Jak usunąć starą tapetę ze ściany – wszystko, co warto wiedzieć

Jak usunąć starą tapetę ze ściany – wszystko, co warto wiedzieć

Przystępując do remontu mieszkania bardzo często spotykamy się z wnętrzami, których ściany pokryte są tapetami. Jedni lubią tapety, inni uważają, że są niemodne i jeśli je kłaść, to tylko we wnętrzach urządzanych w stylu retro. Jeszcze inni uważają, że nowoczesne tapety nie tylko upiększają mieszkanie, ale pozwalają ukryć pewne niedoskonałości powierzchni. Nieważne jednak, jaki jest nasz stosunek do tapet i czy po remoncie ściany będą pomalowane czy wytapetowane, jedno jest pewne – stare tapety trzeba usunąć. Jak to zrobić szybko i sprawnie? Jakich narzędzi użyć? Co ze ścianami po zdjęciu tapet? Warto przyswoić sobie podstawowe wiadomości na ten temat.

Stare tapety – przygotowanie miejsca pracy i narzędzi

Pomieszczenie przygotowujemy tak, jak do malowania. Przede wszystkim warto wynieść wszystkie sprzęty. Jeśli jakieś zostaną, koniecznie powinny być pokryte folią malarską, przyklejoną na brzegach. Chodzi o to, że kurz, którego będzie mnóstwo, nie dostawał się pod spód. Może się zdarzyć, że tapetę trzeba będzie usunąć na mokro i w takim przypadku dobrze jest odkręcić ramki od gniazdek i przełączników. Oczywiście folią zabezpieczamy też podłogę. Do zwykłego zrywania tapety wystarczą tak znane narzędzia jak: gąbka albo pędzel ławkowiec, szpachelka malarska, zdzierak do tapet, skrobak. Potrzebne będą też materiały: papier ścierny, płyn do usuwania tapet. Przy jednorazowym ściąganiu tapety takie narzędzia wystarczą. Ale oczywiście można posługiwać się narzędziami specjalistycznymi. Może to być parownica do ściągania tapet, czyli urządzenie parowe, które szybko i skutecznie odkleja od ściany każdy rodzaj tapety przy wykorzystaniu pary wodnej. Przy pracy trzeba używać rękawic ochronnych, bo para może poparzyć ręce. Do usuwania tapet grubych, o nieprzepuszczalnej powierzchni, służy wałek perforacyjny, czyli wałek z gęsto rozmieszczonymi kolcami. Wałkiem energicznie przesuwamy po tapecie, a kolce ją dziurawią. Woda ma wtedy łatwy dostęp do spodniej warstwy, dzięki czemu tapeta bez problemu „odchodzi” od ściany.

Stare tapety papierowe – sposoby na usuwanie

Najłatwiej jest usunąć tapetę papierową i rauhfaser (tapeta z papieru i włókna drzewnego, którą można wielokrotnie malować). Oczywiście tu też mogą powstać pewne trudności, bo papierowa tapeta, zamiast odchodzić w całości, rwie się na maleńkie odcinki. Jeśli chcemy szybko zerwać tapetę, warto skorzystać ze specjalistycznych płynów, które służą właśnie do zrywania tapety. Można też postawić na bardziej domowe i ekologiczne sposoby. Tapetę moczymy roztworem wody z niewielką domieszką octu (w stosunku 9:1) oraz mydła malarskiego i czekamy kilka minut. Potem ponownie nanosimy roztwór i znowu pozwalamy mu „pracować”. Po około dziesięciu minutach podważmy tapetę od dołu i delikatne ściągamy. Chociaż w Internecie pojawiają się czasami porady, by tapetę papierową zdejmować przy pomocy roztworu z wody i płynu do mycia naczyń, nie należy tego robić. Płyn do mycia naczyń „wyciąga” ze ściany tłuszcz lub inne substancje, które przy nakładaniu nowej tapety spowodują powstawanie nieestetycznych plam.

Tapety winylowe i z włókna szklanego – jak usunąć?

Problemem przy usuwaniu tapety winylowej jest fakt, że składa się z dwóch warstw. W pierwszym etapie dwie warstwy należy oddzielić od siebie. Najlepiej to zrobić przy złączeniu lub krawędzi kolejnych pasków tapety. Zewnętrzną, wodoodporną, część zrywa się szybkim i energicznym ruchem. Spodnią, papierową, warstwę usuwa się przy pomocy wody z octem lub przy pomocy płynu specjalistycznego. Jeszcze trudniej jest zerwać tapetę z włókna szklanego, bo klej wtapia się praktycznie w powierzchnię ściany. Zaleca się, by tego typu tapeta była podziurawiona wałkiem perforacyjnym, a potem wielokrotnie moczona, aby rozpuścił się klej znajdujący się pod nią. Przy wykonaniu tej czynności trzeba bardzo uważać, bo mocno przytwierdzona tapeta może „zejść” razem z tynkiem.

Tapeta natryskowa – jak usunąć?

Tapeta natryskowa jest dość popularna, ale na szczęście jej usuwanie nie stanowi większego problemu. Można ją usunąć za pomocą papieru ściernego. Inna metoda polega na namoczeniu ściany, a następnie zdjęciu tapety za pomocą skrobaka lub szpachelki. Pozostałości zmywa się wodą. W przypadku szlifowania na sucho papierem ściernym, może dojść do powstanie drobnych rys lub ubytków. W takiej sytuacji koniecznym może się okazać położenie jednej warstwy gładzi.

Usuwanie tapety z płyty karton-gips

Wbrew obawom usunięcie tapety z płyty karton-gips nie jest zbyt skomplikowane. W składach budowlanych można kupić specjalny środek chemiczny, który jest dedykowany płycie kartonowo-gipsowej. Wybrany środek jest rozprowadzony za pomocą wałka lub metodą natryskową. Po odczekaniu czasu wskazanego przez producenta, można tapetę zdjąć bezproblemowo. Równie łatwe jest zdejmowanie tapety za pomocą urządzenia parowego, które rozpuszcza klej pod tapetą. Ewentualne pozostałości czyścimy szpachelką.

Jak się okazuje, usuwanie starych tapet nie jest sprawą problematyczną i nie trzeba wzywać do tego fachowca. Wystarczy zestaw odpowiednich materiałów i narzędzi, by ściana była czysta i przygotowana do malowania lub ponownego tapetowania.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. licencja Adobe