Jak wybrać meble i dodatki w minimalistycznym wnętrzu?

Meble – im mniej, tym lepiej

W minimalistycznym wnętrzu powinny się znaleźć wyłącznie najniezbędniejsze, ale wygodne i funkcjonalne przedmioty. Poszukując wyposażenia do mieszkania, warto zwrócić uwagę na sprzęty, które charakteryzują się doskonałą jakością i czystym designem. Elegancja minimalistycznych mebli polega na prostocie linii i geometrycznych kształtach bez ozdobnych akcentów (szafki utrzymane w tym stylu często nie mają nawet uchwytów). W przypadku mebli tapicerowanych standardy minimalizmu spełniają wyłącznie jednokolorowe skórzane lub materiałowe obicia.

Wokół każdego mebla powinno się pozostawić trochę wolnego miejsca, tak aby nic nie przytłaczało jego urody. Trik ten sprawi również, że pokój wyda się bardziej przestronny i otwarty. Dzięki wszystkim wyżej wspomnianym cechom minimalistyczne meble są ponadczasowe i doskonale łączą się z odważnymi designowymi elementami.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/talerz-niebieski-sandrine-bloomingville?v=408676

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć, jest przechowywanie niewielkich przedmiotów codziennego użytku – książek, naczyń, gazet itd. Idealną opcją są projektowane na wymiar szafy i szafki, komory, garderoby, nisze i wnęki. Meble do zabudowy powinno się wybrać w odcieniu, który dobrze współgra z kolorem ścian, tworząc harmonijną i stylową całość.

Dekoracje i dodatki? Tak, ale z umiarem

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/tapeta-prisma?v=408706

Zaprzysięgli minimaliści mogą się teraz zdziwić, ale i w tak urządzonym wnętrzu znajdziemy trochę dodatków i dekoracji. Po zdecydowaniu o tym, co pozostawić na widoku, a co schować (albo jeszcze lepiej oddać w dobre ręce) najlepiej kierować się regułą funkcjonalności. Ograniczona ilość prostych tkanin (poduszki na kanapie, pled, dywan przy kanapie, nakrycie stołu), jedna czy dwie ciekawe wazy oraz kilka świeczek, które zapewnią przyjemną atmosferę – to wszystko ma w mieszkaniu swoje uzasadnienie. W przeciwieństwie do drobnych przedmiotów dekoracyjnych, których główną funkcją jest zbieranie kurzu. Ściany należy pozostawić gładkie, nie umieszczać na nich żadnych półeczek, ramek ze zdjęciami i innych ozdób. Jeden wyrazisty akcent w postaci dzieła sztuki nowoczesnej, wielkoformatowego zdjęcia w prostej ramie lub oryginalnej grafiki zdecydowanie wystarczy. Bogaty wybór plakatówi zdjęć w minimlistycznym stylu najdziesz na FAVI z łatwością dopasujesz wybrany motyw do swojego wnętrza, dzięki użytecznym, tematycznym filtrom. Ścianę można podkreślić również w inny sposób – ciemniejszym odcieniem farby lub drewnianą czy kamienną okładziną.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/1-plakat-lisc?v=442624

Tekstury to element, który nada minimalistycznym wnętrzom wyjątkowego charakteru. Surowe drewno na blacie stołu kuchennego, betonowa masa szpachlowa w łazience, naturalny dekor kamiennego blatu – warto pobawić się teksturami i w ten sposób wyróżnić swoje mieszkanie.

Akcentem, który świetnie ożywi każde wnętrze są rośliny. Kilka większych kwiatów będzie lepszym wyborem niż wiele małych doniczek stojących w rzędzie na parapecie. Jeśli już jesteśmy przy oknach – ich dekoracje również powinny być klasycznie proste. Idealną opcją są okna niezakryte, z eleganckimi żaluzjami lub roletami używanymi do ochrony przed słońcem. Większą dozę prywatności zapewnią z kolei jednokolorowe zasłony powieszone na karniszu lub stalowej lince.

Istotna rola oświetlenia

Oświetlenie jest właściwie jedynym elementem wnętrza, z którym można „poszaleć“ w minimalistycznym wnętrzu. Dobrze wybrany zestaw lamp rozświetli pomieszczenie wszędzie tam, gdzie dzienne światło i dobrana kolorystyka nie wystarczy. Odpowiednie oświetlenie jest w stanie modelować przestrzeń i nadać jej pożądany charakter.

Z tego względu warto dobrze przemyśleć umiejscowienie poszczególnych źródeł światła. W minimalistycznych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się niepozorne reflektory punktowe zabudowane w suficie, meblach czy ściankach rozdzielających pomieszczenia na funkcjonalne strefy.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lampa-podlogowa-tripod-dab-bielony-chrom-szaro-brazowy-e27-6?v=487414

Lampy naścienne powinny być skierowane na miejsca i przedmioty, które chcemy podkreślić i zaakcentować. Oprócz oświetlenia budującego atmosferę, w pomieszczeniu muszą się również znajdować lampy funkcyjne – robocze i do czytania. Wybierz takie, które nie będą zabierać zbyt dużo miejsca i które spełnią estetyczne kryteria stylu – geometryczne kształty i materiały doskonałej jakości: metal i szkło. Lampa może pełnić rolę głównego efektu dekoracyjnego – w tym przypadku można zdecydować się na większą lampę stojącą lub oryginalny żyrandol.