Jakie drzwi do garażu wybrać? Typy, materiały i systemy otwierania

Bramy garażowe
Architecture of a modern European garage of apartment residential quarter

Brama garażowa powinna być nie tylko bezpieczna, ale także funkcjonalna, a przy tym nie można zapominać o wyglądzie jej drzwi. Ze względu na ich wielkość, są jednym z najbardziej widocznych elementów domu. Na szczęście duży wybór w tej kwestii sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model. Czym różnią się od siebie bramy garażowe? Przed dokonaniem zakupu warto poznać ich podstawowe cechy.

Jak zbudowane są bramy garażowe?

Bramy garażowe wykonywane są na jeden z trzech sposobów. Największą popularnością wśród właścicieli domów cieszą się konstrukcje segmentowe. Tego typu drzwi składają się z połączonych przy pomocy zawiasów i zabezpieczonych uszczelkami fragmentów. Ich liczba różni się dość mocno. Najprostsze modele mogą mieć tylko trzy sekcje. W bardziej skomplikowanych segmentach może być ich np. osiem.

W kategorii bram garażowych segmentowych wyróżnia się dwa podrodzaje. Najczęściej wybierane są modele górne. Tego typu drzwi składają się w kierunku sufitu. Nieco rzadziej właściciele domów decydują się na drzwi boczne. W tym przypadku konstrukcja obejmuje jedno skrzydło składające się w stronę ściany garażu. Jeżeli są one dwa, wówczas jest to brama rozwierana (skrzydłowa).

Segmentowe konstrukcje to nie jedyne, które się składają. Alternatywą dla nich są rolowane bramy garażowe. Skojarzenie ich z żaluzjami nie kończy się na aspekcie wizualnym. Ten typ drzwi złożony jest z wąskich fragmentów chowanych w zamontowanej na górze kasecie. Choć takie drzwi do garażu są używane zazwyczaj w budynkach publicznych, sprawdzają się również w domach. Jak żaden inny, ten typ bram garażowych pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni.

Konkurencją dla drzwi segmentowych są bramy garażowe uchylne. Drzwi tego rodzaju złożone są wyłącznie z jednego, dużego płata materiału. Przed wjechaniem lub wyjechaniem autem z pomieszczenia, podnosi się ona w całości. Ta konstrukcja wymaga wygospodarowania dość dużej ilości miejsca. Jeśli w garażu nie ma wystarczającego pola działania, zamiast bramy garażowej uchylnej należy wybrać składaną.

Z jakich materiałów wykonane są bramy garażowe?

Wygląd bramy garażowej ma znaczenie nie mniejsze niż jej funkcjonalność. Duża powierzchnia, którą zajmuje, może stać się ozdobą frontu domu lub też skutecznie zepsuć jego wygląd. Aby tego uniknąć, wiele osób decyduje się na drzwi wykonane z drewna. Materiał ten ma też funkcję praktyczną. Bardzo łatwo można go przyciąć do odpowiedniego, nawet nietypowego rozmiaru i kształtu.

Drewniane bramy garażowe, podobnie jak drzwi wejściowe, wymagają jednak regularnej konserwacji. Z tego powodu wielu właścicieli domów decyduje się na konstrukcje stalowe. Ich zaletą jest przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. Wadą jest mniej atrakcyjny wygląd. Oba typy drzwi do garażu łączą modele wykonane z metalu, które są obłożone materiałem imitującym drewno.

Niezależnie od tego, z czego wykonana jest brama garażowa, należy zadbać o izolację pomieszczenia. W tym aspekcie przodują drzwi zrobione z drewna. Duża, metalowa powierzchnia znacznie słabiej utrzymuje temperaturę wewnątrz garażu. W trakcie montażu trzeba więc mieć na uwadze, by brama jak najdokładniej przylegała do ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest uszczelnienie całości pianką PUR, styropianem lub matą albo folią termoizolacyjną.

Systemy otwierania bram garażowych

Dawniej bramy garażowe wymagały ręcznego otwierania. Rozwój technologii sprawił, że współcześnie nie trzeba już wysiadać z samochodu, by wjechać do garażu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest instalacja napędu z modułem radiowym. Dzięki niemu wystarczy zbliżyć się do drzwi i otworzyć je pilotem.

Wiele osób wykorzystuje obecnie wygodne systemy smart home. Sprawdzają się one także w przypadku garaży. Do otwierania bramy przy pomocy smartfonu niezbędny jest odbiornik GSM. Inne rozwiązania np. skanery kart magnetycznych lub zamki z panelem do wpisania kodu są równie bezpieczne, ale mniej wygodne. W ich przypadku nie obejdzie się bez wyjścia z auta, by otworzyć bramę do garażu.

Grafika: freepik.com