Naprawa powierzchni z płytek ceramicznych

Naprawa powierzchni z płytek ceramicznych

Zdarzyć się może podczas eksploatacji domu lub mieszkania, że pięknie wyglądające powierzchnie ułożone z płytek ceramicznych czy terakoty podłogowej zostaną uszkodzone. W każdym takim przypadku po ocenie stanu i ilości uszkodzonych elementów można naprawić szkodę. Zarówno powierzchnie ścian jak i podłóg umożliwiają skuteczną ich renowację i wymianę pękniętej glazury. Może to zrobić każdy średnio zaawansowany majsterkowicz.

Niezależnie od rozmiaru uszkodzeń musimy ocenić czy możliwe jest zastąpienie ubytków identycznymi płytkami. Jeśli posiadamy pozostałości materiałów wykończeniowych z poprzedniego remontu lub budowy domu sprawa jest bardzo prosta. Jeśli nie, pozostają nam dwa wyjścia. Próba wyszukania w sklepach budowlanych identycznego produktu, bądź zastąpienie go innym. W niektórych przypadkach, zależnie od lokalizacji uszkodzonego elementu można zastosować płytkę dekoracyjną, o tych samych rozmiarach, z charakterystycznym wzorem. Będzie to nowy, dekoracyjny akcent w naszym pomieszczeniu. Możliwe jest też ułożenie szeregu takich płytek w zależności od skali uszkodzeń i naszej determinacji w naprawie powierzchni.

Prace przygotowawcze

Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia łatwo znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Oto czego potrzebujesz:

  • Płytki ceramiczne na wymianę
  • Zaprawa klejąca
  • Elementy dystansowe (krzyżyki)
  • Gąbka, pojemniki kilka wielkości
  • Małą kielnię z ząbkami do nakładania zaprawy
  • Fuga w kolorze Twoich wypełnień między płytkami

W przypadku, gdy uszkodzona jest tylko jedna lub kilka płytek, pierwszą rzeczą konieczną do zrobienia jest wykonanie rowka na obwodzie w miejscu gdzie znajduje się fuga. Najlepiej nadaje się do tego małe dłuto, rycel lub nożyk. Możesz też wykorzystać szlifierkę kontową z tarczą do cięcia betonu. Należy uważać by nie uszkodzić sąsiadujących krawędzi płytek. Fuga nie jest zbyt twarda i nie powinno być to trudne.

Następnie za pomocą dłuta i młotka usuń uszkodzoną płytkę oraz cały stary klej pod nią. Powierzchnia musi być pozbawiona wszelkich luźnych elementów. Nie przejmuj się ewentualnymi głębiej wykutymi miejscami. W późniejszym etapie miejsce to zostanie wyrównane nową warstwą kleju. Na tym etapie możesz jeszcze kontynuować poszukiwania płytek do zamontowania, ponieważ dysponujesz już usuniętymi kawałkami jako wzór do dopasowania koloru i kształtu.

Układanie płytek ceramicznych


Nie obawiaj się tego etapu prac. Nie wymaga on specjalnych umiejętności. Dokładność i uwaga przy pracy zapewni Ci sukces w całej operacji. Przed przystąpieniem do właściwego przyklejania płytek warto zagruntować powierzchnię preparatem wzmacniającym przyczepność zaprawy klejącej.

  • Przygotuj zaprawę klejącą do płytek. Istnieje kilka marek, które oferują już wymieszany klej do płytek, jest on łatwiejszy w użyciu. Upewnij się, że nie jest zbyt wodnisty, ponieważ spada wówczas z kielni, ani zbyt twardy ponieważ może wyschnąć przed zakończeniem klejenia. Jeśli operacja dotyczy tylko jednej płytki możesz użyć kleju montażowego, jest on dostępny w mniejszych opakowaniach.
  • Za pomocą ząbkowanej kielni rozprowadzamy klej równą warstwą na ścianie lub podłodze. W przypadku ściany nakładamy również niewielką ilość kleju na całej powierzchni płytki. Klej powinien znajdować się trochę poniżej powierzchni płytek dookoła uszkodzonego miejsca.
  • Następnie dobrze osadzić płytkę, przykładając ją jedną krawędzią do otworu w którym ma się znaleźć. Dociskaj delikatnie i równomiernie, aż znajdzie się na tym samym poziomie co inne płytki. Powinna tworzyć jedną płaszczyznę z sąsiadującą powierzchnią, możesz to sprawdzić przykładając do nich poziomnicę lub prostą listwę drewnianą. Nadmiar kleju powinien wychodzić pomiędzy płytkami w niewielkiej ilości i należy zebrać jego nadmiar. Na koniec umieść między płytkami w narożnikach podkładki dystansowe. Zachowają one właściwą pozycję nowego elementu.

Po ułożeniu płytek ceramicznych powierzchnie zostawiamy na kilka do kilkunastu godzin. Po całkowitym zaschnięciu kleju i ustabilizowaniu się płytek, usuwamy narożniki ustalające ich pozycję. Następnie usuwamy delikatnie pozostałości kleju w rowkach i przemywamy całość wodą.

Na koniec należy fugować nakładając gumową pacą, pomiędzy kafelki odpowiednio dobrane kolorystycznie wypełnienie. Gąbką namoczoną w wodzie zbieramy jego nadmiar do momentu uzyskania zadowalającej równomiernej powierzchni. Ważne jest, aby od naniesienia fugi do jej ostatecznego uformowania nie upłynęło za dużo czasu. Fugi wysychają stosunkowo szybko i masz kilka minut na tą czynność. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich elementów kilkukrotnie zmywamy całą naprawioną powierzchnię wodą z płynem.

Artykuł sponsorowany