Jak ozdobić firankę

Firany i zasłony same w sobie stanowią dekorację okienną. Wystarczy jednak kilka prostych trików i gadżetów, by wydobyć z nich nutę niepowtarzalności. Dzięki dodatkom i ozdobom możemy nadać naszym firanom drugie życie i odmienić wygląd pomieszczenia.

Jednym z bardzo prostych sposobów na upiększenie firan, jest zastosowanie wiązań, podpięć i marszczeń. Wystarczy na przykład opleść firankę wokół karnisza. Przestrzeń nabierze miękkości i przytulności. W mniej oficjalnie urządzonych wnętrzach idealnie sprawdzi się firanka z tiulu lub woalu, w tych bardziej klasycznych i bogatych warto postawić na firany z tafty, atłasu lub firany satynowe. Materiał firanki można również wiązać na wzór klepsydry lub kokonu, pojedynczo lub symetrycznie – po obu stronach okna. Okazałe firany do salonu lubią wszelkie asymetrie, granie warstwami i marszczenia. Te ostatnie uzyskamy, wszywając w firankę odpowiednią taśmę marszczącą.

Róże i rozety

Do upinania firan warto zastosować specjalne gadżety i akcesoria. Wybierzmy grube sznury lub taśmy do podwiązania firan. Zaczepić je możemy na specjalnie mocowanych na ścianie haczykach, spiralach lub rozetach. Zebrane firany będą się prezentować jeszcze piękniej, jeśli użyjemy specjalnych pierścieni, klamer lub ozdobnych róż z materiału. Jeśli zależy nam na warstwowości lub podpięciu firanki, niezbędne mogą okazać się klipsy magnetyczne i spinki. Dodatkowym akcentem dekoracyjnym mogą być wszelkiego rodzaju gotowe dekoracje przeznaczone do przypinania do firan, na przykład kwiaty, motyle, kryształki lub kolorowe koraliki. Wszystko zależy od naszego gustu i inwencji.

Montaż

W nowoczesnych aranżacjach okiennych dużą rolę odgrywa również montaż firanek. Do tradycyjnych żabek lub kół łączących taśmę marszczącą z karniszem dołączyły inne rozwiązania. W prostych, nieformalnych, ale i rustykalnych wnętrzach bardzo modne jest montowanie firan przy pomocy tuneli, szelek i uroczych troczków, które nadają wnętrzu przytulny i casualowy charakter. W eleganckich i nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się metalowe przelotki, fleksy i ozdobne haczyki.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany dla dzieci, firany kuchenne – woalowe i żakardowe.