadku drewna surowego, przed położeniem środka do impregnowania, powierzchnię trzeba zagruntować. Teraz pozostaje tylko drewnianą powierzchnię pokryć wybranym impregnatem, dokładnie stosując się do instrukcji zamieszczonych przez producenta w instrukcji. Robimy to za pomocą pędzla o naturalnym włosiu, dokładnie pokrywając powierzchnię. Niekiedy drewno należy pokryć impregnatem dwukrotnie. Po wyschnięciu można się już cieszyć drewnianymi meblami ogrodowymi nie tylko przez jeden sezon wiosenno-letni, ale i wiele lat.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Fot. Torsten Dettlaff, pexels.com
Piwniczka ogrodowa: idealne rozwiązanie do przechowywania warzyw i owoców