Jak wygląda praca dekarza w Norwegii? Dlaczego warto tam pracować?

Chcesz wiedzieć, jak wygląda praca dekarza w Norwegii? Czy obawiasz się, że różni się ona od pracy dekarza w Polsce? Jeśli chodzi o wymagania i przydzielane zadania, praca dekarza w Kraju Fiordów nie różni się znacząco od tej w ojczyźnie. Polski dekarz, który ma solidne wykształcenie, doświadczenie i chęć nauki nowych technik budowlanych, ma takie same możliwości awansu zawodowego jak jego norweski odpowiednik. Ponadto w Norwegii można naprawdę zarobić dużo więcej!

Ile zarabia dekarz w Norwegii?

W Norwegii, na początku 2022 roku, dekarze mogli cieszyć się zarobkami 2-3 razy wyższymi niż ich polscy koledzy. Średnie miesięczne wynagrodzenie sięgało około 38 330 NOK brutto, co przekładało się na blisko 17 630 PLN.

Roczne minimalne stawki godzinowe są tu ustalane przez przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców, a ich zmiany wchodzą w życie 1 lipca. Taki system chroni prawa pracowników, zwłaszcza tych spoza Norwegii, przed nadużyciami i oszustwami.

Warto podkreślić, że w Norwegii nie ma indywidualnego negocjowania zarobków. Po podjęciu decyzji dotyczącej zmiany stawek, wszyscy pracownicy otrzymują wynagrodzenie zgodnie z nową tabelą.

Obecnie obowiązujące stawki godzinowe wynoszą:

  • 132,90 NOK dla pracowników poniżej 18 roku życia.
  • 198,30 NOK dla niewykwalifikowanych pracowników bez doświadczenia w budownictwie,
  • 206,50 NOK dla niewykwalifikowanych pracowników z minimum rocznym stażem na budowie,
  • 220,00 NOK dla wykwalifikowanych dekarzy,

Ponadto, za nadgodziny należy się stawka godzinowa +50%, a w niedziele, święta oraz w godzinach między 21:00 a 6:00 stawka wynosi dwukrotność stawki zwykłej. Przepisy prawa ograniczają również liczbę nadgodzin do 10 w ciągu tygodnia, 25 w ciągu czterech tygodni oraz 200 w ciągu roku.

Dekarz Norwegia — obowiązki pracownika

Obowiązki na stanowisku dekarza w Norwegii są zwykle wymieniane przez pracodawców w ogłoszeniach i obejmują różne zadania. Do głównych zadań dekarza w Norwegii należą układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej oraz folii PVC, montaż izolacji oraz ocena ryzyka pożaru związana z wykonywanymi pracami. Ponadto dekarz ma również obowiązek utrzymania porządku na miejscu pracy. Wśród wymagań stawianych kandydatom na to stanowisko znajduje się udokumentowane doświadczenie zawodowe, posiadanie uprawnień do pracy na wysokości oraz umiejętność pracy w zespole. Dodatkowym atutem jest znajomość języka angielskiego lub norweskiego na poziomie komunikatywnym. Jeśli kandydat nie zna języka, dobra agencja pośrednictwa zapewnia polskojęzycznego koordynatora, który jest dostępny przez cały dzień i odpowiada na pytania dotyczące pobytu i pracy. Ważne jest, aby pracownik udokumentował swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe, przedstawiając świadectwa oraz certyfikaty, a także plan zajęć i praktyk odbytych w szkole lub na kursach. Pracownicy agencji pomagają w tłumaczeniu i uwierzytelnianiu tych dokumentów.

Praca dla dekarza Norwegia — dlaczego warto tam pracować?

Oferty pracy dla dekarza w Norwegii oferują wiele korzyści i atrakcyjnych warunków, co sprawia, że Norwegia jest atrakcyjnym miejscem dla wielu pracowników. Oto kilka powodów, dlaczego warto pracować w Norwegii.

Wysokie zarobki

Norwegia jest jednym z krajów o najwyższych zarobkach na świecie. Średnie wynagrodzenia są znacznie wyższe niż w wielu innych krajach, co pozwala na poprawę jakości życia i oszczędzanie większych kwot.

Stabilność gospodarcza

Norwegia cieszy się stabilną i rozwiniętą gospodarką. Kraj ten ma duże zasoby naturalne, takie jak ropa naftowa i gaz, co przyczynia się do jego trwałego wzrostu i stabilności.

Dobra jakość życia

Norwegia regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach dotyczących jakości życia. Kraj ten oferuje wysoki standard opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury. Norwegowie cenią sobie równowagę między pracą a życiem osobistym, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Bezpieczeństwo i stabilność społeczna

Norwegia jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. System opieki społecznej i zabezpieczenia socjalnego jest dobrze rozwinięty, zapewniając wsparcie w razie choroby, bezrobocia czy innych trudności życiowych.

Równość i tolerancja

Norwegia jest krajem o silnym duchu równości i tolerancji. Kwestie równouprawnienia, różnorodności i ochrony praw człowieka są wysoko cenione i chronione przez norweskie prawo.

Możliwości rozwoju zawodowego

Norwegia oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego, zwłaszcza w sektorach takich jak technologia, energetyka, przemysł morski czy nauka. Wysoki poziom edukacji i innowacyjność przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania umiejętności zawodowych.

Piękna przyroda

Norwegia słynie z niesamowitej przyrody, obejmującej malownicze fiordy, góry, jeziora i lodowce. Pracując w Norwegii, można cieszyć się pięknymi krajobrazami i aktywnościami na świeżym powietrzu.

Praca dekarza w Norwegii — podsumowanie

Praca w Norwegii to atrakcyjna opcja dla wielu osób, ze względu na wiele korzyści i dogodne warunki. Norwegia oferuje wysokie zarobki, stabilność gospodarczą oraz wysoką jakość życia. Istnieją liczne możliwości rozwoju zawodowego, a piękna przyroda kraju stanowi dodatkowy atut. Praca w Norwegii może być doskonałą okazją do poprawy jakości życia i osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Niniejszy artykuł powstał przy współpracy z Arturem Jemiołem właścicielem firmy Jobb Assistanse specjalizującej się w pośrednictwie pracy w Norwegii.

Be the first to comment