Jakich materiałów użyć do ocieplenia?

ocieplenie domu

Do ocieplenia domu używa się różnych materiałów, których odpowiedni dobór i staranne ułożenie wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Zależnie od usytuowania i konstrukcji budynku projektant i wykonawca mogą zalecić użycie konkretnych materiałów izolacyjnych. Wybór jest naprawdę bardzo duży i należy go dokładnie przeanalizować z fachowcem lub architektem.

Wiele jak zwykle zależy od tego ile pieniędzy możemy przeznaczyć na izolację cieplną. Materiały izolacyjne o lepszym współczynniku ciepła oraz dźwiękoszczelności są droższe. Ale dzięki ich zastosowaniu można w trakcie użytkowania budynku zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i cieszyć się komfortem zacisznego dmostwa.

Wełna mineralna

Jest to materiał pochodzenia mineralnego, którego używa się przede wszystkim do ocieplania ścian zewnętrznych i akustycznych. Dość powszechnie stosuje się wełnę mineralną również do ocieplania dachów, stropodachów a nawet podłóg.

Zaletą wełny mineralnej jest jej dość wysoki współczynnik ciepła ((λ 0,030-0,043 W/(m.K)), a także właściwości wytłumiające hałas. Wełna mineralna jest również niepalna i ognioodporna .

Najczęściej spotykanym materiałem izolacyjnym wykonanym z wełny mineralnej są płyty o grubości od 5 do 25 cm. W tym rozróżnia się płyty twarde i miękkie. Twarde płyty cechuje większa odporność na wilgoć, ale mają gorszy współczynnik cieplny.

Oprócz płyt można zakupić maty lub granulat. Przy użyciu mat do izolacji trzeba pamiętać, że po ich rozwinięciu należy odczekać 20 minut by nabrały własnego kształtu, bo pakowane są bardzo ciasno. Granulat natomiast stosuje się przy wykonywaniu termoizolacji nadmuchowej. Jego współczynnik przewodzenia ciepła jest nieco gorszy i wynosi 0,034 do 0,043 W/(m.K).

Styropian

Stosowanie styropianu zaleca się przede wszystkim tam gdzie materiał izolacyjny jest narażony na wilgoć, ponieważ styropian nie nasiąka wodą. Nie może jednak być narażony na kontakt z resztkami organicznymi. Dlatego zanim rozpocznie się aplikację izolacji wykonanej ze styropianu należy dokładnie przygotować podłoże. Styropian to spieniony (używa się też określenia ekspandowany) polistyren.

Styropian (odpowiednio dobrany) może mieć współczynnik przewodności cieplnej już od 0,031 W/(m·K). Jednak przed zakupem zawsze należy sprawdzić wartość współczynnika, która powinna znajdować się na opakowaniu.

Najczęściej styropian jest stosowany tam gdzie współczynnik cieplny może być nieco lepszy, a dźwiękoszczelność gorsza. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń takich jak piwnice, garaże itp.

Wielu fachowców twierdzi, że zastosowanie styropianu zamiast wełny mineralnej np. w ścianach akustycznych powinno zapewnić odpowiedni komfort użytkowania. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę, że styropian ma gorsze parametry akustyczne niż wełna mineralna.  Producenci materiałów izolacyjnych ze styropianu wiedząc o konieczności podniesienia komfortu akustycznego użytkowników, przygotowali nieco droższy styropian z podwyższonymi parametrami dźwiękoszczelności. Jednak nawet te izolacje nie są tak skuteczne w pochłanianiu dźwięków jak wełna.

Zastosowanie materiału, który zapewni lepszą izolację i zapewni również lepszą ochronę przed wilgocią i ogniem może szybko się zwrócić ze względu na niższe koszty samego materiału i niższy koszt robocizny. Tam gdzie izolacja dotyczy przede wszystkim ochrony przed utratą ciepła zastosowanie styropianu wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Więcej informacji na temat styropianu znajdą Państwo na stronie www.styropianonline.pl.

fot. pixabay.pl

artykuł sponsorowany