Jak wybrać odpowiedni wałek do malowania wnętrz?

wałek do malowania wnętrz

Przymierzając się do remontu – między innymi do malowania ścian we wnętrzach – warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia pracy. Profesjonalne wałki do malowania to jedne z najważniejszych elementów udanej metamorfozy domu czy mieszkania. Jednak wybór odpowiedniego wałka to nie zawsze prosta sprawa, przede wszystkim ze względu na mnogość dostępnych produktów. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Profesjonalny wałek malarski – podstawowe informacje

Producenci prześcigają się w coraz nowszych propozycjach, dlatego tak ważne jest, by nie ulegać trendom, ale wybrać te wałki, które rzeczywiście przydadzą się podczas remontu. Profesjonalne narzędzia do malowania nie tylko pozwolą pokryć farbą ścianę szybko i skutecznie, ale również zapewnią oczekiwany efekt w postaci właściwego wygładzenia powłoki. I choć dobrej jakości farba o mocnym kryciu to równie istotna kwestia, dziś skupimy się na dobraniu narzędzia malarskiego do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje profesjonalnych wałków do malowania – długość i typ włosia

Decydując się na zakup profesjonalnego wałka do malowania trzeba zwrócić uwagę na końcówkę, na którą nanoszona jest farba. To właśnie ona determinuje przeznaczenie danego rodzaju narzędzia. Na rynku znajdziemy zarówno wałki z pokryciem z gąbki, jak i z włosiem – sztucznym i naturalnym. Wałki z włosiem naturalnym idealnie sprawdzą się w przypadku farb wodorozcieńczalnych, podobnie jak wałki z mikrofibry. Z kolei wałki z gąbką posłużą jako narzędzie do nakładania farby olejnej.

Wełniane, welurowe i akrylowe wałki do malowania najczęściej stosowane są do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Jeśli mamy do czynienia z nierówną powierzchnią, wybierzmy produkt o nieco dłuższym włosiu. Profesjonalne wałki do malowania z włosiem krótszym (do 10 milimetrów) nadadzą się z kolei do powierzchni gładkiej. Na doskonałe, pozbawione zacieków i nierówności rozprowadzenie farby pozwoli nam też tak zwany wałek flokowy, czyli z pianki poliestrowej, pokrytej nylonowym włosiem.

Profesjonalne wałki sznurkowe – hit czy kit

Popularne w ostatnim czasie stały się wałki sznurkowe, czyli wałki z wysokiej gęstości poszycia akrylowego z krótszym runem. Wałki wykonano w technologii termofuzji. Tego typu narzędzia cechują się wysoką trwałością, ze względu na wyeliminowanie połączenia szytego w budowie wałka. Wałki sznurkowe przeznaczone są do użycia na powierzchniach gładkich – dzięki pozostawaniu drobnej struktury nadają ścianom ciekawy wizualnie efekt. Jakiej farby warto użyć, decydując się na tego rodzaju wałek? W przypadku wałków sznurkowych sprawdzi się zarówno farba lateksowa, silikatowa, jak i emulsyjna. Wybierając profesjonalne wałki do malowania, trzeba zwrócić również uwagę na jakość produktu oraz wygodę rączki. Dzięki odpowiednio dobranemu narzędziu sprawnie i bezproblemowo uzyskamy oczekiwany rezultat malowania.