Jak wybrać oświetlenie do domu?

Jak wybrać oświetlenie do domu

Oświetlenie domu wewnątrz to bardzo ważna kwestia, zarówno pod kątem estetyki, jak i praktyczności i użytkowości. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli zależy nam na dobrym dopasowaniu źródeł światła? O czym pamiętać, zanim zdecydujemy się na konkretny żyrandol czy lampę?

1. Główne źródła oświetlenia – jakie wybrać?

2. Precyzyjne źródła oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

3. O czym pamiętać przed zakupem?

Główne źródła oświetlenia – jakie wybrać?

Żyrandole i lampy wiszące to zwykle główne źródło światła w naszym domu. Powinno być ono dość mocne, by umożliwić swobodne funkcjonowanie po zmroku, jednak nie dość silne by razić nasze oczy. Jeżeli chcemy uśrednionej wartości, najlepiej oscylować w granicach 500-600 lumenów, co w zupełności wystarczy na oświetlenie całego pomieszczenia. Poza natężeniem światła liczy się również jego barwa: im bliższa naturalnym promieniom słonecznym, tym lepiej. Najlepszym odcieniem żarówek jest ciepła biel, ponieważ spełnia wszystkie powyższe warunki. Z tego względu wybierając żyrandol czy lampę skupmy się nie tylko na jej wyglądzie, ale również na tym, jakie daje światło. Wiele godnych uwagi produktów znajdziesz na stronie: https://www.lights.com.pl/Lampy-wiszace-zyrandole-244k/.

Precyzyjne źródła oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Przez precyzyjne źródła oświetlenia rozumiemy wszystkie te elementy, które doświetlają konkretną powierzchnię i umożliwiają nam wykonanie bardziej wymagających czynności. Do tej grupy zaliczyć możemy między innymi lampki na biurko, oświetlenie lustra czy listwy przysufitowe lub przypodłogowe, które ułatwiają nam poruszanie się bez konieczności zapalania żyrandola czy lampy wiszącej. W ich przypadku również warto zadbać o ciepłą barwę światła, jednak powinno mieć ono silniejsze natężenie, niż w przypadku oświetlenia głównego. Dzięki temu będzie nam łatwiej pracować, czytać, czy też wykonywać inne precyzyjne czynności, a nasze oczy nie będą się aż tak męczyć.

O czym pamiętać przed zakupem?

Wybierając oświetlenie do domu pamiętajmy o tym, aby dobrze wymierzyć interesujące nas lampy i sprawdzić, czy zmieszczą się one w przeznaczonym miejscu oraz czy nadal będą dobrze wyglądać. Warto również zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju żarówki będą nam potrzebne w przypadku wymiany, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów zakończeń, które muszą pasować do miejsca przeznaczonego na żarówkę w żyrandolu czy też lampce. Zdecydowanie warto również zaopatrzyć się w oświetlenie LED, ponieważ jest ono wydajniejsze i bardziej energooszczędne, niż klasyczne wersje.