Drenaż francuski – prosty sposób na wodę

Drenaż francuski

Drenaż to nic innego, jak odwodnienie domu lub całego terenu. To sieć instalacji układanej dookoła budynku, na poziomie fundamentów lub pod określoną powierzchnią. Jako rozwiązanie dla odwodnienia powierzchniowego, warto postawić na drenaż francuski. Drenaż francuski to uproszczona, nie wymagająca rur drenarskich forma systemu drenarskiego, opartego na kruszywie w otulinie z geowłókniny. Idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy działka budowlana znajduje się na terenach, na których brakuje kanalizacji.

Drenaż francuski – zasada działania

Drenaż francuski to rodzaj drenażu czyli odprowadzania wody przy użyciu rowu wypełnionego kruszywem, odizolowanego od gruntu otuliną z geowłókiny i przykrytego warstwą przepuszczalnego gruntu.

Drenaż francuski jest stosunkowo tani i prosty do wykonania, bez używania rur drenarskich. System składa się z sączka wykonanego z kruszywa, otoczonego materiałem geotekstylnym, który uniemożliwia przedostawanie się drobnych cząstek gruntu do wnętrza sączka. Wybór geowłókniny oraz wymiar i pole przekroju poprzecznego drenu, dobierane są w zależności od uziarnienia drenu, warunków, miejsca oraz wymagań projektowych. Najważniejszym parametrem jest parametr geowłókniny, który musi się charakteryzować odpowiednimi właściwościami hydraulicznymi.

Do wykonania drenażu francuskiego, gwarantującego niezawodność i długi czas użytkowania, wykorzystuje się kruszywo mineralne o frakcji nie mniejszej niż 8 – najkorzystniejsza frakcja to 16/63 oraz goewłókninę igłowaną, nietkaną. Technologia wykonywania geowłóknin igłowanych polega na przebijaniu warstw włókien polipropylenowych mikroskopijnymi igłami zaopatrzonymi w haczyki. W materiale powstają wówczas pory pozwalające na swobodny przepływ wody i powietrza, co jest niemożliwe w przypadku materiałów prasowanych. Geowłókniny, dzięki swojej igłowanej strukturze, pełnią rolę filtra. Woda sączy się wówczas przez bardzo dużą ilość mikroporów w geowłókninie, co sumarycznie daje większą, w porównaniu z rurą perforowaną, ilość transportowanej wody. Duża ilość porów na powierzchni geowłókniny zmniejsza równocześnie energię przesączanej wody, co z kolei uniemożliwia przedostawanie się cząstek gruntu do wnętrza drenu.

Nie bez znaczenia jest fakt, że aby zapewnić sprawne funkcjonowanie drenażu francuskiego, wystarczy minimalny spadek podłużny, zaledwie 0,1%.

Drenaż francuski – zalety

Drenaż francuski podnosi skuteczność odprowadzania wody gruntowej i opadowej, zapewnia dobry transport wody do zbiornika, a także wydłuża wytrzymałość oraz pracę systemu, ponieważ zastosowany materiał filtracyjny eliminuje zamulanie gruntem.

Zastosowanie drenażu francuskiego jest szczególnie wskazane w miejscach, gdzie działki budowlane pozbawione są kanalizacji. Im większa część terenu jest tam zabudowana i zajęta powierzchnią nieprzepuszczającą wody, tym więcej wody spływa na teren nieutwardzony. Ulewy czy długotrwałe deszcze nie tylko powodują błoto, ale rodzą też ryzyko gromadzenia się wody w piwnicach, a to doprowadzić może z czasem do pękania ścian, a nawet naruszenia konstrukcji budynku. Zastosowanie drenażu francuskiego zamiast otwartego rowu odwadniającego, pozwala na zagospodarowanie znajdującej się nad nim powierzchni. Swobodnie można organizować nad nią ogród, część rekreacyjną czy po prostu chodnik.

Drenaż francuski sprawdza się bardzo dobrze jako skuteczne rozwiązanie przy odwadnianiu dróg. Doświadczenia ostatnich lat pokazują wyraźnie, że sposób odwadniania dróg, które po ulewach stają się rwącymi potokami, wymaga natychmiastowej zmiany.

Skuteczne odwodnienie drogi to niezwykle ważny element projektu, wpływający nie tylko na jakość drogi, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowania. Źle działające odwodnienie drogi stanowi duże zagrożenie dla jej stabilności i powoduje uszkodzenia nawierzchni. Prawidłowo funkcjonujący system urządzeń odwadniających musi zapewniać szybkie odprowadzenie wody z obrębu pasa drogowego, zanim ta poczyni nieodwracalne spustoszenia.

Stosowane od lat tradycyjne systemy drenarskie z rurą perforowaną nie spełniają swojego zadania, ponieważ szybko pojawia się problem z ich „uszczelnieniem”. Woda napływa do rury z dużą energią, powodując zamulenie i zatkanie otworów gruntem, a to wystarczy, by system przestał działać.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu francuskiego, który ukierunkowany jest na spływ powierzchniowy, ale jednocześnie odbiera też wodę z warstw nawierzchni drogi. Drenaż francuski pozwala znacznie zmniejszyć koszty budowy i eksploatacji drogi oraz wydłużyć okres bezawaryjnej pracy systemu, przede wszystkim dzięki eliminacji zamulania gruntem.

Tekst: Dorota Filip

Fot. Max Rahubovskiy, pexels.com